Yamato – japońscy bębniarze

yamato_01

Foto: fotocommunity.de

Po raz kolejny zawita do Polski fenomenalna grupa japońskich bębniarzy – zespół YAMATO. Będzie to już ich czwarta wizyta w naszym kraju. Miałem okazję być na wszystkich poprzednich spektaklach i wybieram się na kolejny, bowiem jestem pod ich wielkim urokiem. To co prezentują na scenie jest tak wciągające, piękne, pełne dynamizmu a jednocześnie okraszone subtelnym humorem, że potrafi całkowicie zahipnotyzować. Piękna, choć surowa scenografia, doskonałe operowanie światłem, barwne stroje i wystudiowana choreografia, a do tego dźwięki, które wydają się docierać do słuchacza nie tylko za pośrednictwem zmysłu słuchu, ale także wszystkich pozostałych. Jeśli ktoś nie był jeszcze na występie Yamato, to koniecznie powinien się wybrać, na pewno nie pożałuje, chociaż bilety nie są tanie. Yamato wystąpi w Krakowie (20.11), Poznaniu (22.11), Warszawie (24.11), Gdyni (25.11) i Łodzi (27.11). Bilety można nabyć tutaj.

yamatophoto-s01

Foto: yamatodrummers.com

Yamato używa różnych odmian tradycyjnych japońskich bębnów Taiko: od  zupełnie małych, do gigantów o średnicy 5m. Na każdym z tych bębnów gra się różnymi pałkami, niektóre z nich ważą po kilkanaście kilogramów. Lecz samo wydobywanie dźwięków to tylko jeden z elementów spektaklu. Nie mniejszą rolę odgrywa taniec, jaki wykonują bębniarze oraz wydawane przez nich okrzyki. Godna podziwu jest szybkość, z jaką potrafią uderzać w bębny.

Wszystkie dotychczasowe występy Yamato w Warszawie, miały miejsce w sali kongresowej PKiN. Sala ta słynie z raczej kiepskiej akustyki, ale mimo to nie miałem zastrzeżeń co do dźwięku. Listopadowy warszawski występ odbędzie się na Torwarze. Mam poważne obawy, co do dźwięku jaki będzie docierał do słuchaczy. W lepszej sytuacji będą słuchacze w Gdyni (Teatr Muzyczny) i w Łodzi (Teatr Wielki). Nie znam sal, więc nie wiem jakie warunki będą mieli słuchacze w Krakowie (Centrum Kongresowe ICE) oraz Poznaniu (sala Ziemi MTP).

Miya-Daiko drum - Miya-Daiko-drums - Kaiser-Taiko-Drums - Miya-Daiko

Bębny Taiko. Po lewej Miya, po prawej Shime. Foto: en.wikipedia.org

en.wikipedia.org Kodo_Taiko_Drum1

Kodo-Taiko. Foto: en.wikipedia.org

yamatophoto-s12

Foto: yamatodummers.com

yamato_04

Foto: artssa.org

yamato_06

Foto: fotocommunity.de

yamatophoto-s2

Foto: yamatodrummers.com

yamatophoto-m3

Foto: yamatodummers.com

yamato_07

Foto: voices.suntimes.com

yamato_08

Foto: emmapeel.wordpress.com

YAMATO - The drummers of Japan 2005

Foto: emmapeel.wordpress.com

yamato_10

Foto: emmapeel.wordpress.com

 

Dodaj komentarz