Muchołówka żałobna

Ptaki_mucholowka_1

Foto: janadamski.eu

Za każdym razem, kiedy pojawia się w moim ogródku nowy gatunek ptaka, przeżywam duże emocje. Wkrótce przedstawię niezwykle rzadkiego dzięcioła białoszyjego, który odwiedzał mnie regularnie i z którym trochę się nawet zaprzyjaźniłem. No, może nie jadł mi z ręki, ale tolerował moją obecność w odległości kilku metrów.

Ptaki_mucholowka_2

Foto: janadamski.eu

Dzisiaj jednak o innej niespodziewanej wizycie: pary muchołówek żałobnych. Zjawiły się któregoś majowego dnia i przez jakiś czas kręciły się po okolicznych drzewach. Były wystarczająco długo, żeby udało się zrobić trochę zdjęć. Chętniej jednak pozował mi samiec. Samicę uchwyciłem tylko kilka razy.

Ptaki_mucholowka_3

Samiec ma kontrastowe upierzenie, dominują czerń i biel. Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_5

Ubarwienie samicy jest mniej kontrastowe. Zamiast czerni, brązy i szarości. Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_8

To także samica. Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_4

Identyfikacji tego osobnika nie jestem pewien, może to być zarówno samiec, jak i samica. Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_3

To samiec. Ale prawdopodobnie jest to ten sam osobnik, co na poprzednim zdjęciu. Gałązka, na której siedzi – ta sama. Foto: janadamski.eu

Muchołówki żałobne to ptaki wędrowne. Zimują w środkowej Afryce, a na terenach lęgowych pojawiają się około połowy kwietnia. Para, którą obserwowałem, musiała być chyba w trakcie karmienia młodych. Tak by wynikało z kalendarza, bo z zachowania ptaków – absolutnie nie. Dość beztrosko przemieszczały się z jednego drzewa na drugie, jakby zainteresowane tym, żeby zdjęcia się udały. No i kilka, rzeczywiście się udało.

Ptaki_mucholowka_6

Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_7

Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_9

Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_10

Foto: janadamski.eu

Ptaki_mucholowka_11

Foto: janadamski.eu

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.