Ranking najlepiej ubranych Brytyjczyków według GQ Magazine

Do wszelkiego rodzaju plebiscytów na najlepiej ubranych trzeba podchodzić z dużą rezerwą. Niezależnie od tego, czy listę rankingową układa się w drodze głosowania czytelników, czy też układają ją ‚fachowcy z branży modowej’, zawsze jest ona obarczona ogromną dawką subiektywizmu. Bowiem każdy ma własne wyobrażenie o tym co to znaczy być ‚dobrze ubranym’. I muszę powiedzieć, że często przecieram oczy ze zdumienia, gdy widzę różnych naszych rodzimych ‚ludzi z branży modowej’, zapewne w swoim mniemaniu, dobrze i oryginalnie ubranych. Zdaje się, że wyłącznie w swoim mniemaniu. Gdyby oni mieli układać listy rankingowe najlepiej ubranych, to chyba wolałbym takich list nie widzieć na oczy. Trzeba też sobie uświadomić, że bycie dobrze ubranym jest wprawdzie warunkiem dostatecznym znalezienia się na liście rankingowej, ale nie jest warunkiem koniecznym. Warunkiem koniecznym – jest bycie rozpoznawalnym, czyli mówiąc inaczej: sławnym, popularnym, goszczącym często w popularnych programach telewizyjnych i mediach plotkarskich. Genialnie i perfekcyjnie ubrany sklepikarz z Leeds czy Canterbury, nigdy nie znajdzie się na liście najlepiej ubranych Brytyjczyków, ale przeciętnie (a niekiedy nawet niechlujnie) ubrany znany piosenkarz lub raper – owszem. Mimo tych wszystkich zastrzeżeń zdecydowałem się pokazać i omówić ranking najlepiej ubranych według popularnego i opiniotwórczego Magazynu GQ.

Przedstawiam pierwszą dziesiątkę, oraz kilku wybranych dżentelmenów z dalszych miejsc. Cały ranking obejmuje 50 osób.

1 Eddie Redmayne

Eddie Redmayne wygrywa już drugi raz z rzędu; całkowicie zasłużenie. Jestem pod wrażeniem jego stylu, czemu dałem wyraz we wpisie Eddie Redmayne – król garniturów. Magazyn GQ twierdzi, że przełomem dla stylu Eddiego było zaangażowanie go do kampanii reklamowej Burberry. Być może. Najważniejsze, że jest klasycznie elegancki a przy tym naturalny. Jego klasę najlepiej ocenić nie na podstawie pozowanych zdjęć na ściankach, lecz na podstawie niespodziewanych ujęć, jakie widzimy na dwóch zdjęciach poniżej: na meczu tenisowym i na ulicy. Warto też odnotować, że Eddie nie robi częstego błędu celebrytów i nie wkłada czarnych koszul. Stawia na klasyczną biel i błękit, a to zawsze się sprawdza.

Fot. gq.com

Fot. dailymail.co.uk

Fot. dailymail.co.uk

2 Nick Grimshaw

Bardzo popularny w Wielkiej Brytanii, prezenter radiowy (BBC 1) i telewizyjny, Nick Grimshaw, awansował z piątego miejsca w ubiegłorocznym zestawieniu, na miejsce drugie. Preferuje styl casualowy, w którym jest naprawdę dobry, ale nieobce są mu także zestawy garniturowe. Ma jednak nieznośną manierę ‚ulepszania’ klasyki przez różne odlotowe pomysły. Np. jego wariacje na temat smokingu, zdecydowanie nie budzą mojego zaufania. Nie podobają mi się także przesadnie wąskie spodnie, które wśród młodych ludzi cieszą się wielkim wzięciem. Owszem, wąskie nogawki optycznie wyszczuplają sylwetkę i prezentują się dobrze, ale zbyt wąskie wyglądają nieestetycznie i wprowadzają akcent niechlujstwa. Dzieje się tak wtedy, gdy nie opadają swobodnie wzdłuż ud i łydek lecz zatrzymują się na nich, tworząc charakterystyczne zmarszczenia. Właśnie tak, jak u Nicka. Jeśli są przy tym za długie, to już dramat do kwadratu.

Fot. mrjamesbradley.com, pinterest.com, huffingtonpost.co.uk

Fot. buff.ly

Fot. aceshowbiz.com

3 Sam Smith

Piosenkarz i kompozytor Sam Smith, przeszedł pozytywną przemianę w ciągu ostatnich dwóch lat. Poprzednio ubierał się koszmarnie i bez krzty gustu, obecnie ubiera się wyraźnie lepiej. Ale, żeby go uznać za trzeciego, najlepiej ubranego Brytyjczyka? To zakrawa na żart, ale potwierdza tylko moją główną tezę, że podstawowym kryterium znalezienia się w gronie najlepiej ubranych, jest popularność. A Sam Smith jest więcej niż popularny – jest bożyszczem! Jego popularność znacznie jeszcze wzrosła po zdobyciu Oskara pół roku temu. Przypomnę, że pisałem o nim we wpisie  Oskarowe smokingi. Pochwaliłem go wtedy za smoking i zganiłem za buty oraz plastykowe guziki w kamizelce.

Fot. dmarge.com

Fot. laineygossip.com

Fot. thefashionisto.com

4 David Beckham

Awans Davida Beckhama z 46 miejsca w zestawieniu ubiegłorocznym, na 4 miejsce a.d. 2016 uzmysławia to, co dla Davida charakterystyczne: stopniową ewolucję od koszmarnych ubiorów zestawionych całkowicie bez gustu, do eleganckich i wysmakowanych ubrań angielskiego dżentelmena. Pisałem o tym we wpisie Stylistyczne przemiany: David Beckham. Choć z drugiej strony, ogromne zainteresowanie rodziną Beckhamów powoduje, że dość bezrefleksyjnie Davida umieszcza się w różnych rankingach: najlepiej ubranych, najprzystojniejszych, najseksowniejszych, najmądrzejszych. Tę tezę potwierdza zresztą miejsce 8 zestawienia.

Fot. gq-magazine.co.uk, upscalehype.com, news.bgfashion.net

Fot. dailymail.co.uk

Fot. upscalehype.com

5 Patrick Grant

Obecność w zestawieniu projektanta mody i dyrektora kreatywnego Norton & Sons – Patricka Granta, może budzić tylko jedno pytanie: dlaczego dopiero na 5 miejscu? To co prezentuje Patrick jest ucieleśnieniem brytyjskiego stylu: klasycznego, bardzo stonowanego, z długimi marynarkami i garniturami w ciemnych barwach. Ale jest też i druga strona jego podejścia do ubiorów – z odrobiną szaleństwa: kraciaste płaszcze, wzorzyste marynarki czy szorty łączone z eleganckimi blezerami. A tak na marginesie: warto porównać ubiory Patricka Granta z ubiorami niektórych polskich projektantów mody, by uświadomić sobie przepaść jaka oddziela nas od brytyjskiej kultury ubioru.

6 Harry Styles

22 letni wokalista boysbandu One Direction znalazł się na wysokim miejscu rankingu, chyba wyłącznie ze względu na swoją popularność sceniczną. Jego ubiory (zapewne dobierane przez speców od wizerunku) mają za zadanie wywoływać odpowiednią dawkę pisków jego fanek i prawdopodobnie rolę tę spełniają znakomicie. Jednak mieszanie Harry’ego Stylesa z Eddiem Redmaynem, Patrickiem Grantem, czy Davidem Gandym, jest nieporozumieniem. Zamieszczam jedno zdjęcie całego zespołu One Direction (jeszcze w składzie pięcioosobowym), bo jest ono ciekawym przyczynkiem do dyskusji o długości spodni. Sam Harry też mógłby z powodzeniem startować w moim konkursie na najdłuższe spodnie świata.

Fot. yahoo.com, vogue.in, housebeautiful.com

Fot. dailymail.co.uk

Fot. justjared.com

7 Skepta

Skepta (włść. Joseph Junior Adenuga) jest raperem i ubiera się jak… raper – w dresy i bluzy z kapturem. Dlaczego więc znalazł się w rankingu najlepiej ubranych Brytyjczyków, wyprzedzając m.in. członków rodziny królewskiej, Benedicta Cumberbatcha, czy Ralpha Fiennesa? Przypuszczam, że poprawność polityczna nakazuje, żeby w każdym tego typu zestawieniu znalazł się co najmniej jeden raper, jeden muzułmanin, jeden czarnoskóry, jeden gej itp. Więc autorzy rankingu wyszukują kogoś kto spełnia najwięcej narzuconych kryteriów, żeby za jednym zamachem mieć sprawę z głowy. Skepta na pewno spełnia dwa ważne kryteria, a może więcej? więc idealnie pasuje do zestawienia.

Fot. highsnobiety.com, pinterest.com, gq.com

Fot. melodicdistraction.com

Fot. bbc.co.uk

8 Romeo Beckham

Romeo Beckham ma 15 lat i jest synem Davida i Victorii. To ostatnie przesądziło zapewne, że znalazł się w rankingu, trochę chyba na zasadzie żartu. Cztery miejsca za nim uplasował się… książę Filip – małżonek królowej Elżbiety. Nie chcę się naśmiewać z młodego Romea, bo rzeczywiście wygląda tak, że wiele osób mogłoby mu pozazdrościć, ale czy rzeczywiście to jeden z dziesięciu najlepiej ubranych Brytyjczyków?

9 Benedict Cumberbatch

Aktor Benedict Cumberbatch odnotował spadek, z prestiżowego drugiego miejsca, w zestawieniu z roku 2015. Nie wiem czemu to przypisać, gdyż jego styl i dbałość o ubiór są bez zarzutu. Choć z drugiej strony, w jego stylizacjach brak jakiegoś indywidualnego rysu. Ponadto psują je często zbyt małe kołnierzyki koszul i wąskie krawaty. Ale na galach oskarowych zawsze jest jednym z najlepiej ubranych.

Fot. huffingtonpost.ca, dailymail.co.uk, justjared.com

Fot. celebitchy.com

Fot. buzzfeed.com

10 David Gandy

Model David Gandy to klasa sama w sobie; powinien okupować pierwsze miejsce ex aequo z Eddiem Redmaynem. Stylowi Davida poświęciłem swego czasu wpis z cyklu Ikony męskiego stylu, pisałem też o jego koncie na Instagramie. To mistrz w zastosowaniu garnituru, szczególnie jego trzyczęściowej odmiany. Ale klasę pokazuje też w stylizacjach casualowych. Oczywiście nawet on nie uchroni się czasem od drobnych błędów. Na ostatnim zdjęciu ma krawat o szerokości 7 cm, a klapy marynarki mają 9 cm. No i gdzie zgubione 2 cm? Ale garnitur jest piękny.

Fot. gq-magazine.co.uk

Fot. theversalitegent.com, thefashionisto.com,

Fot. davidjamesgandy.blogspot.com

19 Oliver Cheshire

28-latek Oliver Cheshire jest jednym z najbardziej wziętych brytyjskich modeli. Jak to bywa w przypadku modela, trudno jest wyodrębnić zdjęcia, na których prezentuje on jakieś ubiory jako model, od tych, na których widać go w jego własnych, prywatnych stylizacjach. Ale ponieważ i jedne, i drugie są przeważnie bardzo udane, zatem mianowanie go jednym z najlepiej ubranych Brytyjczyków, jest całkiem uzasadnione. Zresztą Oliver znalazł się w rankingu GQ już po raz drugi, przy czym umocnił swoją pozycję awansując z miejsca 22 na 19.

Fot. daily.newlook.com

Fot. mensfashionhub.com

Fot. gettyimages.dk

34 Dan Stevens

Stosunkowo mało u nas znany aktor Dan Stevens (m.in. filmy: Gość, Krocząc wśród cieni), jest bardzo popularny w Wielkiej Brytanii, głównie dzięki rolom w popularnych serialach. Jeśli chodzi o ubiory, to ma w sobie duży potencjał, musi się tylko pozbyć nawyku sięgania do czarnych koszul, noszenia garniturów bez krawata, z kołnierzykiem koszuli zapiętym pod szyją i kilku innych.

Fot. tomandlorenzo.com, thefashionisto.com, dailymail.co.uk

Fot. uinterview.com

Fot. standard.co.uk

38 Książę Harry

Kim jest książę Harry, wyjaśniać nie trzeba. Tradycyjnie członkowie rodziny królewskiej należą do najlepiej ubranych mężczyzn wszechczasów. Mało tego, niektórzy z nich przeszli do historii jako kreatorzy nowych trendów i twórcy nowych zasad, które dziś należą do kanonu klasyki. Jednak perfekcyjny dobór ubiorów i ich dopasowanie to jedno, a swoboda ich noszenia, to drugie. Jedni tę umiejętność mają, a inni – nie. Książę Harry należy do pierwszej grupy.

Fot. theloquitur.com, hollywoodtake.com, pinterest.com

Fot. stylebistro.com

Fot. hollywoodtake.com

13 komentarzy

 1. Pienio 14/08/2016
 2. ernnnnn 14/08/2016
 3. Bartosz 14/08/2016
 4. Kasia 14/08/2016
  • Jan Adamski 14/08/2016
   • Kasia 14/08/2016
 5. Piotr 14/08/2016
  • Nebelwerfer 16/08/2016
 6. Krzysztof 16/08/2016
 7. Krzysztof 17/08/2016
  • Jan Adamski 17/08/2016
  • Marek 29/08/2016
 8. Jan 18/08/2016

Zostaw komentarz