Muszki casualowe

Skupiając się ostatnio na kapeluszach, zaniedbałem trochę temat muszek – męskiego dodatku, który uważam za jeden z najbardziej stylowych. Wiem, jakie opory mają mężczyźni, żeby pierwszy raz założyć muszkę. Chciałbym się przyczynić do przełamania tych oporów, więc do tematu muszek będę od czasu do czasu wracał. Dotychczas zamieściłem dwa wpisy na ten temat: Panowie! Noście muszki! i Wiązanie muszki. W dzisiejszym omówię krótko oferty kilku sklepów, gdzie można kupić muszki, a także zaprezentuję trochę zdjęć, które mogą posłużyć za inspirację. Zgodnie z tytułem wpisu, ograniczę się do muszek casualowych, czyli zakładanych do casualowych marynarek, swetrów i wzorzystych koszul, ale także do mniej formalnych garniturów.

Muszki_00a

Zawsze należy pamiętać o zasadzie, że muszka musi być wiązana. Tzw. muszka gotowa jest w złym guście; to coś takiego jak zawiązany na gotowo krawat na gumce. Ale to wcale nie znaczy, że koniecznie musimy wiązać muszkę przed każdym założeniem. Muszki z rozpinanym paskiem można przechowywać w stanie zawiązanym. Jedynie co kilka / kilkanaście założeń, należy je rozwiązać, przeprasować i ponownie zawiązać. Co więcej – to niewątpliwie dobra dla wszystkich wiadomość – sklepy sprzedające muszki wysyłają je do klientów w stanie zawiązanym. jest więc ona gotowa do natychmiastowego założenia.

A propos muszek gotowych: niedawno (20.02.2015) prezydent Bronisław Komorowski był gościem prezydenta Niemiec i burmistrza Hamburga na wielkiej gali w hamburskim ratuszu. Wystąpił w całkiem niezłym smokingu (prawdopodobnie szytym na miarę, bo dobrze tuszował niedoskonałości jego sylwetki), a na szyi miał tandetną, gotową muszkę. W dodatku założył koszulę frakową z łamanym kołnierzykiem, która nie pasuje do smokingu. Nie jest to jakiś gruby błąd, ale nie powinien był się przytrafić prezydentowi. I nie usprawiedliwia go fakt, że podobny błąd zrobił burmistrz Hamburga. Było mi wstyd, gdy oglądałem te zdjęcia.

Komorowski_1

Być może kancelaria prezydenta kupiła mu poniższą muszkę na Allegro za 7 zł.

Komorowski_3

A teraz przegląd wybranych sklepów z muszkami.

Muszki_00b

The-perfect-necktie
Muszki_02

Zaczynam od mojego ulubionego sklepu, który jest wprawdzie za oceanem, ale ceny są w nim nie wyższe od cen sklepów miejscowych, a muszki docierają do kupującego po kilku dniach. Sklep oferuje ogromny wybór muszek bardzo dobrych jakościowo. Kiedyś były to wyłącznie muszki z jedwabiu, ale ostatnio pojawiły się także z mikrofibry. Trzeba zwracać na to uwagę przy zamawianiu. Nie polecam muszek z włókien syntetycznych. Korzystanie ze sklepu jest ułatwione dzięki temu, że nie trzeba się przekopywać przez całą ofertę, gdyż można skorzystać z jednego z licznych filtrów. To bardzo pomaga, gdy szukamy konkretnego koloru lub wzoru.

Muszki_00c

Pewien Pan

Muszki_03

Pewien Pan oferuje duży wybór ładnych muszek w atrakcyjnych cenach. Tajemnica niskich cen kryje się zapewne w fakcie, że muszki są wykonane z tkanin syntetycznych. Pewnie dla niektórych osób będzie to wadą, ale trzeba pamiętać, że muszki prezentują się naprawdę atrakcyjnie. Kult naturalnych tkanin ma być może uzasadnienie w przypadku ubrań, ale jeśli chodzi o muszki i krawaty, nie jest to sprawa pierwszorzędnej wagi. Jeśli ktoś nie ma uprzedzeń, co do tkaniny, to muszki Pewnego Pana są godne polecenia. Ciekawostką jest, że muszki gotowe nazywają się tutaj „muszkami tradycyjnymi”.

Muszki_00d

Marthu

Muszki_04

Głównie bawełniane muszki o bardzo interesującym wzornictwie tkanin (bawełna drukowana). Niestety przytłaczająca większość, to muszki gotowe. Wybór muszek wiązanych jest raczej niewielki i brak wśród nich tych o najbardziej efektownym wzornictwie. Dyskutowałem o tym kiedyś z właścicielką sklepu i dowiedziałem się, że takie są wymogi rynku: większość kupujących wybiera muszki gotowe, wiązane stanowią margines. Po prostu jesteśmy aktualnie na takim etapie rozwoju. Mam nadzieję, że to się zmieni i nie dość, że większa liczba mężczyzn będzie zakładała muszki, to w dodatku będą to wyłącznie muszki wiązane.

Muszki_00e

HisOutfit

Muszki_01

Bardzo duży wybór wiązanych muszek o ciekawym wzornictwie i niezbyt wysokich cenach. Muszki są wykonane zarówno z włókien naturalnych (len, bawełna, wełna), jak i syntetycznych. Sklep działa też w ramach Allegro.

Muszki_00f

Poszetka

Muszki_05

Imponuje jakość tkanin z jakich wykonane są muszki. Przeważnie są to jedwabie, ale pod różnymi postaciami; zarówno gładkie drukowane, jak i specyficznie tkany szantung, grenadyna, a także specjalne odmiany: Ancient Madder i Mogador. Muszki mają stonowaną kolorystykę, są więc idealne dla tych, którzy jeszcze nie są gotowi na odważne eksperymenty kolorystyczne. Ceny, jak na tę jakość tkanin, nie są wysokie.

Muszki_00g

Elegancki Pan

Muszki_06

Sklep oferuje bardzo ładne, jedwabne muszki renomowanych marek Hemley i Michaelis. Niestety renoma marek przekłada się na wysokie ceny, ale są to rzeczywiście muszki z wysokiej półki. Szkoda, że nie mogę ich pokazać w pełnej krasie, ale sklep uniemożliwia kopiowanie zdjęć w lepszej rozdzielczości. Jest to trochę dziwna polityka; wydawałoby się, że powinien być zainteresowany jak najszerszym upowszechnianiem swoich wyrobów, ale pewnie górę biorą inne względy.

Muszki_00h

Trochę inspiracji

Muszki_07Muszki_08Muszki_09Muszki_10Muszki_11Muszki_12 Muszki_13 Muszki_14 Muszki_15

We wpisie wykorzystałem zdjęcia ze stron: the-perfect-necktie.com, pewienpan.pl, marthu.com, hisoutfit.com, poszetka.com, eleganckipan.com.pl, dressedtodeal.com, eye-wear-glasses.com, suitsupply.com, celebuzz.com, styleandthecity.com, urbanfieldnotes.com.

12 komentarzy

 1. koneser mody męskiej 09/03/2015
  • Jan Adamski 09/03/2015
 2. LT 09/03/2015
  • Jan Adamski 09/03/2015
 3. Janusz 09/03/2015
 4. spokojny 09/03/2015
 5. Andrzej 18/06/2015
  • Jan Adamski 18/06/2015
 6. Tarkowo 28/07/2015
  • Jan Adamski 28/07/2015
   • Tarkowo 28/07/2015
    • Jan Adamski 28/07/2015

Dodaj komentarz