Najpiękniejsze budowle sakralne część I

Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Kiży

Jeden z najwspanialszych zabytków Rosji: drewniana cerkiew wysokości 37 m zbudowana tradycyjną metodą bez użycia gwoździ. Znajduje się na wyspie Kiży, na jeziorze Onega i jest otoczona kompleksem innych drewnianych obiektów. Została wzniesiona w roku 1714.

Kaplica Thorncrown w Eureka Springs

Położona w lesie, w stanie Arkansas w USA, drewniana kaplica ma 425 okien i ponad 600 m² szkła. Zbudowana została w roku 1980, według projektu E. Faya Jonesa.

Wat Rong Khun w Chiang Rai

Budowa tej buddyjsko-hinduistycznej świątyni w północnej Tajlandii rozpoczęta została w roku 1997 i nadal jest kontynuowana. Zaprojektował ją Chalermchai Kositpipat.

Świątynia Nieba w Pekinie

Kompleks sakralnych budowli taoistycznych wzniesionych w latach 1406 – 1420 w Pekinie, w Chinach. Początkowo dostępna wyłącznie dla cesarza i jego dworu, dopiero w roku 1912 została udostępniona zwykłym mieszkańcom.

Katedra Notre Dame w Paryżu

Poświęcona Matce Bożej katedra w stolicy Francji budowana była przez 180 lat (1163-1345). Ciekawym szczegółem architektonicznym jest asymetryczność fasady: różnią się od siebie zarówno wieże, jak i portale lewy i prawy.

Pagoda Szwedagon w Rangunie

Słowo pagoda występujące w nazwie jest mylące, bowiem świątynia Szwedagon, w stolicy Birmy, jest typową stupą. Według legendy została zbudowana 2500 lat temu na zlecenie króla Okkalapy. W świątyni przechowywane są nieprzebrane skarby, m.in. około 9 ton złota.

Bazylika Św. Piotra w Watykanie

Zbudowana w latach 1506-1626 bazylika jest jednym z największych kościołów świata. Pierwszym projektantem i budowniczym bazyliki był Donato Bramante, ale późniejsi budowniczowie wprowadzali istotne zmiany. Za autora ostatecznego projektu uważa się Michała Anioła. Jego dziełem jest m.in. kopuła, która zasłużenie uznawana jest za najpiękniejszą kopułę wśród wszystkich bazylik.

Zespół świątyń w Ranakpur

Pochodzący z XV wieku zespół świątyń dżinijskich zbudowanych z marmuru, znajduje się w miejscowości Ranakpur w indyjskim stanie Radżastan. Słynie przede wszystkim z bogactwa zdobień wykutych w marmurze.

Świątynia Lotosu w Delhi

Największa indyjska świątynia bahaistyczna. Zbudowana została w latach 1980 – 1986, według projektu Fariborza Sahby. Od momentu otwarcia została odwiedzona przez ponad 50 milionów osób.

Kaplica w Onomichi

W ogrodach luksusowego hotelu Bella Vista Sakaigahama w Onomichi w Japonii powstała niezwykła kaplica według projektu Hiroshiego Nakamury. Jej główne przeznaczenie to udzielanie ślubów. Kaplica stoi na wysokiej skarpie i przed gośćmi uroczystości ślubnych otwiera się widok na zatokę.

Kinkaku-ji w Kioto

Japońska świątynia zen, zwana świątynią złotego pawilonu ma za sobą burzliwą historię. Pierwotny budynek powstał w roku 1397 jako budynek mieszkalny. Dopiero później został przekształcony na świątynię. Dwukrotnie spłonęła doszczętnie i dwukrotnie została odbudowana. Ostatnia odbudowa miała miejsce w roku 1955, a pokrycie ścian płatkami złota – w roku 1987. Wcześniej złoty kolor był nadawany przy pomocy specjalnej farby.

Sagrada Familia w Barcelonie

Świątynia Pokutna Świętej Rodziny to dzieło życia Antoniego Gaudiego. Budowę rozpoczęto w roku 1882 i trwa ona nadal. Świątynia jednak normalnie funkcjonuje; została konsekrowana w roku 2010 przez papieża Benedykta XVI.

l

Błękitny meczet w Stambule

Meczet sułtana Ahmeda, bardziej znany jako błękitny, jest najsłynniejszym przykładem klasycznego okresu sztuki islamskiej w Turcji. Wybudowany został w latach 1609 – 1616 według projektu Sedefkâra Mehmeta Aği. Nietypowym rozwiązaniem jest liczba minaretów: jest ich aż sześć.

Jedna odpowiedź

  1. Tomasz 28/09/2016

Zostaw komentarz