Ikony męskiego stylu: polscy blogerzy II

Wprowadzając cykl Ikony męskiego stylu przyjąłem założenie, że będę tam prezentował osoby, które po pierwsze mają własny styl, a po drugie są wzorem i inspiracją dla innych. Obydwa warunki spełniają ci, których dzisiaj chcę przedstawić. Prezentowani blogerzy piszący o modzie, mają dziesiątki a nierzadko setki tysięcy czytelników. Zresztą dzięki częstym występom w różnych stacjach telewizyjnych i radiowych, są znani szerszemu gronu – nie tylko swoim czytelnikom. Siłą rzeczy stali się ikonami stylu. Według moich szacunków bohaterowie dzisiejszego wpisu mają łącznie ponad pół miliona czytelników miesięcznie. Nawet, jeśli w rzeczywistości jest to nieco mniej, bowiem część czytelników odwiedza po kilka blogów i są liczeni wielokrotnie, to i tak jest to imponująca liczba. To między innymi dzięki blogerom, zmienia się na korzyść podejście polskich mężczyzn do kwestii ubioru. To między innymi dzięki blogerom, zmienia się nastawienie wielu sklepów, sieci handlowych czy producentów odzieży.

Przedstawiam trzynastu dżentelmenów, których z pełnym przekonaniem mogę nazwać ikonami męskiego stylu. W przypadku jednych – ta ikoniczna pozycja jest już ugruntowana, w przypadku innych – jest dopiero w fazie budowy. Ja sam jestem czytelnikiem ich blogów – niektórych od wielu lat. Czerpię z nich wiedzę i inspirację. Ich style są różne, tak jak różne i różnorodne są kierunki w jakich podąża moda. Nie każdy będzie w stanie zaakceptować bez zastrzeżeń wszystkie pokazane style. Ja także zachowuję rezerwę w stosunku do niektórych. Ale jakże inspirująca jest ta różnorodność. Wystrzegam się jakichkolwiek ocen, choć przy niektórych stylizacjach cisną mi się słowa: dopracowane, staranne, przemyślane, piękne, inspirujące itp. Nie mogę też paru ciepłych słów nie powiedzieć o jakości większości zdjęć. Mam na myśli nie tylko ich jakość techniczną, ale także – a może przede wszystkim – artystyczną. Do niedawna jakość zdjęć była słabym punktem wielu blogów, ale to już przeszłość.

Mam świadomość, że moje zestawienie jest niepełne. Po pierwsze, znaleźli się w nim tylko ci, którzy wyrazili na to zgodę. Po drugie, jest zapewne wiele blogów których nie znam. Zakładam, że w przyszłości je poznam, a to otworzy drogę do wpisu: Ikony męskiego stylu: polscy blogerzy III. Zachęcam czytelników oraz autorów innych, nie wymienionych tu blogów, do podawania linków w komentarzach. Dodam jeszcze, że niecały rok temu opublikowałem wpis Ikony męskiego stylu: polscy blogerzy, w którym pisałem o Michale Kędziorze, Wojciechu Szarskim i Romanie Zaczkiewiczu.

W poniższej prezentacji przyjąłem zasadę kolejności alfabetycznej. Jako ikonę wpisu wykorzystałem fragment zdjęcia autorstwa Jørgena Reimera przedstawiającego stylizację Tomka Józiewicza.

ADRIAN

Blog Casualism jest kontynuacją wcześniejszego bloga Adriana o nazwie The Bigwig, który istniał od roku 2012. Wraz ze zmianą nazwy nastąpiło znaczne poszerzenie zakresu tematycznego, ale wszystko obraca się wokół mody męskiej. Nazwa Bigwig nie zniknęła całkowicie i przewija się w nowym wcieleniu bloga.

ALBERT BOROWIECKI

Blog For Gentleman w obecnej formie istnieje od marca 2014 roku, ale jest kontynuacją wcześniejszego bloga, który istniał na innej platformie od lipca 2013 r. Oprócz prezentacji stylizacji znajdziemy tam także różnego rodzaju porady przydatne dla dżentelmena. Autorzy prezentowanych poniżej zdjęć: Mateusz Wysokiński, Paweł Czereśniowski.

TOMASZ JÓZIEWICZ

Blog Studied Nonchalance istnieje niecały rok. Komentarze początkowo były dwujęzyczne (angielski i polski), obecnie są tylko po angielsku. Autorzy prezentowanych poniżej zdjęć: Aleksandra Papina, Angelica Eldh, Jorgen Reimer.

ŁUKASZ KIELBAN

Czas Gentlemanów nie jest blogiem modowym: to blog z przemyśleniami autora na temat bycia dżentelmenem. Istnieje od stycznia 2011 roku i ma bardzo liczne grono czytelników. Autorzy prezentowanych poniżej zdjęć: Agnieszka Werecha, Filip Furmańczak. Zdjęcia z eventów: Siemens i Hotel Bristol – autorzy nieznani.

IRENEUSZ KORZENIEWSKI

Styleman funkcjonuje w polskiej blogosferze od października 2012 roku, a przyświeca mu motto zaczerpnięte z Georga Bernarda Shawa: ‚W życiu nie chodzi o odnalezienie siebie, w życiu chodzi o wykreowanie siebie’.  Autorzy prezentowanych poniżej zdjęć: Darek Dąbrowski, Rafał Nowak.

ŁUKASZ MASŁOWSKI

Outdersen istnieje od listopada 2012 roku. Różne stylizacje proponowane przez Łukasza są główną treścią bloga, ale nie jedyną.

TOMASZ MILER

Tomasz Miler to człowiek-instytucja. Blog Milerszyje (pełną nazwę widać na logo), istniejący od grudnia 2012 roku, to tylko jeden z działów tej instytucji.

MIKOŁAJ PAWEŁCZAK

Mikołaj mieszka w Londynie i jego blog Blue Loafers jest dwujęzyczny: polsko-angielski. Istnieje od sierpnia 2013 roku.

KAMIL PAWELSKI

Blog o prowokacyjnej nazwie Ekskluzywny Menel istnieje od czerwca 2013 roku. Autorzy prezentowanych poniżej zdjęć: Czarek Kazimierowski, Mateusz Pawelski.

ŁUKASZ PODLIŃSKI

Łukasz prowadzi blog pod własnym nazwiskiem: Łukasz Podliński, ale dodaje podtytuł: męski blog modowo-lifestylowy. Blog istnieje od lipca 2012 roku. Autorzy prezentowanych poniżej zdjęć: Agata Bączkiewicz, Krzysztof Adamek.

JAKUB ROSKOSZ

Nazwa bloga to po prostu imię i nazwisko: Jakub Roskosz. Blog ma charakter modowo-lifestylowy. Istnieje od kwietnia 2013 roku. Autorem prezentowanych tu zdjęć jest Filip Filipiak.

MATEUSZ SZCZEPAŃSKI

Blog 9 na Marszałkowskiej jest jednym z najmłodszych blogów modowych. Istnieje od października 2014 roku. Autorką prezentowanych poniżej zdjęć jest Ewelina Koziara.

DAWID TYMIŃSKI

Last but not least: Secondhand Dandy obecny jest w blogosferze od sierpnia 2012 roku. Autorzy prezentowanych poniżej zdjęć: Maciej Gajdur, Patrycja Madejczyk, Rafał Ogrodowczyk.

 [banner id=”9907″]

Tags:

17 komentarzy

 1. Paweł 20/05/2015
 2. Dariusz Kazimierczak 20/05/2015
  • Jan Adamski 20/05/2015
   • Major 21/05/2015
 3. czesioszpachelka 20/05/2015
 4. outlet 21/05/2015
  • Jan Adamski 21/05/2015
 5. PaniPonura 21/05/2015
 6. Kewin 23/05/2015
 7. Blog Ozonee 11/06/2015
 8. LadyM. 16/07/2015
 9. Blog Ozonee 19/04/2016

Zostaw komentarz