Połowy z kormoranami

W prowincji Guangxi w Chinach, nad rzeką Li, istnieje wielowiekowa tradycja połowów ryb przy pomocy kormoranów. Ptaki są odpowiednio wytresowane, mieszkają razem z rybakami i są traktowane niemal jak członkowie rodziny. Jednak w czasie połowów są traktowane dość brutalnie, mianowicie przewiązuje się im szyję sznurkiem w ten sposób, że nie są w stanie przełknąć złowionej ryby. Z rybą w przełyku (z jej ogonem sterczącym z dzioba), kormorany wskakują na łódkę, gdzie rybak wyciąga zdobycz i wrzuca do kosza, a ptaki udają się na dalszy połów. Okazuje się jednak, że nie można ich w ten sposób eksploatować bez końca. Po przyniesieniu czwartej ryby, kormoran odmawia dalszej współpracy. Rybacy mają jednak swoje sposoby na jej przedłużenie, np. nagradzają ptaki rybkami wcześniej złowionymi, które są na tyle małe, że przechodzą przez przełyk pomimo pętli ze sznurka. Obecnie połowy z kormoranami są już raczej tylko atrakcją turystyczną, zaś niezbyt liczni rybacy zarabiają nie na handlu złowionymi rybami, lecz na pokazywaniu swych umiejętności turystom.

Gdy przed laty byłem w Chinach, miałem okazję przyglądać się z bliska połowom z kormoranami. Maleńki stateczek z grupą turystów płynął równolegle z łódkami rybaków, w odległości kilkunastu metrów od nich. Była już noc, a mrok rozświetlały tylko latarnie zawieszone na łodziach. Kormorany z niebywałą sprawnością nurkowały i wynurzały się z rybami w dziobach. Gdy podpłynęły bliżej naszego stateczku, można było zobaczyć jak chwytają ryby pod wodą. Było to niezapomniane przeżycie.

Połowy z kormoranami najczęściej odbywają się nocą, gdyż światło na łodziach przywabia ryby w ich pobliże i tym samym ułatwia pracę ptakom. Dodatkowo, ciemności wokół, zniechęcają ptaki do ewentualnych ucieczek ze zdobyczą. Prawie zawsze wskakują one same na bambusową łódkę – tratwę, czasami (gdy złowiona ryba jest duża i ciężka) pomagają im rybacy, przy pomocy długich tyczek.

Fot. dailymail.co.uk

Fot. avvicinarsi.wordpress.com

Fot. dailymail.co.uk

Fot. 500px.com

Fot. gastromonk.com

Fot. motaen.com

Fot. plus.ggogle.com

Fot. 500px.com

Fot. businessinsider.com

Fot. tailsofwonders.com

Zostaw komentarz