Krowy. Różne modele kapitalizmu

atomheart

Zdjęcie z okładki płyty Pink Floyd “Atom Heart Mother”. Poniższy tekst nie jest mojego autorstwa (jeśli nie liczyć pewnych modyfikacji). Różne jego wersje krążą po sieci, ale nie dotarłem do nazwiska autora.

a

Model amerykański – tradycyjny

Masz dwie krowy. Sprzedajesz jedną i kupujesz byka, wkrótce masz wiele krów. Sprzedajesz mleko, a za zarobione pieniądze zatrudniasz kowboi i powiększasz stado. Sprzedajesz część krów na rzeź, zatrudniasz więcej kowboi, kupujesz nowe pastwiska. Masz wiele stad krów, dużo pieniędzy i cieszysz się szacunkiem sąsiadów.

a

Model amerykański – współczesny

Masz dwie krowy. Sprzedajesz trzy, fikcyjnej spółce zarejestrowanej na Kajmanach, a przy okazji prowadzonej przez twojego szwagra. Jednocześnie składasz wniosek o zwrot nadpłaconego podatku za pięć krów. Prawa do pozyskiwania mleka od sześciu krów przekazujesz, poprzez pośrednika, posiadaczowi pakietu większościowego, który odsprzedaje ci prawa własności do wszystkich siedmiu krów. Doroczny raport informuje, że twoja firma posiada osiem krów z możliwością pozyskania jeszcze jednej, sprzedajesz jedną krowę by kupić sobie posadę senatora więc zostaje ci dziesięć krów.

a

Model francuski

Masz dwie krowy. Ogłaszasz strajk, wywołujesz zamieszki i organizujesz blokadę dróg, ponieważ chcesz mieć trzy krowy.

a

Model japoński

Masz dwie krowy. Drogą zmian genetycznych sprawiasz, że są dziesięć razy mniejsze i dają dwadzieścia razy więcej mleka. Powstaje kreskówka o twoich krowach.

a

Model niemiecki

Masz dwie krowy. Żyją sto lat, jedzą raz w miesiącu i same się doją.

a

Model włoski

Masz dwie krowy, ale nie wiesz gdzie one są; postanawiasz iść na lunch.

a

Model rosyjski

Masz dwie krowy. Liczysz je i wychodzi, że masz pięć krów, liczysz ponownie i tym razem wychodzi jedenaście; wszystko jest OK, pijecie dalej.

a

Model polski (IV RP)

Masz dwie krowy. Specjalnie powołana komisja sejmowa, wprowadza zmiany w prawie i posiadanie krów staje się niezgodne z Konstytucją. Twoje krowy zostają zarekwirowane, w brawurowej akcji przeprowadzonej przez połączone siły 8 służb specjalnych, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony na budowę nowego muzeum.

a

Model szwajcarski

Masz pięć tysięcy krów, żadna z nich nie jest twoja. Każesz ich właścicielom słono płacić za przechowanie.

a

Model chiński

Masz dwie krowy. Doi je trzysta osób; chwalisz się niskim bezrobociem i dużą wydajnością. Aresztujesz dziennikarza, który zbiera materiały do artykułu na ten temat.

a

Model hinduski

Masz dwie krowy. Czcisz je.

3 komentarze

  1. Awork 24/08/2014
  2. LadyM. 27/12/2014

Dodaj komentarz