Stylowi mężczyźni noszą knity

Pięć miesięcy temu, w jednym z wpisów, przedstawiłem subiektywny przegląd najbardziej stylowych dodatków modnego mężczyzny. Dzisiaj, kontynuując ten wątek, chcę poświęcić nieco miejsca dodatkowi, który w swoim zestawieniu umieściłem na pozycji nr 8. To krawat dziergany, czyli knit. Stylowi mężczyźni noszą knity!

Foto: the-shoe-aristocat.blogspot.com

Foto: zerosartorial.com

Foto: mistermort.com

Foto: marianorubinacci.net

Foto: gq.com

Knit, to krawat dzianinowy, luźno tkany, bez podszewki, z charakterystycznym prostym zakończeniem, najczęściej w postaci ściągacza. Podobnie jak standardowe krawaty może być wykonany z różnych materiałów: jedwabiu, wełny, bawełny, a także z włókien sztucznych. Knity mają niższy stopień formalności, niż krawaty tradycyjne; nie będą pasować do ciemnych formalnych garniturów i białych koszul. Ale już do dziennych garniturów i kolorowych koszul nadają się jak najbardziej. Idealnie pasują do wszelkich zestawów koordynowanych, smart casualowych i casualowych. Nadają się nie tylko do marynarek, ale także do swetrów, zarówno kardiganów, jak i swetrów w serek. Pasują do wzorzystych koszul i do wszelkich typów kołnierzyków. Są niezwykle uniwersalne i przede wszystkim są stylowe. W Polsce nie są zbyt popularne, co jeszcze podnosi ich atrakcyjność, bo zakładając knita można się łatwo wyróżnić.

Foto: pewienpan.pl

Foto: dhgate.com

Knity wywodzą się ze stylu preppy, którego źródło tkwi na elitarnych amerykańskich uniwersytetach. Początkowo były noszone niemal wyłącznie z koszulami typu buton down (z kołnierzykami przypinanymi na guziczki) i ze sportowymi marynarkami bawełnianymi lub lnianymi. Z czasem zakres ich zastosowania ulegał rozszerzeniu i obecnie są to jedne z najbardziej uniwersalnych krawatów. Są cenione i chętnie stosowane przez mężczyzn świadomych swojego stylu. Ich dodatkową zaletą jest to, że się nie gniotą, są więc idealnymi krawatami w podróży.

Węzłem, który idealnie się sprawdzi w przypadku knitów, jest węzeł prosty, tzw. four-in-hand. Pisałem o nim szerzej tutaj. Trzeba też pamiętać, że sposób przechowywania knitów jest inny niż tradycyjnych krawatów. Ponieważ knity mają tendencję do rozciągania się, zatem nie należy ich wieszać, ale przechowywać zrolowane np. w szufladzie.

Foto: frenchtrucker.com

Foto: aandhmag.com

Foto: aandhmag.com

Foto: aandhmag.com

Foto: gq.com

Foto: store.messness.com

O stylowości knitów świadczy m.in. fakt, że cieszą się wielką popularnością we Włoszech. Jeśli przegląda się zdjęcia z różnych modowych wydarzeń np. mediolańskiego Tygodnia Mody lub florenckiego Pitti Uomo, to widać knity zawiązane na szyjach bardzo wielu mężczyzn. Najczęściej można zobaczyć knity w poziome kolorowe paski. Przewiduję jednak, że hitem sezonu wiosna/lato 2015 będą jednokolorowe knity w jaskrawych, neonowych kolorach. Warto rozejrzeć się za nimi już teraz.

Foto: paulstuart.com

Foto: janadamski.eu, etsy.com

Foto: janadamski.eu, etsy.com

 

5 komentarzy

  1. spokojny 18/12/2014
    • Jan Adamski 18/12/2014
  2. LT 19/12/2014
    • Jan Adamski 19/12/2014
      • LT 21/12/2014

Zostaw komentarz