Najładniejsze banknoty świata

Przy okazji zamieszania wokół kursu franka szwajcarskiego, pojawiła się informacja, że Narodowy Bank Szwajcarii zamierza wprowadzić nowe banknoty. Jest to więc świetna okazja, żeby rzucić okiem na banknoty różnych krajów. Zacznę oczywiście od Szwajcarii, bo i nowe banknoty są bardzo ładne i sam temat jest ciekawy. Mianowicie jakiś czas temu Narodowy Bank Szwajcarii ogłosił konkurs na projekt banknotów, przy czym jednym z założeń było, że na banknotach nie będzie żadnych portretów, a tylko symbole określonych tematów, narzuconych przez bank. Artysta, który wygrał (Krebs Manuel), zaprojektował naprawdę piękne banknoty. Byłbym gotów powiedzieć o nich, że to najładniejsze banknoty świata. Ale realizowany będzie nie jego projekt, tylko zdobywczyni drugiego miejsca, która zaprojektowała banknoty zdecydowanie mniej ładne, żeby nie powiedzieć – brzydkie. Bardzo ciekawa obserwacja: to w Szwajcarii też tak jak u nas?

Pełne wyniki konkursu można obejrzeć na stronie Narodowego Banku Szwajcarii tutaj. Ja wybrałem kilka przykładów, moim zdaniem najładniejszych. Najpierw trzy nominały (20, 100 i 200) zwycięzcy konkursu, a następnie dwa nominały (10 i 200) banknotów przyjętych do realizacji.

.

Kiedyś ranking najpiękniejszych banknotów świata opublikował Daily Telegraph. Cały ranking można obejrzeć tutaj. Ja zaczerpnąłem z niego tylko kilka przykładów, ponieważ część zaprezentowanych tam banknotów… nie podoba mi się. To dziwne, że zostały zakwalifikowane do grupy najładniejszych. Kolejno prezentuję banknoty: 5 dolarów kanadyjskich, 1 funt egipski, 20 randów południowoafrykańskich, 5 dolarów nowozelandzkich, 1 dolar bahamski, 1 dinar libijski z 2009 roku, 10.000 rupii indonezyjskich.

 .

Tyle z rankingu Daily Telegraph. A na koniec moje typy na najładniejsze banknoty świata: 100 nowych koron norweskich, 50 i 20 dolarów bermudzkich, 5.000 szylingów ugandyjskich, 5.000 tenge kazachskich, 10 dolarów z Wysp Cooka z 1987 r., 10 riali jemeńskich, 20 złotych polskich.

Tags:

Zostaw komentarz