Między niebem a ziemią

Tematem dzisiejszego wpisu są budowle, które chociaż porozrzucane po najróżniejszych zakątkach świata, mają wspólną cechę: są zawieszone między niebem a ziemią. Przyklejone do skalnych ścian lub zbudowane na niedostępnych szczytach, z dala od przyziemnych spraw, ale za to blisko transcendencji. Górskie klasztory. Fascynują swym tajemniczym pięknem i zmuszają do zadumy nad kunsztem budowniczych i ogromem wysiłku jaki był niezbędny do ich stworzenia. Niektóre z nich zatraciły swój pierwotny charakter i stanowią dziś tylko atrakcję turystyczną. Ale większość pełni nadal funkcję jaką pełniły przez setki lat, dając schronienie mnichom i stanowiąc miejsce modlitwy i kultu wiernych.

TAKTSANG – TYGRYSIE GNIAZDO

Jedno z najświętszych miejsc religii buddyjskiej w Bhutanie – klasztor Taktsang, zbudowany został w XVII wieku na pionowej ścianie, na wysokości 3100 m n.p.m. Cały potrzebny do budowy materiał był wnoszony na plecach robotników, z doliny położonej na wysokości 1300 m n.p.m.

METEORA

W centralnej, górzystej części Grecji, na niedostępnych skałach, w XIV wieku rozpoczęto wznoszenie niezwykłych monastyrów. Przez setki lat powstało ich tam ponad 20. Pod koniec XVIII wieku zaczęły podupadać i do dzisiejszych czasów przetrwało tylko sześć; dwa żeńskie i cztery męskie. Zamieszkane są przez mniszki i mnichów greckiego kościoła autokefalicznego.

XUANKONG SI – WISZĄCY KLASZTOR

Wiszący Klasztor zbudowano czternaście wieków temu w Chinach. Przebudowywany był później wielokrotnie, a obecny kształt nadano mu za czasów dynastii Qing. W naturalnych jaskiniach i zagłębieniach skalnych wykutych jest ponad 40 pawilonów; z zewnątrz natomiast widać drewniane fasady połączone za pomocą kładek i mostów. Klasztor jest poświęcony trzem religiom: buddyzmowi, konfucjanizmowi i taoizmowi.

KLASZTOR ŚWIĘTEGO JERZEGO

Monaster wzniesiony w latach 420–430 na urwisku Wadi al-Kilt w Palestynie. Zniszczony podczas najazdu perskiego w 614. Odbudowany przez cesarza Manuela I Komnena a później ponownie zniszczony. Obecny kształt nadała mu odbudowa z lat 1878–1901.

ŚWIĘTA GÓRA ATHOS

Na półwyspie Athos w północnej Grecji znajduje się ‚republika mnichów’; nie mają tu wstępu kobiety i nawet zwierzęta hodowlane muszą być płci męskiej. Mnisi osiedlali się tu już w X wieku, wtedy też zaczęto budowę pierwszych klasztorów. W czasach świetności było ich 46 zamieszkanych przez ponad 20 tysięcy mnichów. Obecnie liczba mnichów nie przekracza 2 tysięcy.

KLASZTOR PUPPA

Buddyjski klasztor w centralnej Birmie zbudowany na szczycie komina wulkanicznego wygasłego wulkanu Puppa (bardziej znana jest anglojęzyczna nazwa Popa). Według tradycji birmańskiej, góra jest uważana za siedzibę 37 Natów – potężnych duchów, którym tysiące pielgrzymów oddają hołd dwa razy do roku.

MONASTER SUMELA

Nieczynny męski klasztor pod wezwaniem Matki Bożej w okolicach miasta Maçka w Turcji. Według legendy, miał być zbudowany w IV wieku, a przebudowany na przełomie V i VI wieku przez Justyniana Wielkiego. Mnisi opuścili klasztor w 1923 roku, po wojnie grecko-tureckiej, przegranej przez Grecję.

OPACTWO ŚW. MARCINA

Opactwo benedyktyńskie położone w masywie górskim Canigou w Pirenejach we Francji, zostało założone w 1005 roku. Pustoszone przez liczne wojny oraz trzęsienie ziemi, popadło w ruinę w XVIII wieku. Odbudowane w latach 50 – 70 XX wieku, stało się siedzibą Wspólnoty Błogosławieństw.

We wpisie wykorzystałem zdjęcia pochodzące ze stron: ashtamangalatours.com/ caravanserai230.com/ cohn17.com/ en.wikipedia.org/ eriktravel.com/ eticasaquaranta.it/ fotocommunity.de/ foto-moscow.net/ gopixpic.com/ ismstudytour.org/ keytours.gr/ memolition.com/ necesitodetodos.org/ panoramio.com/ pxleyes.com/ theluxuryspot.gr/ timeesofisrael.com/ tr.worldmapz.com/ wanderpress.org/ wikimedia.org/

Tags:

3 komentarze

  1. Ewa Bytomska 07/03/2015
  2. Grzesiek 26/07/2015
    • Jan Adamski 26/07/2015

Zostaw komentarz