Rudzik

rudzik 01

Spośród wszystkich ptaków odwiedzających zimą moje karmniki, rudzik należy do najsympatyczniejszych i jest jednym z moich ulubionych. Jest indywidualistą – nie toleruje żadnego konkurenta na swoim terytorium. Oczywiście konkurenta swojego gatunku, bowiem inne ptaki mu nie przeszkadzają. Ale też nie korzysta z karmnika, gdy jest tam jakiś inny ptak; zawsze wyczekuje aż zrobi się pusto i dopiero wtedy przylatuje na posiłek. Bywały takie zimy, gdy mój rudzik prawie się nie ruszał poza obręb mojego ogródka. Ilekroć wyjrzałem przez okno, zawsze był w zasięgu mojego wzroku. Ale bywały też takie, gdy widok rudzika należał do rzadkości, widocznie mój ogródek był na peryferiach jego terytorium.

Rudziki należą do ptaków wędrownych i na zimę odlatują w cieplejsze rejony. Zatem te, które spędzają zimę w moim ogródku, pochodzą zapewne z północnej Europy, a może z Syberii. Wczesną wiosną zdarza się, że pojawiają się też u mnie rudziki, które najwyraźniej powróciły z zimowiska w Europie zachodniej lub południowej i szykują się do założenia lęgu. Kilka lat temu obserwowałem przez kilka dni sytuację, gdy kręciły się w moim sąsiedztwie, dwa rudziki. Ba, zdarzyło się i tak, że miałem obydwa na raz w zasięgu wzroku. Ponieważ jest to sprzeczne z tym co napisałem na początku o nietolerowaniu konkurencji na swoim terytorium, zatem może być tylko jedno wytłumaczenie zaobserwowanej sytuacji: rudziki były odmiennej płci i być może, byłem świadkiem tworzenia się pary. Czy tak było – nie wiem, bo po kilku dniach obydwa osobniki zniknęły.

Rudziki są wdzięcznym obiektem do fotografowania, bo raz, że są piękne, a dwa, że mają zwyczaj zastygania w bezruchu na 1 – 2 sekundy. To wystarczy, żeby zrobić kilka zdjęć, z których jedno może się okazać udane. Zresztą po takim sekundowym bezruchu, rudzik zmienia pozycję i znów zastyga, a później ponownie itd. Poniżej przegląd zdjęć, które zrobiłem różnym moim rudzikom. Czy jesteście w stanie dostrzec różnice pomiędzy poszczególnymi osobnikami? Mnie czasami się to udaje, ale nie zawsze.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.