Bieszczady

Bieszczady położone są rzut beretem od mojego rodzinnego Sanoka. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, moje wypady w te piękne okolice nie należały do zbyt częstych. Ale raz zdarzyło mi się przewędrować je całe na piechotę, szlakiem który wiódł po połoninach i szczytach gór. Zajęło mi to tydzień, a miało miejsce w roku… 1963. Tak, 53 lata temu! Była to taka trochę rodzinna eskapada w około 10 osób: ja byłem jej najmłodszym uczestnikiem. To ważne, jeśli się zważy, że cały zapas jedzenia, kuchenki do jego przygotowania, oraz namioty i śpiwory, trzeba było przez cały czas, dźwigać na plecach. Miałem, w stosunku do starszych uczestników, taryfę ulgową. Ale i tak lekko nie było.

Liczbę osób, które spotkaliśmy w czasie całej naszej wędrówki, można by chyba policzyć na palcach. Mam na myśli szlak wiodący po górach, bo gdy schodziliśmy do wiosek położonych w dolinach, to jednak jakieś żywe istoty się jednak pojawiały. Głównie psy, ale i ludzi też można było spotkać. Namioty rozbijaliśmy na jakiejś łączce przy strumieniu, nie było więc problemu z bieżącą wodą do mycia i przygotowywania posiłków. W wioskach, które odwiedzaliśmy były nawet jakieś sklepiki, ale z produktów żywnościowych dostępny w nich były tylko chleb, a i to  nie zawsze. Pomijam takie produkty jak mąka kasza i cukier, bo one jednak były, ale już o makaronach czy ryżu można było co najwyżej pomarzyć. Na szczęście mieliśmy je ze sobą w naszych wielkich i ciężkich plecakach.

Dziś Bieszczady wyglądają nieco inaczej i wędrowanie po nich nie wymaga już takiego samozaparcia. Ale zmieniły się głównie doliny, bo połoniny i lasy nadal zachwycają swoim surowym pięknem.

Fot. images2.fanpop.com

Fot. keyword.suggestions.com

Fot. dreamandtraveltheworld.eu

Fot. wikimedia.org

Fot. polenvoornederlanders.nl

Fot. dreamandtraveltheworld.eu

Fot. greenvana.eu

Fot. mapio.net

Fot. jaffnatelegraph.com

Fot. dreamandtraveltheworld.eu

Fot. orig08.deviantart.net

Fot. photoshd.files.wordpress.com

Fot. pixabay.com

Fot. polenvoornederlanders.nl

Fot. wycieczki-bieszczady.pl

Fot. orig08.deviantart.net

Fot. polenvoornederlanders.nl

Zostaw komentarz