W fabryce butów

We wpisie sprzed dwóch tygodni: Buty szyte metodą Goodyear, przedstawiłem pewien fragment procesu produkcyjnego w fabryce Nord ze Słupska. Skoncentrowałem się na kluczowej fazie produkcji luksusowych butów szytych metodą ramową. Dzisiaj prezentuję zdjęcia, które pokazują inne fazy produkcji standardowych butów z klejoną podeszwą. Czyli takich, jak większość butów dostępnych na sklepowych półkach.

Wykrawanie elementów ze skóry (na pierwszym planie widać wykroje cholewek) odbywa się na nowoczesnych maszynach.

Układ poszczególnych elementów do wykrawania jest zaprojektowany tak, żeby zminimalizować odpady. Widać to na ekranie maszyny do wykrawania.

W przeszłości wykrawanie wykonywało się albo ręcznie (przy małych seriach), albo na prasie, z użyciem wykrojników, takich jak widoczny na tym zdjęciu. Także dziś używa się jeszcze wykrojników w niektórych przypadkach. Np. gdy wykrawa się cholewki ze skóry z futrem.

Szycie cholewki.

Wykonywanie ozdobnych przeszyć na cholewce.

Obcas wykonuje się z kilku warstw sklejonej ze sobą skóry z wstawką gumową. Wyfrezowanie wewnątrz ma zmniejszyć masę obcasa.

Obcas, po przymocowaniu do podeszwy jest szlifowany.

Istotnym i niezbędnym elementem w procesie produkcji butów jest kopyto. Jest ono wykonane z drewna lub tworzywa i imituje kształt stopy. W przypadku butów robionych przez szewców na indywidualne zamówienie, dla każdego klienta wykonuje się indywidualne kopyto. W fabryce, na ogół, kopyta są standardowe, oczywiście inne dla każdego rozmiaru. Ale firma NORD wykonuje też buty na indywidualne zamówienia. Wówczas kopyto jest wykonywane indywidualnie, tak jak w warsztatach szewskich. Jest wielu klientów, którzy mają tu własne kopyta i zamawiają indywidualne buty (większość z nich to klienci zagraniczni). Na zdjęciu widać kopyto z zamocowaną do niego podpodeszwą. Teraz na kopyto zostanie naciągnięta cholewka.

Naciąganie cholewki odbywa się na takiej skomplikowanej maszynie. Pracownik ją obsługujący pracował tak szybko, że nie można było zrobić zdjęcia. Na naszą prośbę zatrzymał na chwilę maszynę w fazie, gdy cholewka jest już naciągnięta. Za chwilę poszczególne ramiona dociskowe rozsuną się i but zostanie wyjęty.

Zanim zostanie przyklejona podeszwa, buty przechodzą skomplikowany proces, którego zadaniem jest wyeliminowanie naprężeń wewnętrznych w skórze. Dzięki temu but nie będzie się odkształcał w trakcie użytkowania.

Klejenie podeszwy to proces wieloetapowy. Samo nanoszenie kleju odbywa się ręcznie, dwukrotnie. Po aktywacji kleju, pracownik nakłada podeszwę, po czym wkłada do specjalnej prasy, gdzie podeszwy są dociskane.

Pozostanie już tylko wyjęcie kopyta i kontrola jakości.

Jednym z etapów kontroli jest zetknięcie ze sobą podeszew. Obcasy powinny stykać się ze sobą na całej powierzchni.

Ciekawym urządzeniem w fabryce Nord jest wypalarka laserowa. Wykonuje się na niej zdobienia zarówno cholewek, jak i podeszew.

Oto zestaw różnych podeszew zdobionych na wypalarce laserowej.

A to fragmenty cholewek ze zdobieniami.

Niektóre buty z klejoną podeszwą, mają ją dodatkowo przeszywaną. Operację tę widać na tym zdjęciu.

Warto zwrócić uwagę na samą podeszwę, która ma zdobienia nawiązujące do obrazu Picassa.

A to jeszcze inna ciekawa podeszwa. Jest wykonana z przezroczystego tworzywa i od wewnątrz malowana.

W fabryce Nord produkuje się także buty ze skór egzotycznych, np. krokodyla. Sam mam od lat buty Norda wykonane ze skóry węgorza.

Oto skóry pytonów; są bardzo drogie, ale szyte z nich buty wyglądają niezwykle efektownie.

Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości skór oraz specjalnemu wykończeniu można uzyskać między innymi efekt widoczny na zdjęciu.

Przygotowując wybór zdjęć (których autorką jest jak zwykle Małgorzata), nie miałem zamiaru szczegółowo pokazywać procesu technologicznego produkcji butów. Chodziło mi raczej o rzut oka na wybrane aspekty tego procesu, z których na ogół nie zdajemy sobie sprawy kupując buty. Zresztą wybierając buty kierujemy się ich wyglądem, wygodą noszenia, jakością wykonania, ceną itp. Proces produkcji zupełnie nas nie obchodzi – zresztą całkiem słusznie. Ale zawsze warto wiedzieć. Warto też wiedzieć, że buty produkowane przez firmę NORD są dostępne w firmowym sklepie tutaj.

Zostaw komentarz