9 najbardziej stylowych dodatków modnego mężczyzny
Subiektywny przegląd dodatków, które świadczą o wyczuciu stylu i pozwalają wyróżnić się w tłumie
POSZETKA

Na pierwszym miejscu umieszczam poszetkę. Uważam, że podstawowym atrybutem mężczyzny jest marynarka, zaś w marynarce musi się znaleźć poszetka! Zawsze! Poszetka jest ucieleśnieniem dobrego stylu, dodaje wyrafinowania, przyciąga uwagę. Stylowy mężczyzna nie może się obyć bez poszetki. Jeszcze dwa lata temu poszetki były trudne do kupienia. Dzisiaj są już dostępne w większości sklepów z męską odzieżą. Bez trudu znajdziemy je też w sklepach internetowych. Najczęściej są wykonane z jedwabiu, lnu lub bawełny. Ale nie będzie żadnym obciachem użycie poszetki z włókien syntetycznych. Nie ma jednoznacznych zasad, jak dobrać kolor poszetki; musi ona harmonizować z pozostałymi częściami garderoby. Bezpieczny wybór to taki, gdy poszetka ma taki kolor, jak dominujący kolor na krawacie lub koszuli. Ale warto eksperymentować z najróżniejszymi kombinacjami.

MUSZKA

Ponieważ jestem wielkim fanem muszek, umieszczam je na drugim miejscu. Dłuższy wywód na temat muszek znajdziecie tutaj: dzisiaj tylko kilka uwag ogólnych. Muszki dzielę na trzy grupy: formalne, casualowe i żartobliwe. Muszki z dwóch pierwszych grup, bezwzględnie muszą być wiązane! Muszki gotowe są w złym guście. W trzeciej grupie dopuszczam możliwość zakładania muszek gotowych, jak choćby te na poniższych zdjęciach, oferowane przez sklep internetowy Marthu.

Sam mam kilka muszek z tego sklepu, w tym jedną gotową, z grupy żartobliwych. A wracając do muszek z dwóch pierwszych grup… Muszki formalne zakładane są do smokingów lub ciemnych garniturów wieczorowych i wyłącznie do białej koszuli. Muszki casualowe pozwalają zaszaleć: ich wielkość, kolor, deseń i rodzaj tkaniny – mogą być dowolne. Mogą być zakładane do koszul białych, kolorowych gładkich i wzorzystych, z różnymi rodzajami kołnierzyków, w tym także buton down. Poniżej, przykłady pięknych muszek casualowych, uszytych z jedwabiu.

KAPELUSZ

Gdy ogląda się zdjęcia z USA, z pierwszej połowy ubiegłego wieku, nie sposób wypatrzeć na nich mężczyznę bez kapelusza na głowie (oczywiście z wyłączeniem zdjęć robionych we wnętrzach). Z czasem kapelusze stawały się coraz mniej popularne (moim zdaniem zabójczy dla kapeluszy był rozwój masowej motoryzacji) i dzisiaj są rzadkością. Na polskich ulicach praktycznie się ich nie widuje. A szkoda, bo są elementem podkreślającym elegancję, w sposób tak duży, że aż nieporównywalny z żadnym innym dodatkiem.

MONKI

Monki to buty zapinane na jedną, dwie lub trzy sprzączki. Dlaczego spośród różnych butów, wybrałem akurat monki? Bo są piękne i na tyle rzadkie, że przykuwają uwagę. Gdy kilka lat temu, po raz pierwszy zapragnąłem wejść w posiadanie monków, ich kupienie było praktycznie niemożliwe. Dzisiaj są ciągle rzadkością, ale ich kupienie nie nastręcza już tak wielkich problemów. Całkiem ładny model wypatrzyłem np. z sklepie internetowym Zary.

KOLOROWE SKARPETKI

Aż dziw bierze, jak niewielu mężczyzn przykłada wagę do skarpetek. Wielu uważa, że skarpetki męskie mogą być tylko czarne (czasami dopuszcza szarobure – w drodze wyjątku). To oczywiście błąd, bo kolorowe i wzorzyste skarpetki, szczególnie w stylizacjach casualowych, potrafią wnieść bardzo dużo, być przysłowiową kropką nad i. Niewątpliwie włożenie jaskrawych skarpetek jest aktem pewnej odwagi, ale w zestawieniach z chinosami i nieformalnymi marynarkami, prezentują się znakomicie. A przecież znane przysłowie mówi, że biznesmen dobiera skarpetki do spodni, a dżentelmen – do nastroju!


a
SZELKI

Mało kto zdaje sobie sprawę, że spodnie, w szczególności te garniturowe, dobrze leżą tylko wtedy, gdy są podtrzymywane przez szelki. A gdy sylwetka nie jest idealna, czyli prawie zawsze, wydają się niezbędne. Gdy pasek zsuwa się pod brzuch, spodnie marszczą się w kroku i robią się za długie. Jednym słowem wyglądają fatalnie. Oczywiście szelki można stosować także do innych typów spodni; zawsze poprawiają ich ułożenie i wygląd. Pamiętać należy, że stylowe szelki, to takie zapinane na guziki. Gdy nosi się szelki, spodnie nie powinny mieć szlufek. Ale znacznie większym obciachem będą spodnie marszczące się w kroku i zwijające w harmonijkę u dołu, niż szelki zapinane na klamerki i noszone ze spodniami ze szlufkami. Więcej o szelkach przeczytacie tutaj.

ZEGAREK MECHANICZNY

Stylowy mężczyzna nie może się obyć bez klasycznego, mechanicznego zegarka. Nie musi to być drogi czasomierz renomowanej szwajcarskiej manufaktury. Jest wiele firm produkujących dobre zegarki w rozsądnych cenach. (np. Atlantic, Maurice Lacroix, Junghans, Ingersoll i wiele innych). Ciekawym wyborem mogą być zegarki rosyjskie: Buran, Aviator, Vostok i inne. Trzeba przestrzegać zasady, że im bardziej formalny strój, tym mniej ozdobników powinien mieć zegarek.

KRAWAT KNIT

Krawat, to dla mężczyzny, oczywista oczywistość. Wśród wszystkich rodzajów krawatów, jeden wydaje mi się szczególnie stylowy. To krawat dziergany, czyli knit. Chociaż modny, to jest jednak zdecydowanie niedoceniany przez polskich mężczyzn i rzadko go się widuje. Zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Trzeba tylko pamiętać, że nie nadaje się do stylizacji formalnych. Gdy wybieramy się na oficjalną kolację i wkładamy granatowy garnitur i białą koszulę, to knit nie będzie dobrym wyborem. Natomiast w stylizacjach casualowych sprawdzi się znakomicie!

ESPADRYLE

Espadryle, to buty na lato, których podeszwa wykonana jest… ze sznurka. Są alternatywą dla wszelkiego rodzaju klapek lub sandałów, ale w przeciwieństwie do nich wyglądają bardzo stylowo. Pasują doskonale do letnich strojów sportowych lub plażowych, ale można je włożyć nawet do garnituru! Doskonały wpis na temat espadryli znajdziecie na blogu MrVintage. Więc nie będę się rozpisywał.
It is really a nice and helpful piece of information. I’m glad that you just shared
this helpful information with us. Please keep us informed like
this. Thank you for sharing.
How can you undestand Polish? What country are you from?
Nie potrafi, to automatyczny spam.
Dzięki za podpowiedź. Nie wiedziałem.
Niestety zazwyczaj anglojęzyczne komentarze na polskich blogach są zwyczajnym spamem. Uchronić się można na kilka sposobów, polecam lepszą CAPTCHE i wtyczkę https://wordpress.org/plugins/akismet.
Już wiem, że się nabrałem; mam dwa takie spamy przy dwóch różnych wpisach. Muszę je wykasować.