Co je świat

Przedstawiam niezwykle ciekawą stronę National Geografic pod tytułem “Co je świat”. Zachęcam do obejrzenia, gdyż masa ciekawych informacji tam zawartych jest wprost niesamowita! Poniżej zrzut ekranu, na którym widać główny wykres kołowy pokazujący strukturę spożycia oraz liczbę kalorii przyswajanych dziennie przez mieszkańca danego kraju. Po prawej stronie są do wyboru różne kraje. Poniżej widać akurat Stany Zjednoczone, które wybrałem. Szokuje zarówno ilość cukrów i tłuszczy przyjmowanych przez Amerykanów, jak i liczba kalorii: 3641. U dołu strony jest suwaczek (ustawiony na roku 2011), którym można przesuwać i wtedy wykres zmienia się, pokazując strukturę spożycia z innych lat (bieżący rok jest wyświetlany na suwaczku.

Wyzywienie_02

Dla porównania można sobie obejrzeć Indie 20 lat temu. Tego, że podstawą wyżywienia było zboże, można było oczekiwać. Ale tylko 1% mięsa? Zaskakujące.

Wyzywienie_03

Strona, którą opisuję ma znacznie więcej funkcjonalności. Jeśli np. kliknie się na część wykresu pokazującą mięso. to widzimy rozbicie na różne rodzaje mięsa, a w części prawej widać poszczególne kraje z wykresem ograniczonym do mięsa i z podaniem udziału procentowego w całodziennej diecie. Fantastyczne narzędzie: warto się pobawić.

Wyzywienie_04

Dodaj komentarz