Blog Forum Gdańsk

Blog Forum Gdańsk (BFG) to doroczna konferencja blogerów i vlogerów (zwanych też youtuberami), organizowana i finansowana przez miasto Gdańsk. Odbywa się co roku, od 2010. Ma charakter elitarny, gdyż zwykle liczba zgłoszeń do udziału w konferencji, wielokrotnie przekracza liczbę miejsc. W tym roku przekroczyła ją trzykrotnie. Nie znam kryteriów, jakimi kierują się organizatorzy dokonując selekcji. W roku ubiegłym zgłosiłem chęć udziału i zostałem zakwalifikowany. W tym roku poproszono mnie o udział w jednym z paneli dyskusyjnych, zostałem więc ‚prelegentem’.  Było to wyróżnienie tyleż miłe co zaskakujące. Mój blog ma dopiero dwa lata, a w środowisku blogerów panuje przeświadczenie, że blog ma szansę zaistnieć w szerszej świadomości nie wcześniej niż po trzech latach od startu. Oczywiście pod warunkiem, że zawiera interesujące treści. Zresztą na to zaistnienie w szerszej świadomości też można różnie patrzeć, bowiem zaledwie 1/3 osób korzystających z Internetu deklaruje, że czyta blogi. Co ciekawe w ciągu dwóch ostatnich lat nastąpił spadek wskaźnika czytelnictwa blogów; w roku 2014 wynosił 39%, w roku bieżącym – 33%. Za to w tym samym czasie nastąpił gwałtowny wzrost odsetka internautów deklarujących oglądanie wideoblogów: z 15% w roku 2014 do 29% w roku bieżącym. Jeśli chodzi o kategorie najchętniej czytanych blogów, to na pierwszych miejscach sytuują się blogi: (1) o zdrowiu, (2) o robótkach ręcznych, (3) podróżnicze, (4) o kosmetyce i urodzie, (5) o domu i ogrodzie, (6) kulinarne, (7) o grach. Powyższe dane zaczerpnąłem z raportu ‚Rola blogerów i youtuberów we współczesnym świecie’, przygotowanego przez organizatorów forum, na podstawie badań przeprowadzonych przez Mobile Institute.

Blog Forum Gdańsk to konferencja gęsto upakowana wykładami, panelami dyskusyjnymi, warsztatami oraz rozmowami kuluarowymi. Słynie z dobrej organizacji oraz miłej i przyjaznej atmosfery. Zarówno w poprzednim, jak i tym roku, odbywała się w Europejskim Centrum Solidarności, zaś spotkania pierwszego dnia, miały miejsce w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Budynek Europejskiego Centrum Solidarności jest powszechnie uważany za wybitne dzieło architektury. Mnie się jednak nie podoba.

Kuluary konferencji.

Jednym z najciekawszych wydarzeń na BFG, było spotkanie z 90-letnim profesorem Jerzym Vetulanim – psychofarmakologiem, neurobiologiem i biochemikiem.

Rozmowę z profesorem J. Vetulanim prowadziła Karolina Korwin Piotrowska.

Inne ciekawe spotkanie: rozmowę z Mariuszem Szczygłem prowadził Konrad Kruczkowski – autor bloga Halo Ziemia

Ja uczestniczyłem w panelu ‚Seniorzy w Internecie. Inny świat?’. Wraz ze mną brały w nim udział: Jaga Janik – autorka bloga Fashion 50 plus oraz Bogumiła Bartnik – autorka bloga Barwny Świat Bogdy. Panel prowadziła przemiła Arlena Witt – autorka bloga Po cudzemu.

Pierwszy dzień konferencji w sali BHP Stoczni Gdańskiej.

BFG to okazja do wielu spotkań. Właśnie robię sobie selfie z Dawidem Tymińskim – autorem bloga Secondhand Dandy.

Wieczorem pierwszego dnia konferencji miała miejsce impreza integracyjna…

…na której serwowano m.in. taki tort.

Bycie prelegentem wiązało się bardzo miłym prezentem. Każdy z nas otrzymał koszulkę z wydrukowanym własnym portretem. Tutaj: zbiór wszystkich portretów prelegentów.

A moja koszulka wyglądała tak.

Zostaw komentarz