Quiz

Poniżej zebrałem cechy dwóch polityków z najnowszej historii Polski. Należy wskazać kogo dotyczą, wybierając spośród dwóch możliwości. Nie są przewidywane nagrody za trafne rozwiązanie quizu.

a

Polityk nr 1

swiat_wokol_nas_q6

 1. Jest patriotą z lekkimi odchyleniami nacjonalistycznymi; marzy mu się Polska, jako kraj dominujący w regionie. Owe nacjonalistyczne odchylenia są niekiedy źródłem kłopotów.
 2. Jest dogmatyczny i nie znosi, gdy ktoś ma inne zdanie. Ponieważ budzi powszechny strach, więc wszyscy z jego otoczenia się z nim w pełni zgadzają. Ale gdy już zostaną przez niego wyrzuceni, zaczynają go zawzięcie krytykować.
 3. Jego żywiołem jest przemawianie. I chociaż, obiektywnie rzecz biorąc, jest słabym mówcą i mówi ogólnikami, to potrafi przykuć uwagę słuchaczy. Często używa wymyślonych przez siebie zbitek słów, które później zdobywają popularność i zaczynają żyć własnym życiem.
 4. Jako przywódca partii stosuje styl wodzowski. Umiejętnie rozgrywa i kanalizuje różne nurty w partii, poprzez awansowanie lub odsuwanie ich czołowych przedstawicieli.
 5. Nie zna się na gospodarce i nie rozumie mechanizmów, jakie nią rządzą. Na ogół nie wypowiada się na ten temat, ale jeśli już mu się wyrwie, to plecie niestworzone banialuki.
 6. Nie zna języków obcych, zresztą unika międzynarodowych kontaktów.
 7. Samochodem przemieszcza się wyłącznie jako pasażer.

Scharakteryzowanym powyżej politykiem jest: (a) Jarosław Kaczyński, (b) Władysław Gaomułka

a

Polityk nr 2

swiat_wokol_nas_q9

 1. Jest patriotą otwartym na świat; pozycję Polski chce budować w oparciu o dobre stosunki z innymi krajami.
 2. Ma dobrą opinię wśród przywódców krajów europejskich; kanclerz Niemiec nazywa go swoim przyjacielem.
 3. Jest dobrym mówcą, potrafi logicznie argumentować i nie boi się wchodzić w polemiki z oponentami.
 4. W partii rządzi żelazną ręką; nieposłusznych po prostu wyrzuca, lojalnym potrafi wiele wybaczyć.
 5. W gospodarce stara się unikać jakichkolwiek reform. Źródło poprawy bytu obywateli upatruje w potężnym zadłużaniu państwa. Wie, że życie na kredyt musi się skończyć katastrofą, ale ma nadzieję, że nastąpi ona w nieokreślonej przyszłości.
 6. Zna biegle jeden język obcy, kolejnym posługuje się na niezłym poziomie. Kraj, którego językiem biegle włada, uważa za głównego partnera Polski w Europie.

Scharakteryzowanym powyżej politykiem jest: (a) Donald Tusk , (b) Edward Gierek

2 komentarze

 1. beretzantenką 16/09/2014
 2. konkretny 05/04/2015

Dodaj komentarz