Sezon budowlany otwarty!

sezon budowlany

W tym roku ptaki wyjątkowo wcześnie zabrały się za budowanie gniazd. Nigdy wcześniej nie zaobserwowałem takiej aktywności w marcu. Ba! Widziałem parę modraszek sprawdzających budkę lęgową, już pod koniec lutego. Wyciągnąłem stąd wniosek, że czeka nas bardzo wczesna wiosna. Czy moja teoria się sprawdzi – wkrótce się przekonamy. W każdym razie sezon budowlany ptasich gniazd – ogłaszam za otwarty!

Budową gniazda, w przypadku większości gatunków, zajmuje się tylko samica. Samiec (np. kosa lub kopciuszka) jest zawsze w pobliżu i kontroluje sytuację, a niekiedy dopinguje samicę donośnym śpiewem. Kilka lat temu obserwowałem budowę gniazda kosów na świerku rosnącym w ogródku sąsiadów. Samica pracowicie znosiła budulec, z którym znikała wśród gęstych gałęzi. Samiec był zawsze w pobliżu, jakby chronił samicę przed niebezpieczeństwem. Jednak nie uchronił. Umiejscowienie gniazda zostało wykryte przez srokę; przyleciała, obejrzała gniazdo i odleciała. To jednak wystarczyło, żeby kosy porzuciły gotowe już gniazdo – samica nie złożyła jaj. Jednak jeszcze przez kilka kolejnych dni samica przylatywała w pobliże i smutnym wzrokiem patrzyła na świerk z porzuconym gniazdem. W końcu zniknęła. Trzy ostatnie zdjęcia tego zestawu przedstawiają kolejno: samicę z budulcem w dziobie, gniazdo (sfotografowałem je dopiero w kilkanaście dni po definitywnym zniknięciu kosów) oraz samicę tęsknym wzrokiem obserwującą porzucone gniazdo. Było mi jej autentycznie żal.

Są też gatunki ptaków, które budują gniazda wspólnym wysiłkiem, a także takie, u których za budowę odpowiada samiec. Tak jest np. u szpaków; ciężar budowy spoczywa na samcu. Na głównym zdjęciu wpisu widzimy właśnie dorodnego samca szpaka z zapasem budulca, zaś na zdjęciach poniżej – tego samego samca przed budką lęgową.

sezon budowlany sezon budowlany

4 komentarze

  1. Mateusz 02/04/2017
    • Radomir 05/04/2017
      • Jan Adamski 05/04/2017
      • boor 08/04/2017

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.