Za długie spodnie – zmora naszych czasów

O prawidłowo dobranej długości męskich spodni napisano już chyba wszystko (np. tutaj, tutaj, tutaj i tutaj). Jednak mimo to zdecydowałem się podjąć ten temat. Robię to z rozpaczy. Gdy patrzę na mężczyzn na ulicy lub oglądam zdjęcia w Internecie, widzę wszędzie całą masę za długich spodni. Nie oglądam telewizji, więc nie wiem, ale pewnie tam sytuacja wygląda tak samo. Żeby była jasność: nie dotyczy to tylko naszego rodzimego, polskiego grajdołka. Tak jest na całym świecie. Proszę spojrzeć na poniższą fotografię.

moda_meska_blog_3

Foto: ouest-frnace.fr

Mąż królowej Elżbiety, książę Filip, ma idealną długość spodni; wygląda bardzo dystyngowanie. Natomiast prezydent Hollande wygląda, jak wyjęty z jakiegoś koszmarnego snu: żle skrojone i dużo za długie spodnie, za długa marynarka z za długimi rękawami. Czy on kupił ten smoking w sklepie wysyłkowym? Niedoskonałości spodni widać jeszcze wyraźniej na kolejnym zdjęciu.

moda_meska_blog_4

Foto: miamiherald.com

Czy w innych rejonach świata jest lepiej? A, gdzie tam! Poniżej ciekawe zdjęcie: wszyscy są bez butów. Komiczny efekt, jaki dało to w przypadku Michelle Obamy, wynika zapewne z faktu, że do tego kostiumu nosi wysokie szpilki i wtedy wygląda to znakomicie. Natomiast u Baracka Obamy efekt jest żałosny. Jego spodnie są za długie o dobre 5 cm! Nie mogę pojąć, jak prezydent najpotężniejszego państwa świata, może włożyć coś takiego. Czy on nie ma jakichś doradców?

moda_meska_blog_9

Foto: washingtonpost.com

Na naszym rodzimym politycznym podwórku sytuacja też nie wygląda dobrze: oto mężczyzna, który uchodzi za dobrze ubranego, a jego żona pisze podręczniki stylu.

moda_meska_blog_6

Foto: kozaczek.pl

Chyba nie ma większego blichtru, niż na różnego rodzaju galach w świecie filmu. Niestety, to co widzimy na zdjęciach poniżej woła o pomstę do nieba. Gdyby każde z zaprezentowanych spodni skrócić do właściwej długości, to z uzyskanego materiału można by uszyć ze dwie pary nowych spodni. Szczególnie zafascynowało mnie zdjęcie przedstawiające młodych mężczyzn (młodych aktorów?). Ich spodnie zrolowane u dołu w harmonijkę, wyglądają żałośnie. Ale jak to się dzieje, że oni sami tego nie dostrzegają (wyglądają na zadowolonych)? Że nie dostrzegają tego ich rodzice, znajomi, partnerki, ktokolwiek.

moda_meska_blog_7

Foto: socialitelife.com

moda_meska_44

Foto: justjared.com

moda_meska_blog_8

Foto: socialitelife.com

Nie ma chyba wątpliwości, że większość mężczyzn noszących za długie spodnie – nie zdaje sobie sprawy z tego, że są one za długie. A powodem, że tak jest, jest błędna edukacja. Mianowicie w każdym sklepie można usłyszeć, a w każdym poradniku, książce czy blogu poświęconym modzie – przeczytać, że dopuszcza się jedno załamanie (fałdkę) linii spodni z przodu. W zasadzie jest to prawda, ale problem leży w interpretacji. Każdy kto spojrzy na linię swoich spodni stwierdzi: robi się jedno załamanie, czyli jest OK. Tyle, że to załamanie jest przeważnie niedopuszczalnie duże już przy mierzeniu spodni. Podczas ich noszenia, pasek obsuwa się w dół o kilka cm, co daje efekt harmonijki u dołu. Ohyda!

Negatywną robotę edukacyjną wykonują też sieci handlowe i sklepy wysyłkowe, które mieszają ludziom w głowach pokazując złe wzorce. Poniższe zestawienie zrobiłem z fotografii reklamujących spodnie w dwóch dużych sieciach. Przecież nie można nosić spodni o takich długościach nogawek! A owe sieci sugerują, że jak najbardziej.

moda_styl_spodnie_2

Foto: archiwum

Czy jest nadzieja na to, że mężczyźni zaczną powszechnie nosić spodnie poprawnej długości? Raczej niewielka. Żeby tak się stało musiałyby zostać spełnione dwa warunki:

 1. Należałoby zmienić definicję poprawnej długości spodni, eliminując z niej ową nieszczęsną „jedną fałdkę”. Spodnie o prawidłowej długości powinny dotykać butów, ale się na nich nie opierać. Linia nogawki powinna być jednolita, bez żadnych załamań i fałd.
 2. Należałoby przekonać mężczyzn do noszenia szelek.

Nie wydaje się, aby spełnienie tych warunków było możliwe. Ale pomarzyć zawsze można.

Na zakończenie kilka przykładów spodni właściwej długości.

moda_styl_spodnie_3

Foto: cinemania.es, gbofashion.com, vogue.co.uk, macaronitomato.pl, mrvintage.pl, szarmant.pl

17 komentarzy

 1. Ed 02/08/2014
  • Jan Adamski 02/08/2014
   • Tomek 19/06/2017
 2. Marek 02/08/2014
 3. Michal 01/09/2014
  • Jan Adamski 01/09/2014
   • Rafał 29/11/2015
    • Jan Adamski 29/11/2015
 4. hanselowicz 12/02/2015
 5. Tadek 14/02/2015
 6. Marek 03/06/2016
  • Jan Adamski 03/06/2016
 7. czytelnik 11/09/2016
 8. Radek 20/09/2016
  • Jan Adamski 20/09/2016
 9. Mateusz 20/08/2017
  • Jan Adamski 20/08/2017

Dodaj komentarz