Akcesoria i drobiazgi: wieczne pióro

Moda_meska_akcesoria_02

Postanowiłem rozpocząć cykl artykułów pod wspólnym tytułem: ‚Akcesoria i drobiazgi’. Bowiem o stylu i klasie mężczyzny świadczą nie tylko główne składniki ubioru, takie jak: buty, garnitur, koszula, krawat (kolejność nieprzypadkowa), ale także drobiazgi które są zwykle mało widoczne, a często wręcz zupełnie niewidoczne. O niektórych z dodatków, które zakwalifikować można do akcesoriów i drobiazgów, pisze się dość często na różnych blogach i portalach poświęconych męskim tematom. Zaliczyć można do nich: paski do spodni, zegarki, okulary, torby i teczki, spinki do mankietów. Zdecydowanie rzadziej goszczą: portfele, wpinki do butonierki, spinki do krawata, bransoletki, parasole, kalosze czy szelki. A gdzie wieczne pióra, długopisy, etui na okulary lub klucze, wizytowniki, notesy, breloczki czy laski (ale inne niż te, o których część z Was w tej chwili pomyślała)? A czy ktoś słyszał w ogóle o takim drobiazgu, jak spinacz do banknotów? Nie? A we Włoszech to rzecz dość popularna. Można ją np. nabyć w sklepie Lina Ieluzziego, w wersji bardzo luksusowej, wykonanej ze skóry aligatora. Dostałem taki gadżet w prezencie od Lina i nie omieszkam się nim pochwalić.

Moda_meska_akcesoria_03

dpk5df_2

W cyklu Akcesoria i drobiazgi będę pisał zarówno o tych popularnych (nie odmówię sobie np. przyjemności napisania o zegarkach), jak i o tych bardzo rzadkich. Jako temat pierwszego wpisu wybrałem wieczne pióra. Dla wielu osób to przedmiot, który dawno temu wyszedł z codziennego użytku. Dla mnie nie – używam piór na co dzień i mam ich kilka. Być może ktoś z czytelników zauważył, że gdy prezentowałem dwurzędowy garnitur we wpisie Stylizacja formalna, w kieszeni marynarki tkwiło pióro. Może też ktoś zwrócił uwagę, że we wpisie Jak powstaje koszula jest zdjęcie, na którym robię notatki używając pióra. W obu przypadkach jest to to samo pióro – moje ulubione, marki Waterman, model Exception Night&Day Platinum, z elementami metalowymi pokrytymi platyną oraz złotą stalówką pokrytą rodem. Jest naprawdę znakomite.

Moda_meska_akcesoria_04 Moda_meska_akcesoria_05Moda_meska_akcesoria_06

dpk5df_2

W zależności od spojrzenia, historia wiecznego pióra jest albo bardzo długa, albo całkiem krótka. Długa; bo coś w rodzaju wiecznego pióra (zaostrzona trzcina z miedzianym zbiorniczkiem na atrament) znaleziono w grobowcu Tutenchamona, zaś projekty podobnego przyrządu do pisania, w notatkach Leonarda da Vinci z 1508 roku. Zaś krótka; bo za konstruktora pierwszego wiecznego pióra uważa się Nicolasa Biona – nadwornego inżyniera Ludwika XIV, który skonstruował swój przyrząd w roku 1707. Przez kolejne lata doskonalono pióra, jednak nie potrafiono sobie poradzić z niekontrolowanym wypływem atramentu, który zostawiał kleksy. Dopiero w roku 1884 Lewis Waterman wymyślił sposób zasilania kanalikowego, który zapobiegał kleksom. Sposób ten, udoskonalony przez Georga Parkera w roku 1894, jest stosowany do dzisiaj. Więc tak naprawdę dopiero końcówka XIX wieku to prawdziwe narodziny pióra. Był czas, gdy było ono jednym z najpowszechniejszych przedmiotów użytkowych. Po wynalezieniu długopisu, a szczególnie po rozpoczęciu jego produkcji na masową skalę, po II Wojnie Światowej, znaczenie pióra zaczęło maleć. Dziś jest ono produktem niszowym używanym przez nielicznych pasjonatów i gromadzonym przez kolekcjonerów. Luksusowe pióra produkowane są przez firmy, których korzenie sięgają XVIII wieku (Graf von Faber-Castel), XIX wieku (Pelikan, Parker, Waterman), początków XX wieku (Mont Blanc, Montegrappa, Sheaffer) oraz przez wiele firm powstałych później lub całkiem niedawno (Visconti, Bexley, David Oscarson, Signum). Istnieją liczne kluby i stowarzyszenia zrzeszające miłośników piór. W Polsce – Klub Miłośników i Kolekcjonerów Piór. Istnieją także liczne fora dyskusyjne, na których miłośnicy piór wymieniają swoje doświadczenia (np. tutaj), a także blogi (np. tutaj).

dpk5df_2

Duszą pióra jest stalówka, która jest też najtrudniejszym elementem do wykonania. W dobrej klasy piórach stalówka jest zawsze wykonana ze złota, często jest platerowana platyną lub jeszcze droższym metalem z grupy platynowców – rodem. Pozostałe elementy są wykonywane z metalu, żywic, laki, drewna lub innych materiałów. Zbiorniczek na atrament może być napełniany przy pomocy tłoczka, lub pióro może być przystosowane do wymiennych nabojów. Ciekawym rozwiązaniem są pióra z obydwiema możliwościami. Użytkownik decyduje czy zainstaluje sobie zbiorniczek z tłoczkiem, czy zechce korzystać z nabojów. Ja uważam naboje za profanację pióra i wybieram zawsze rozwiązanie z tłoczkiem.

tortoisered_2

dpk5df_2

Dobre, markowe pióra to przedmioty piękne i luksusowe – niestety także drogie. Ich ceny zaczynają się od tysiąca złotych, zaś ceny piór z limitowanych, kolekcjonerskich serii potrafią sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy. Są to bardziej dzieła sztuki niż przedmioty użytkowe. Nie znaczy to wcale, że nie można kupić piór w cenach z przedziału 100 – 200 zł lub nawet tańszych. Także pióra renomowanych marek (np. Parker) można nabyć w takich cenach. I bynajmniej nie są to pióra brzydkie, czy bardzo złej jakości. Jednak nawet zupełny laik, gdy weźmie do ręki pióro za 100 zł i za 1000 zł, zrozumie dlaczego jest między nimi tak duża różnica w cenie. Chodzi o wielkość, masę, wyważenie, a przede wszystkim jakość materiałów z jakich wykonane jest pióro. To wszystko rzuca się w oczy nawet przy powierzchownym oglądzie.

Moda_meska_akcesoria_08 Moda_meska_akcesoria_10 Moda_meska_akcesoria_07 Moda_meska_akcesoria_15Moda_meska_akcesoria_11 Moda_meska_akcesoria_09

dpk5df_2

Pióro jest bez wątpienia atrybutem dżentelmenów, artystów, dyplomatów, a także koronowanych głów. Jednym słowem ludzi z klasą. Warto zwrócić uwagę na to, że współcześni politycy i menedżerowie rzadko używają piór; podpisują dokumenty byle czym, co im akurat wpadnie pod rękę. Uważam, że świadczy to niskiej klasie takich polityków i menedżerów. Zdarzają się też żenujące wpadki. Np. gdy ma miejsce podpisanie jakiegoś ważnego dokumentu, prezydent lub premier zasiada za pięknym stołem w zabytkowym wnętrzu, przed oprawionym w skórę dokumentem, bierze do ręki leżące obok pióro i… nie potrafi zdjąć skuwki. Najwyraźniej ma taki przedmiot w ręku po raz pierwszy w życiu. Widziałem taką scenę z udziałem polskiej osobistości. Było mi wstyd.

Moda_meska_akcesoria_17Moda_meska_akcesoria_18Moda_meska_akcesoria_19Moda_meska_akcesoria_20Moda_meska_akcesoria_21

Close-up detail of President Obama's signature on a bill, and a pen used for the signing, aboard Air Force One on a flight from Buckley Air Force Base, Denver Colorado to Phoenix, Arizona 2/17/09. Official White House Photo by Pete Souza

dpk5df_2

Pisząc piórem należy pamiętać, że skuwka musi być wtedy założona lub nakręcona na korpus, z jego drugiej strony. Zatem otwierając pióro, czyli odkręcając lub wysuwając skuwkę celem odsłonięcia stalówki, nie należy jej odkładać, lecz nałożyć (nakręcić) na korpus. Warto zadbać o to, żeby wierzch stalówki i klips skuwki były w jednej linii. Dobrej klasy pióra, które mają z drugiej strony korpusu gwint służący do nakręcenia skuwki, mają tak dobrane zwoje gwintu, że po nakręceniu skuwka zawsze zajmie takie położenie, iż klips będzie w jednej linii z wierzchem stalówki.

Moda_meska_akcesoria_14

Umieszczanie skuwki na korpusie (zamiast jej odkładania) spełnia dwie ważne funkcje: estetyczną i praktyczną. Estetyczną, bo pióro wraz z założoną skuwką stanowi piękną całość i wystaje z dłoni tyle ile trzeba. Bez skuwki wygląda jakoś ubogo i niezbyt efektownie. Nie mniej ważna jest funkcja praktyczna – pióro z założoną skuwką jest właściwie wyważone i pisze się nim wtedy lekko i wygodnie. Jeśli skuwkę odłożymy na bok, to pisanie stanie się niewygodne, a ręka szybko się zmęczy. Odruchowo będziemy też mocniej ściskać nasadkę, co dodatkowo sprzyjać będzie zmęczeniu.

dpk5df_2

Moda_meska_akcesoria_30

We wpisie wykorzystałem zdjęcia ze stron: cpp-luxury.com/ fame-magazine.com/ fountainpennetwork.com/ graf-von-faber-castel.com/ iguanasel.co.uk/ luxuriousmagazine.com/ watchprosite.com/ denyconformity.com/ talkwisdom.blogspot.com/ fountainpennetwork.com/ thespainreport.com/ businessgreen.com/

33 komentarze

 1. wuner 11/08/2015
  • Jan Adamski 11/08/2015
 2. Alan 11/08/2015
  • Jan Adamski 11/08/2015
   • Lepki 18/08/2015
 3. LT 11/08/2015
  • Jan Adamski 11/08/2015
 4. Bartolomeus 11/08/2015
  • Jan Adamski 11/08/2015
 5. Marcino 11/08/2015
  • Jan Adamski 11/08/2015
   • Chris 14/08/2015
    • Lepki 18/08/2015
     • Jan Adamski 18/08/2015
  • Janusz 11/08/2015
   • PaniPonura 12/08/2015
 6. Maciej 11/08/2015
 7. Zbigniew Nora Piasecki 12/08/2015
  • Maciej 12/08/2015
   • Olgierd Rudak 13/08/2015
  • Jan Adamski 12/08/2015
 8. Chris 14/08/2015
  • Jan Adamski 14/08/2015
 9. Robert 16/08/2015
 10. Lepki 17/08/2015
 11. Zbigniew Nora Piasecki 18/08/2015
  • Olgierd Rudak 22/08/2015
 12. thefil9 05/10/2015
 13. Marek Adamski 19/10/2015
 14. Ana 30/10/2015
  • Jan Adamski 30/10/2015
 15. Andrzej Fromberg 04/01/2017

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.