Pochwal się swoją stylizacją: Zbigniew

Moda_meska_Zbigniew_02

Zbigniew jest od dawna czytelnikiem mojego bloga. Korespondujemy mejlowo od czasu do czasu i z tej korespondencji dowiedziałem się, że ulubionym nakryciem głowy Zbigniewa – jest beret. Oraz, że ma ich pokaźną kolekcję. Wizja stylizacji z beretem w roli głównej tak mnie zachwyciła, że zacząłem namawiać go do zaprezentowania się w ramach mojego cyklu Pochwal się swoją stylizacją. Zbigniew dał się w końcu przekonać i przysłał mi sporą liczbę zdjęć. To co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Wiedziałem, że staroświecki i pogardzany beret może kryć w sobie duży potencjał. Wiedziałem, że umiejętnie zastosowany, może bardzo uatrakcyjnić każdą stylizację. Ale Zbigniew okazał się prawdziwym artystą! Ponadto zadał sobie wiele trudu fotografując się w różnych stylizacjach, a nawet dopraszając do jednej sesji młodego człowieka o imieniu Łukasz. Muszę też dodać, że Zbigniew prowadzi własny blog: Facetnormalny; część nadesłanych zdjęć była prezentowana na tym blogu.

Moda_meska_Zbigniew_03Moda_meska_Zbigniew_04

Zbigniew zaprezentował dużą rozpiętość stylizacyjną: od smart casual, poprzez styl zwany street, aż do domowych ubiorów do prac ogródkowych. A ponadto jedno zdjęcie, którym Zbigniew wydaje się nas prowokować. Występuje bowiem w staroświeckim i niemodnym trzyczęściowym garniturze o workowatym kroju, szerokich spodniach, marynarce na trzy guziki o bardzo szerokich ramionach i szerokich rękawach. Ale przesyłając to zdjęcie w wersji czarno-białej, puszcza do nas oko, że to tylko taka gra w celu nawiązania staroświeckością garnituru do staroświeckości nakrycia głowy. Obszerność garnituru nie jest zresztą chyba przypadkiem, bowiem Zbigniew wyraźnie dobrze się czuje w obszernych ciuchach. Między innymi dzięki temu ma bardzo specyficzny styl i jest typowym przykładem faceta, który realizuje strategię stylu, a nie strategię mody (o strategiach pisałem tutaj). Z drugiej strony pokazuje, że modny dopasowany garnitur nie jest mu obcy, co widzimy na zdjęciu w eleganckim granatowym garniturze i różowej (!) koszuli. Na marginesie: jest to jedyne zdjęcie, które wzbudza moją wątpliwość – czy beret tu rzeczywiście pasuje?

Najbardziej podoba mi się stylizacja Zbigniewa, którą widzimy na trzech pierwszych zdjęciach. Rewelacyjna jest koordynacja kolorystyczna – przemyślana w najdrobniejszych szczegółach, piękna jest marynarka (to chyba kaszmir?), genialne są dodatki: okulary, zegarek, teczka, fantastyczne są buty – chukka boots, które ja nazywam botkami. Dbałość o szczegóły widać np. w połączeniu teczki z mosiężnymi elementami, zegarka w złotej kopercie i okularów w metalowych oprawkach w takimż kolorze. Nie od rzeczy będzie też podkreślić, że zarówno zegarek, jak i okulary są piękne same w sobie. W zestawie trzech zdjęć powyżej widzimy zresztą Zbigniewa w różnych okularach. Ciekawa jest historia tych pierwszych, a znam ją dzięki komentarzowi jaki Zbigniew zamieścił pod wpisem o okularach. Otóż kupił on je na wyprzedaży, ponieważ taki kształt oprawek wychodził wówczas z mody. A było to w roku… 1991! Mamy rok 2015 i ten kształt oprawek jest obecnie modowym hitem. Obydwie pary okularów dobrze widać ponownie na wspólnych zdjęciach Zbigniewa z Łukaszem. Tam prezentują się nawet jeszcze efektowniej, w kontraście do wyjątkowo źle dobranych okularów Łukasza. I żeby już zakończyć temat okularów: na wyprzedaży 24 lata temu Zbigniew kupił dwie pary oprawek identycznych w kształcie, ale różniących się kolorem. Na zdjęciach zamieszczonych w tym wpisie występuje zarówno w jednych, jak i drugich. Co ciekawe są to okulary marki Bogner, znanej z doskonałych ciuchów i akcesoriów narciarskich, a nie z okularów.

Moda_meska_Zbigniew_14

Moda_meska_Zbigniew_05Moda_meska_Zbigniew_06Moda_meska_Zbigniew_07Moda_meska_Zbigniew_08Moda_meska_Zbigniew_09Moda_meska_Zbigniew_10Moda_meska_Zbigniew_11a

Wspomniałem powyżej, że beret jest często pogardzanym nakryciem głowy. Oczywiście niesłusznie, bowiem jak każde nakrycie głowy (a szerzej: jak każdy element garderoby) może być ładny i dobrze dobrany do reszty ubioru, a może być też brzydki i źle dobrany. Znaczącą rolę w ukształtowaniu się negatywnego stereotypu beretu odegrały dwa hasła-zaklęcia: moherowe berety i beret z antenką. To pierwsze odnosi się bardziej do pewnej formacji wiekowo-intelektualnej, niż do samego nakrycia głowy. To drugie jest całkiem niezasłużenie synonimem obciachu. Udowadnia to Zbigniew prezentując się w tego typu nakryciu głowy i stylizacji typu street. Moim zdaniem wygląda rewelacyjne! W pięknym otoczeniu rzeszowskiego rynku i z radosnym obliczem, jest wzorem wyrafinowanego męskiego stylu. Zupełnie innego niż powszechnie spotykane, ale jakże świeżego, oryginalnego i po prostu pięknego. Zbyszku: moje gratulacje!

Moda_meska_Zbigniew_13Moda_meska_Zbigniew_13aModa_meska_Zbigniew_20Moda_meska_Zbigniew_15Moda_meska_Zbigniew_16Moda_meska_Zbigniew_17Moda_meska_Zbigniew_18Moda_meska_Zbigniew_19

17 komentarzy

 1. beretzantenką 25/10/2015
 2. Marek Adamski 25/10/2015
 3. PaniPonura 25/10/2015
 4. Dariusz Kazimierczak 25/10/2015
  • Jan Adamski 25/10/2015
   • Zbigniew Nora Piasecki 26/10/2015
 5. mad 25/10/2015
 6. Kewin 25/10/2015
 7. spokojny 26/10/2015
  • Jan Adamski 26/10/2015
 8. PostScriptum 26/10/2015
 9. Zbigniew Nora Piasecki 27/10/2015
 10. Jadwiga 28/10/2015
 11. Olgierd Rudak 30/10/2015
 12. Style To Go 12/11/2015
 13. LadyM. 27/01/2018

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.