Dobra i zła wiadomość

Podatki_1

Foto: strategieibiznes.pl

Moje wpisy, w których staram się  obnażać różne absurdy oraz niemądre decyzje, jakie podejmują rządzący powodują, że ich wydźwięk jest przeważnie pesymistyczny. Więc dla równowagi, dzisiaj napiszę o czymś optymistycznym. Niestety jak w starym dowcipie wiadomość jest dobra, ale towarzyszy jej też – zła.

.

Dobra wiadomość

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał i skierował do Sejmu projekt nowelizacji ordynacji podatkowej. Projekt idzie w dobrym kierunku (odwrotnym niż zapędy ministerstwa finansów): upraszcza niektóre przepisy, usuwa wątpliwości interpretacyjne oraz eliminuje część przepisów, które są uciążliwe dla podatników. Oto najważniejsze zmiany zawarte w prezydenckim projekcie nowelizacji:

  1. Ograniczenie przenoszenia na podatników ryzyka nieprecyzyjnych przepisów, poprzez wprowadzenie zasady in dubio pro tribunario, zgodnie z którą w razie nie dających się rozstrzygnąć wątpliwości co do przepisów, urzędy i sądy mają obowiązek orzekać na korzyść podatnika. To bardzo ważna zmiana, bowiem obecnie sytuacja jest odwrotna: podatnik musi udowodnić swoją niewinność.
  2. Zwiększenie pewności podatników w kwestii przedawnienia zobowiązań podatkowych. Ogólna zasada mówi, że zobowiązania przedawniają się po 5 latach. Ale aparat skarbowy stosuje różne kruczki, które zawieszają lub przerywają bieg przedawnienia i wskutek tego może nękać podatników praktycznie bez końca. Projekt prezydencki wprowadza zasadę, że ostatecznym terminem przedawnienia jest okres 8 lat, bez względu na stan prowadzonego postępowania.
  3. Ograniczenie możliwości nadania decyzji podatkowej rygoru natychmiastowej wykonalności, w sytuacji gdy do przedawnienia zobowiązania zostało mniej niż 3 miesiące.
  4. Zniesienie obowiązku uzasadniania korekty deklaracji podatkowej oraz uchylenie obowiązków administracyjnych ciążących na firmach wprowadzających korekty kosztów.

.

Zła wiadomość

Przeciwne zmianom zaproponowanym przez prezydenta, jest ministerstwo finansów, które nota bene w tym samym czasie wprowadza zaostrzenie przepisów podatkowych poprzez wprowadzenie klauzuli obejścia prawa, co jest sprzeczne z prezydencką propozycją zasady in dubio pro tribunario. W związku z tym należy się spodziewać, że prezydencki projekt trafi do sejmowej „zamrażarki”, gdzie przeleży do końca kadencji.

One Response

  1. Robert 28/05/2016

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.