Teraz, k…a, my!

W wyborach parlamentarnych w roku 1997 zwyciężyła Akcja Wyborcza Solidarność (AWS), która uzyskała nieco poniżej 34% głosów, co dawało jej 201 mandatów poselskich. Wraz z Unią Wolności, na której czele stał Leszek Balcerowicz, AWS utworzyła rząd koalicyjny. Jego premierem został Jarzy Buzek. Zaraz po wyborach, oraz później przy tworzeniu rządu i w pierwszym okresie rządzenia, w AWS panowała euforia i triumfalizm. Wśród aktywu i szeregowych członków powszechne było przekonanie: ‚naród to my’ od czego już tylko krok było do stwierdzenia: ‚nam wszystko wolno’. Pycha i buta lała się strumieniami z mediów, głównie z telewizji. Obsadzanie wszystkiego co się dało, swoimi ludźmi, najczęściej bez kompetencji, przybrało rozmiary kataklizmu.

Jarosław Kaczyński, który był wówczas poza AWS, miał bardzo krytyczny stosunek, do metod działania tej formacji. W wywiadzie dla Gazety wyborczej użył wtedy słynnego sformułowania, które później zrobiło niebywałą furorę. Sformułowanie brzmiało: ‚Teraz, kurwa, my!’ a do historii przeszło jako skrótowiec: TKM. Trzeba przyznać, że trafiało w sedno i charakteryzowało trafnie i lapidarnie to, co działo się w polityce. Politycy AWS nie znali bowiem wstydu, nie mieli żadnych skrupułów ni hamulców, używali chamskiego języka, a ludzi którzy mieli inne poglądy, uważali za gorszy gatunek i odmawiali im prawa do wypowiadania się w sprawach Polski.

Dziś wydaje mi się, że przeżywam déjà vu. Odnoszę wrażenie, że sformułowanie zastosowane przez Jarosława Kaczyńskiego 18 lat temu, obecnie wciela w życie on sam, ale przede wszystkim przesłanie to ochoczo niosą jego przyboczni. Zaszokowała mnie treść powyborczego tweetu prezydenta Andrzeja Dudy, którą umieściłem jako ikonę tego wpisu. Bardzo dużo musiało się zmienić, żeby wszystko wróciło w stare koleiny.

7 komentarzy

 1. Mariusz 27/10/2015
  • Marcus L. Lucullus 27/10/2015
  • Jan Adamski 27/10/2015
 2. Marek Adamski 27/10/2015
  • Jan Adamski 27/10/2015
   • Marek Adamski 27/10/2015
    • Jan Adamski 28/10/2015

Zostaw komentarz