Wstydliwe męskie tematy

Wielu mężczyzn ma z tym problem: nieprzyjemna woń pocących się stóp, niemiły zapach z ust lub przykra woń i nieprzyjemne złogi pod napletkiem na penisie. Nie pomaga zachowanie rygorystycznej higieny ani używanie najróżniejszych dezodorantów i antyperspirantów. Dodatkowy problem wynika z faktu, że osoba dotknięta takimi przypadłościami, często nie uświadamia sobie wagi problemu, bowiem ona sama albo wcale nie czuje tej woni, albo czuje ją w znacznie mniejszym stopniu niż osoby postronne przebywające w jej towarzystwie. Są mężczyźni, którzy żyją z tymi problemami wiele lat, nie zdając sobie sprawy, że ich rozwiązanie jest prostsze niż mogłoby się wydawać.

Trzeba sobie uświadomić, że ludzki pot nie ma żadnego zapachu. Odór pojawia się dopiero wtedy, gdy za przeróbkę naszego potu biorą się bakterie lub grzyby. I właśnie te ostatnie są szczególnie wredne, bowiem zamieszkują wewnątrz naskórka, wobec czego nie dają się usunąć podczas mycia. Zakażenie grzybami nosi nazwę grzybicy i to grzybice są głównym źródłem nieprzyjemnych zapachów. Wyleczenie grzybicy oznacza pozbycie się niemiłych zapachów! Grzybice najczęściej atakują stopy, ale także paznokcie, skórę w innych miejscach (np. powodują pękanie skóry połączone z pieczeniem i swędzeniem w pachwinach i między pośladkami) i błonę śluzową (np. powodują nieprzyjemny zapach z ust). Grzybice powodują dokuczliwe zajady w kącikach ust, a także są odpowiedzialne za najbardziej wstydliwą męską przypadłość, czyli fetor, a nawet tworzenie się złogów grzybni pod napletkiem na penisie. Wszystko to są nieprzyjemne dolegliwości, a przeciętny mężczyzna wstydzi się z nimi ujawnić.

Zatem, co robić w takich przypadkach? Oczywiście najlepiej udać się do lekarza dermatologa, który oceni zaawansowanie choroby i przepisze odpowiednie leki. Leki mogą mieć charakter zewnętrzny (maści, kremy, pudry) lub wewnętrzny (tabletki). Te ostatnie bezwzględnie muszą być stosowane pod kontrolą lekarza; absolutnie nie wolno przyjmować ich na własną rękę, głównie ze względu na różne skutki uboczne, które mogą być groźne. Wizytę u lekarza zalecałbym także w przypadku grzybicy penisa. Trzeba bowiem pamiętać, że równoległemu leczeniu musi się poddać także partnerka.

Jest jednak sporo leków przeciwgrzybicznych (kremy, maści, pudry) dostępnych bez recepty. Można je stosować na własną rękę, a o poradę można też zapytać w aptece. Nie warto wybierać najtańszych, bo często okazują się mało skuteczne. Poniżej przegląd kilku, których skuteczność jest bez zarzutu.

Moda_meska_daktarin

Krem Daktarin – skuteczny w grzybicy stóp i łatwy do stosowania. Trzeba smarować stopy i przestrzenie między palcami dwa razy dziennie przez dwa – trzy tygodnie.

Moda_meska_lamisilat

Krem Lamisilatt – w działaniu i stosowaniu podobny do Daktarinu i równie skuteczny. Już po kilku dniach stosowania – znika nieprzyjemny zapach.

Moda_meska_lamisilatt1

Lamisilatt1 – drogi, ale wygodny w stosowaniu i skuteczny środek na grzybicę stóp. Nakłada się go tylko raz: wnika w skórę i działa przez dwa tygodnie. Czasami to wystarczy do całkowitego wyleczenia, czasami kurację trzeba powtórzyć.

Moda_meska_clotrimazolum1

Krem Clotrimazolum do stosowania na skórę i błonę śluzową. Będzie właściwy przy grzybicy penisa, pękaniu skóry pod pachami, w pachwinach i między pośladkami. Na penisa nanosi się cienką warstwę pod napletkiem i na żołędzi. Jest też skuteczny na zajady: już dwu- trzykrotne posmarowanie uwalnia od problemu.

Moda_meska_daktarin_oral

Żel Daktarin Oral – skuteczny w przypadku nieprzyjemnego zapachu z ust. Miarkę żelu wkłada się do ust i nie przełykając, przetrzymuje jak długo się da. Daktarin Oral jest niestety na receptę.

Grzybicy stóp często towarzyszy grzybica paznokci. Jeśli była długo nieleczona i paznokcie są chorobowo zmienione, to też zalecałbym wizytę u dermatologa. Lekarz przepisze tabletki, albo preparat Loceryl, albo jedno i drugie. Skutecznym preparatem do leczenia grzybicy paznokci, dostępnym bez recepty, jest Acifungin Forte. Lek nanosi się na chore paznokcie przy pomocy pędzelka (pędzlowanie). Jednak leczenie jest bardzo długotrwałe, bowiem pędzlowanie trzeba powtarzać początkowo dwa razy na dobę, a później raz na dobę, aż do czasu, gdy odrośnie cały zdrowy paznokieć. A to może potrwać ponad pół roku.

moda_meska_acifungin

Acifungin Forte płyn do pędzlowania paznokci w grzybicy paznokci. Skuteczny, ale trzeba się uzbroić w dużą cierpliwość.

Trzeba pamiętać, że grzybica jest trudna do całkowitego wyeliminowania, bowiem grzyby całymi latami potrafią przetrwać w butach, skarpetkach, dywanach, drewnianych podłogach itp. Ponadto ciągle zarażamy się na nowo na basenach, w siłowniach, saunach i innych miejscach tego typu. Dlatego zabiegi lecznicze trzeba powtarzać co jakiś czas. Najlepiej kierować się zapachem. Jeśli tylko pojawi się pierwszy sygnał zapachowy – należy zastosować lek. Dermatolodzy zalecają, po kuracji, wyrzucić wszystkie używane wcześniej buty i skarpetki, ale ja uważam to za przesadę. Można je eliminować sukcesywnie w miarę zużywania (ale wtedy należy je bezwzględnie wyrzucić, a nie np. sprzedawać na Allegro), a kurację przy pomocy kremu powtarzać co jakiś czas. Buty warto poddać procesowi odkażania. Oferują go niektóre punkty specjalizujące się w naprawie obuwia (np. w Warszawie, przy Nowym Świecie). Chałupniczym sposobem na odkażenie obuwia jest nasączenie waty formaliną, włożenie do każdego buta, a następnie włożenie butów do szczelnej foliowej torebki i jej zawiązanie. Buty powinny być tak przechowywane przez minimum dobę. Później należy je dobrze wywietrzyć wystawiając na zewnątrz. Formalina jest toksyczna, więc należy się z nią obchodzić ostrożnie. Nie można dopuścić, żeby opary wydostawały się wewnątrz pomieszczenia mieszkalnego.

Jest też specjalny preparat do odkażania butów na własną rękę. Nazywa się Butosept. Nie sprawdzałem jego skuteczności, ale na różnych forach internetowych ma dobrą opinię.

Moda_meska_butosept

11 komentarzy

 1. Grzyb 07/09/2014
 2. Sławomir Szewczyk 08/09/2014
 3. Tomasz 22/10/2015
  • Jan Adamski 22/10/2015
 4. MG 22/10/2015
 5. xxl power life 19/11/2015
 6. Piotrek 29/03/2021
 7. Cezary 29/05/2021
  • Jan Adamski 29/05/2021
   • Cezary 30/05/2021

Dodaj komentarz