Mural

Głośno jest ostatnio o muralu, który powstał w Poznaniu na rogu ulic Śródka i Rynek Śródecki. Nosi tytuł ‚Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle’ i jest dziełem Radosława Barka. Jego oficjalna inauguracja (słowo ‚odsłonięcie’ raczej tu nie pasuje) odbędzie się 1 października, ale mural już od jakiegoś czasu robi furorę na całym świecie. Trudno się dziwić, gdyż jest bardzo efektowny i stwarza niewiarygodną iluzję trójwymiarowości. Prawdopodobnie stanie się wkrótce jedną z atrakcji turystycznych stolicy Wielkopolski. Poniżej zamieszczam zdjęcia ściany sprzed powstania muralu oraz w trakcie malowania, a także zdjęcie gotowego muralu z innej perspektywy.

Słowo mural, które zadomowiło się już w języku polskim, pochodzi z hiszpańskiego i oznacza dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne. Mówiąc inaczej jest to wielkoformatowa grafika na ścianach budynków. W zależności od intencji twórcy, może mieć na celu impresję odbiorcy, reklamę jakiegoś produktu lub promocję wydarzenia. W Polsce murale mają długą tradycję sięgającą czasów głębokiego PRL-u. Były wówczas czymś w rodzaju reklamy. Tyle tylko, że reklamowały przedsiębiorstwa, które żadnej reklamy nie potrzebowały, bowiem albo były monopolistami, albo produkowały wyroby, których było na rynku za mało, więc były wykupywane natychmiast jak tylko pojawiły się w sklepach. Gdzieniegdzie uchowały się jeszcze PRL-owskie murale, niektóre zresztą w zaskakująco dobrej kondycji. Poniżej kilka przykładów.

Bywają murale, które są klinicznymi przykładami kiczu i tandety (patrz zdjęcie poniżej), ale są też takie, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Wybrałem kilka przykładów z różnych zakątków świata. Część z nich pochodzi z Polski, a trzeba tu dodać, że nasz kraj ma mocną pozycję w sztuce muralowej. Najciekawsze prace powstają w Łodzi i w Poznaniu.

We wpisie wykorzystałem zdjęcia ze stron: art-spire.com/ bizarrebeyondbelief.com/ dailymail.co.uk/ digitaljournal.com/ forum.krstarica.com/ franceunpacked.co.uk/ heraldo.es/ huffingtonpost.co.uk/ intellectualmaverick.com/ larteurbano.blogspot.com/ pl.wikipedia.org/ powerfulstuff.org/ streetartnews.net/ telegraph.co.uk/ wiadomości.gazeta.pl/ wowpicture.blog.cz/

Tags:,

4 komentarze

  1. Agata 30/09/2015
    • Jan Adamski 30/09/2015
  2. spokojny 30/09/2015
  3. Kewin 30/09/2015

Zostaw komentarz