Ikony męskiego stylu: Karl-Edwin Guerre

Moda_meska_Guerre_02

Foto: mrketshow.com

Karl-Edwin Guerre to postać bardzo barwna zarówno w sensie dosłownym (co widać na zamieszczonych zdjęciach), jak i w sensie przenośnym. Urodzony w Nowym Jorku, z rodziców Haitańczyków, przechodził różne koleje losu zanim stał się tym, kim jest dzisiaj: światowej sławy blogerem i uznanym fotografem mody, którego zdjęcia były publikowane m.in. w GQ Japan, Vogue Italy, Essence, Details, The Fashion Spot, Marie Claire i innych magazynach. Zwykle fotografowie mody są anonimowi, bowiem zainteresowanie budzą ich zdjęcia, a nie ich postacie. Z Karlem jest inaczej, a to dlatego, że nie sposób przejść obojętnie wobec jego stylizacji; bardzo specyficznych, kolorowych, często kontrowersyjnych, a zawsze zestawionych z dużym wyczuciem i dbałością o detale. Mnie styl Karla jest szczególnie bliski, gdyż lubię żywe kolory i odważne zestawienia. Uważam, że w pełni zasługuje on na miano ikony męskiego stylu.

Moda_meska_Guerre_03

Foto: invogue.am

.

Karl określa swój styl jako casual fly, co tłumaczy jako ubiór na tyle nieformalny (casual), żeby był wygodny i komfortowy na co dzień, a jednocześnie na tyle elegancki, żeby w każdej chwili mógł się w nim udać (fly) na oficjalne spotkanie. Powyższe określenia są ogólnikowe i niewiele mówią, ale i tak są bardzo konkretne w porównaniu z tym, co przeczytałem w jednej z jego wypowiedzi sprzed kilku lat, gdzie nazwał swój styl balansowaniem na linie pomiędzy kunsztem a wydumaniem. Poezja! Karl przyznaje, że jego styl przeszedł ogromną ewolucję, od workowatych bluz i spodni charakterystycznych dla subkultury hip-hopowej, poprzez prążkowane garnitury i dwurzędowe płaszcze, co określa mianem Wall Street look, aż po pełne kolorów zestawy koordynowane mniej lub bardziej formalne, z naciskiem na różne efektowne dodatki, np. nakrycia głowy. Jeśli chodzi o to ostatnie, jest niezrównanym mistrzem; jego kapelusze i kaszkiety wyglądają obłędnie. A trzeba dodać, że ma je na głowie właściwie zawsze – nie natknąłem się na żadne jego zdjęcie z odkrytą głową.

Moda_meska_Guerre_04

Foto: afrohipster.com, malemodemusicprojest.com

Moda_meska_Guerre_05

Foto: divany.hu, thisishype.com

 .

Karl zaczął swoją przygodę ze street fashion w 2008 roku, kiedy to założył blog o nazwie Swagger 360. Co ciekawe początkowo zamieszczał tam zdjęcia zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przechył w stronę mody męskiej nastąpił nieco później. Wtedy też porzucił Swaggera i założył nowy blog Guerreisms.com, który jest obecnie jednym z najpopularniejszych blogów typu street fashion. Trzeba dodać, że łatka blogera trochę Karla uwiera. Marzy mu się napisanie książki oraz wyreżyserowanie filmu. A przynajmniej chciałby uczynić blog Guerreisms bardziej tekstowym niż zdjęciowym. Ale na wszystko brakuje czasu, bowiem Karl jest nieustannie w podróży pomiędzy różnymi modowymi wydarzeniami. Pod tym względem też jest rekordzistą wśród fotografów street fashion; nie dorównują mu ani Scott Schuman, ani Tommy Ton, ani William Lan, ani Louge Delcy, ani Liam Goslett, ani Ryan Kibler, ani Ryan Plett, ani Mordechai Rubinstein, ani James Nord, ani Justin Bridges. Wymieniłem tak wielu, gdyż to ciekawa grupa i pewnie poświęcę im kiedyś odrębny wpis.

Moda_meska_Guerre_06

Foto: izandrew.blogspot.com

Moda_meska_Guerre_12

Foto: invogue.am

Moda_meska_Guerre_07

Foto: ecoist.ch

.

W stylizacjach Karla nic nie jest pozostawione przypadkowi; wszystko jest przemyślane i spójne, nawet jeśli budzi kontrowersje i wątpliwości. Moje wątpliwości budzi krój spodni, które wydają mi się zbyt szerokie i przeważnie są za długie (na zdjęciu poniżej to już ewidentne przegięcie). Wynika to prawdopodobnie z reminiscencji do czasów hip-hopowych. Nie podobają mi się także wielkie pierścienie na jego palcach; to z kolei może mieć źródło w haitańskim pochodzeniu. Na marginesie dodam: pomimo, że urodzony w Nowym Jorku, to znaczną część młodości Karl spędził właśnie na Haiti. Cechą charakterystyczną stylu Karla jest też silne wyeksponowanie poszetek, co też może budzić wątpliwości, ale trzeba przyznać, że ich dobór do pozostałych części ubioru jest zawsze dobrze przemyślany. I jednak psujący do luzackiego imege’u.

Moda_meska_Guerre_16

Foto: styledissection.com

Moda_meska_Guerre_08

Foto: fashionbeans.com

Moda_meska_Guerre_09

Foto: fashionbeans.com

Karl-Edwin Guerre at Etro

Foto: gastrochic.com

Moda_meska_Guerre_11

Foto: soofashionating.com, glamour.com

Moda_meska_Guerre_15

Foto: modehunter.com

Moda_meska_Guerre_13

Foto: malemodemusiproject.com

Moda_meska_Guerre_14

Foto: modehunter.com

Moda_meska_Guerre_17

Foto: unlimitedbyjk.com, urbanfieldnotes.com, invogue.am

2 komentarze

  1. Tom I 24/11/2014
  2. Patrycja 24/11/2014

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.