Kowalik

kowalik

Kowalik to gatunek dość licznie występujący na terenie całego naszego kraju, przedkładający jednak lasy nad obszary zaludnione. W miastach można go spotkać, jednak nie za często. W moich karmnikach pojawia się zupełnie sporadycznie, ale kilka razy udało mi się go sfotografować. Jest ptakiem niezwykłym ze względu na swoją umiejętność chodzenia po pniu głową w dół. Dlatego często można go zobaczyć w bardzo dziwacznej pozie, takiej jak na zdjęciu powyżej. Ma też jeszcze inną ciekawą cechę: magazynuje ziarna, które są jego zimowym pokarmem (latem jego dieta składa się głównie z larw i owadów) w załomach kory, by sięgnąć po nie w sytuacjach gdy o pokarm jest trudno – np. po obfitych opadach śniegu. Gdy obserwuje się kowalika, który przyleciał do karmnika to łatwo zauważyć, że pośpiesznie połyka on kilka ziarenek i odlatuje. Po chwili zjawia się ponownie i znów zachowuje się tak samo. Okazuje się, że nie połyka ziarenek tylko chowa je pod językiem. Po czym odlatuje, żeby pochować je w sobie znanych miejscach i wraca po następne. Czy zapamiętuje wszystkie miejsca gdzie pochował ziarna i potrafi je później odnaleźć? Tego nie wiadomo.

Kowalik jest dziuplakiem czyli buduje gniazda w dziuplach lub w budkach lęgowych. Ciekawy jest sposób w jaki przystosowuje te dziuple do własnych potrzeb. Otóż potrafi – podobnie jak niektóre jaskółki – murować. Najczęściej tę swoją umiejętność wykorzystuje do pomniejszenia otworu wlotowego i wymurowania czegoś w rodzaju tunelu, co doskonale zabezpiecza gniazdo przed drapieżnikami takimi jak koty czy kuny. Ale kowalik zamurowuje także wszelkie szczeliny, a nawet nierówności wewnątrz dziupli lub budki. I chociaż murowanie to typowo męskie zajęcie, to u kowalików czynność tę wykonuje samica.

Kowalik zupełnie inaczej niż inne ptaki wyposaża swoje gniazdo. O ile większość ptaków tworzy je z patyczków, a wnętrze wyściela trawą oraz puchem, o tyle kowalik buduje gniazdo wyłącznie z… łusek szyszek sosnowych. Czy pisklakom jest wygodnie na twardych łuskach? Tego oczywiście nie wiemy, ale widocznie tak, skoro przeważnie w jednym lęgu wychowuje się 5 – 8 młodych. Kowalik jest też jednym z nielicznych ptaków, które w zasadzie nie zakładają drugiego lęgu (robią to, ale sporadycznie). A przecież są takie gatunki, które wyprowadzają trzy lęgi (a sporadycznie nawet cztery) w roku. Widocznie skuteczność kowalików jest tak duża, że do podtrzymania populacji wystarcza im jeden lęg.

Ciekawy artykuł o kowalikach można znaleźć tutaj.

kowalik kowalik kowalik kowalik kowalik kowalik kowalik kowalik kowalik

One Response

  1. Darek 17/02/2018

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.