Najszybsze pociągi świata

Gdy w 1976 roku byłem w Japonii, jedną z atrakcji, która mnie tam czekała, była podróż super szybkim pociągiem Shinkansen, z Tokio do Osaki. W wagonach były diodowe wyświetlacze pokazujące aktualną prędkość. Na niektórych odcinkach prędkość ta wynosiła 220 km/h. W owym czasie była to prędkość niewyobrażalnie wielka. Szczególnie dla mnie, który często podróżowałem wtedy pomiędzy Warszawą a moim rodzinnym Sanokiem. Dystans 450 km, pociągi pokonywały w czasie rozkładowym 13 godzin, ale prawie zawsze się spóźniały, więc realny czas podróży był dłuższy. Jak łatwo obliczyć prędkość podróżna wynosiła poniżej 35 km/h. W dodatku, w okresach przed różnymi świętami (a właśnie wtedy przeważnie podróżowałem), pociągi były niemiłosiernie zatłoczone i zdarzało mi się podróżować stojąc w korytarzu. Pociągi były podstawiane na dworcu Warszawa Główna Osobowa na pół godziny przed odjazdem i trzeba było posiąść sztukę wsiadania, gdy pociąg był jeszcze w ruchu. Z bagażem w ręku nie było to łatwe. Najlepiej, gdy podróżowało się w kilka osób. Wtedy jedna pozostawiała bagaż pod opieką pozostałych, wskakiwała do pociągu w biegu, zajmowała przedział i się w nim ryglowała. Pozostałe osoby (wraz z bagażami) wchodziły przez okno.

W roku 2007 byłem w Chinach, gdzie jedną z atrakcji była przejażdżka pociągiem Shanghai Maglew łączącym centrum Szanghaju z portem lotniczym. Tam także były w wagonach monitory, na których można było obserwować aktualną prędkość. Najwyższa jej wartość, jaką odnotowałem wyniosła 431 km/h. Pociąg ten nie ma kół, lecz porusza się na poduszce magnetycznej. Przy prędkościach poniżej 250 km/h jazda jest niezwykle płynna i spokojna; prawie nie czuje się ruchu. Jednak w miarę wzrostu prędkości wibracje i towarzyszący im hałas są coraz większe i stają się dość irytujące.

Infografika poniżej przedstawia najszybsze pociągi świata. Jak widać Shanghai Maglew jest ciągle na czele, chociaż są już na świecie eksperymentalne trasy, na których pociągi przekraczają prędkość 500 km/h. I są to pociągi poruszające się na kołach. Na kolejnych zdjęciach można obejrzeć najszybsze pociągi. Trzeba przyznać, że wygląd niektórych z nich jest bardzo futurystyczny.

Źródło: highspeedrailcanada.com

Shanghai Maglev. Fot. goshopshanghai.com

Shanghai Maglew, Chiny. Fot. en.wikipedia.org

Shanghai Maglev. Fot. forsa.pl

Harmony CRH, Chiny. Fot. commons.wikimedia.org

Harmony CRH. Fot. factjunction.blogspot.com

AGV Italo, Włochy. Fot.holidaybug.co.za

AGV Italo. Fot. modelismul-feroviar.ice-trance.tk

Siemens Velaro, Hiszpania. Fot. en.wikipedia.org

Talgo 350, Hiszpania. Fot. dworzeczachodni.pl

Talgo 350. Fot. rail4402.fr

Shinkansen, Japonia. Fot. unmissablejapan.com

Shinkansen. Fot. japantimes.co.jp

Alstom Euroduplex, Francja. Fot. wyborcza.pl

THSR 700T, Tajwan. Fot. universalstuffforall.blogspot.com

THSR 700T. Fot. trainoftheweek.blogspot.com

Fot. whatifsports.com

Jedna odpowiedź

  1. Kasia 11/08/2016

Zostaw komentarz