Jack Bruce nie żyje

25 października 2014 roku, w wieku 71 lat, zmarł Jack Bruce – legendarny gitarzysta basowy, członek wielu zespołów rockowych, blues-rockowych, jazz-rockowych i jazzowych, autor lub współautor wielu utworów i piosenek, w tym wielkich przebojów takich jak np. Sunshine of Your Love. Z tego utworu pochodzi najsłynniejszy riff gitarowy wszechczasów, którego autorstwo niesłusznie przypisuje się Ericowi Claptonowi. Pomysłodawcą riffu był Jack Bruce.

137467443_O1K4Z6FC

Foto: Marek Hofman

Największą sławę przyniosła Jackowi Bruce’owi gra w kultowym zespole Cream, gdzie obok niego występowali Eric Clapton i Ginger Baker. Ale jego największe dokonania artystyczne to solowe albumy, których wydał 24. Pierwszy z nich – Songs for a Tailor – ukazał się w roku 1969, ostatni – Silver Rails – w roku 2014. 14 sierpnia 2011 Jack Bruce wystąpił w Polsce, na Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty. Byłem na tym koncercie i było to dla mnie wielkie przeżycie. Jack grał nie tylko na gitarze basowej, ale także na klawiszach. Wykonał utwory z różnych okresów swojej twórczości, w tym najbardziej znane przeboje zespołu Cream: White Room, I Feel Free i wspomniany wcześniej Sunshine of Your Love.

Jack Bruce 1

Jack Bruce w Dolinie Charlotty. Foto: Marek Hofman

Jack Bruce nie należał nigdy do nurtu rocka progresywnego. Bliżej mu było raczej do bluesa i jazzu, a w początkowym okresie twórczości – do psychodelii. Nigdy nie zdobył sławy tak wielkiej, jak jego kolega z Cream – Eric Clapton, ale przyczyna tego jest oczywista. O ile Clapton poszedł w kierunku popu i zaczął nagrywać miałkie i nijakie piosenki, o tyl Bruce pozostał wierny muzyce ambitnej. Dla mnie bohaterem jest Bruce, a nie Clapton.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.