Lawiny śnieżne

Lawiny śnieżne – zjawiska majestatyczne i śmiertelnie niebezpieczne, mają w sobie jakieś fascynujące piękno. Przyciągają badaczy, obserwatorów i poszukiwaczy przygód, którzy często padają ich ofiarami. Potrafią zaskoczyć zarówno laika, jak i eksperta. Pojawiają się ni stąd, ni zowąd i niszczą wszystko na swojej drodze.

Kiedyś byłem świadkiem niewielkiej lawiny w dolinie Hintertux w Austrii. Był początek maja i w ciągu dnia słońce mocno przygrzewało. Po południu, ze stoków po nasłonecznionej stronie schodziły lawiny. Nie stanowiły zagrożenia, gdyż zatrzymywały się w odległości kilkudziesięciu metrów od skrajnych zabudowań. Mimo to piekielny hałas jaki towarzyszył zejściu lawiny, oraz obserwacja pędzących zwałów śniegu – były dość przerażające. Wyobrażam sobie jak potworna musi być niszcząca siła wielkiej lawiny pędzącej z prędkością ponad 200 km/h. Lepiej nie mieć z nią bezpośrednio do czynienia. Nawet siedząc bezpiecznie przed ekranem komputera, można poczuć dreszczyk emocji.

We wpisie wykorzystałem zdjęcia ze stron: huffingtonpost.com/ gospeltoday.com/ gospeltoday.com/ cornetabrow.blogsopt.com/ imgbuddy.com/ northernperiphery.eu/ snowbrains.com/

Tags:

Zostaw komentarz