Holi – święto kolorów

W dzisiejszym wpisie nieco odbiegnę od tematu mody męskiej, żeby opowiedzieć o niezwykłym święcie Holi, które wywodzi się z Indii, a ostatnio zdobywa popularność na całym świecie, aczkolwiek w wersji pozbawionej swojej religijnej otoczki. Uprzedzając nieco końcowe treści wpisu dodam, że wbrew pozorom, od tematu mody męskiej wcale nie odbiegam tak znacznie jakby się mogło wydawać.

Holi to hinduistyczne święto radości i wiosny obchodzone w dniu pełni księżyca miesiąca phalguna, co odpowiada naszemu początkowi marca. Obchodzone jest głównie w Indiach i Nepalu oraz wszelkich skupiskach ludności hinduskiej. Zaczyna się wieczorem od tańców przy ognisku, zaś apogeum ma następnego dnia rano, kiedy to ludzie obrzucają się kolorowymi proszkami i oblewają farbami. Religijny wydźwięk święta jest nieco inny w Śiwaizmie niż w Wisznuizmie. W tym pierwszym jest świętem upamiętniającym Kamę – młodzieńca uosabiającego miłość, w tym drugim jest świętem ku czci Kryszny – najwyższego boga. Obrzucanie i polewanie się farbami jest tylko zewnętrzną oznaką stanu ducha, przepełnionego radością, przyjaźnią i miłością. Ludzie odwiedzają się nawzajem, żeby wyrazić swoją wspólnotę, i dzielić radość. Święto Holi, pod nazwą Festiwalu kolorów, staje się popularne – a nawet modne – w zachodnim świecie. Jest oczywiście pozbawione treści religijnych i maksymalnie skomercjalizowane.

Czas wyjaśnić dlaczego opis święta Holi nie odbiega zanadto od tematu męskiej mody. Otóż motyw tego święta był wiele razy wykorzystywany w reklamach związanych z modą. Był np. motywem przewodnim niedawnej edycji targów Pitti Uomo, a wcześniej kampanii firmy Suitsupply.

We wpisie wykorzystałem zdjęcia ze stron: alpicts.in/ andybasileinsight.com/ filatidive.it/ blog.meraevents.com/ crazy-frankenstein.com/ festivaldelloriente.net/ happy-pixels.com/ healthcareexecutive.in/ ibtimes.co.in/ iefimerida.com/ prezi.com/ lethird.com/ marcusschuterman.freshnet.com/ mosgame.com/ onetikk.com/ santabanta.com/ says.com/ sites.psu.edu/ thefashionfarm.com/ worldfestivaldirectory.com/

3 komentarze

  1. Tomek 04/09/2015
    • Jan Adamski 04/09/2015
  2. Alan 05/09/2015

Zostaw komentarz