Walka

Przy karmnikach dochodzi często do walk pomiędzy ptakami. Najczęściej nie są to jednak groźne starcia, a jedynie wzajemne straszenie się rozdziawieniem dziobów i groźną postawą. Sporadycznie dochodzi do poważniejszych bijatyk, w których lecą pióra. Pamiętam, że po jednym ze starć dwóch szpaków, jeden z nich wpadł w śnieg i leżał bez ruchu kilkanaście sekund. Już miałem mu śpieszyć z pomocą, gdy jednak poderwał się i odleciał.

Niestety fotografowanie walk to zajęcie niezwykle trudne. Taka walka trwa zwykle 2 – 3 sekundy, więc można ją utrwalić tylko wtedy, gdy przypadkiem ma się obiektyw wycelowany we właściwe miejsce. Dodatkową trudność sprawia to, że czas otwarcia migawki musi być bardzo krótki, rzędu 1/1000, a jeszcze lepiej 1/4000 sekundy. Tylko, że wtedy warunki oświetlenia muszą być bardzo dobre, co zimą zdarza się bardzo rzadko. Jednym słowem nie mam imponującej kolekcji zdjęć walczących ptaków. Dlatego w dzisiejszym wpisie wspieram się zdjęciami innych autorów. Zachwycające zdjęcie powyżej, na którym widzimy szczygła i dzwońca, jest autorstwa Mateusza Piesiaka. Z kolei sójki poniżej sfotografowała Magdalena Wilk.

Spośród zdjęć, które mnie udało się zrobić, jedno prezentowałem już we wpisie ‚Pierwszy śnieg’. Powtarzam je poniżej; widać na nim samca dzwońca, który przegania samicę z karmnika. Z kolei na kilku kolejnych zdjęciach widać walczące szpaki. To chyba najbardziej zadziorne ptaki spośród tych, które mnie odwiedzają. Są agresywne nie tylko wobec osobników własnego gatunku, ale także wobec kosów i kwiczołów. Co ciekawe zarówno kosy, jak i kwiczoły są większe od szpaków, a jednak czmychają przed nimi.

Niemałą zadziornością charakteryzują się też kwiczoły. Na mojej sztucznej jabłoni dochodzi co jakiś czas do poważnych awantur.

Sikorki i czyże raczej nie należą do agresywnych ptaków. Ale nawet między nimi dochodzi czasem do scysji. Na pierwszym zdjęciu awantura czyży, na kolejnym – nieporozumienie modraszki i bogatki.

Ptakami, które dość często ze sobą walczą – są myszołowy. Ponieważ są to duże ptaki drapieżne, takie walki wyglądają niezwykle efektownie. Poniżej zdjęcie autorstwa Roberta Szymańskiego, a kolejne Augustyna Rogosa.

Jedna odpowiedź

  1. Wiktor2190 06/02/2015

Zostaw komentarz