Jak się ubrać po kolędzie

W Świętego Szczepana ruszają kolędnicy. Mężczyzna dbający o swój strój musi dołożyć starań, aby jako kolędnik wyglądać modnie, stylowo i z klasą. Dodatkową trudność może sprawić dostosowanie się do obowiązującego kanonu poprawności politycznej. Parytet płci, walka z rasizmem i ksenofobią, przeciwstawianie się homofobii czy antyrosyjskość, muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w tworzeniu grupy kolędników. Ale co zrobić z równouprawnieniem wszystkich religii, skoro kolędowanie jest tradycją na wskroś chrześcijańską (chociaż z elementami pogańskimi)? Albo z antysemityzmem, skoro Żyd to kolędowa postać równie oczywista jak śmierć, albo diabeł? W poniższym krótkim poradniku znajdziecie rady, jak rozwiązać niektóre z tych problemów.

Moda_meska_kolednicy_09

HEROD

Moda_meska_kolednicy_26

Herod to postać wyjątkowo wredna. Przy wyborze Heroda, należy się kierować cechami charakterologicznymi kandydata. Biorąc pod uwagę cechy statystycznego polskiego mężczyzny, nie powinno być problemów z obsadzeniem tej ważnej roli.

.

DIABEŁ

Moda_meska_kolednicy_03

Diabeł to postać kluczowa: nie ma kolędników bez diabła. Przy kreowaniu postaci diabła radzę zwrócić uwagę na trzy elementy: rogi, twarz i obuwie. Ponieważ diabeł nie może być bez rogów, warto więc, dla uniknięcia dwuznaczności, wytypować do tej roli mężczyznę nieżonatego. Jeśliby to miało się okazać niemożliwe i rola diabła przypadłaby mężczyźnie żonatemu, warto wówczas zadbać o dyskretnie umieszczoną informację, że rogi są sztuczne i nie mają nic wspólnego z życiem prywatnym diabła. Kolejna pułapka czeka diabła przy malowaniu twarzy. Wiadomo, że diabeł musi mieć twarz czarną (dopuszczalna jest też czerwona), ale jak przyczernić twarz, żeby nie być posądzonym o naigrawanie się z ludzi o czarnym kolorze skóry, zwanych w słusznie minionej przeszłości, Murzynami? Najlepiej podejść do tematu z lekkim przymrużeniem oka. Diabeł na lewym zdjęciu powyżej, jest dobrym wzorem.

Bardzo wielu mężczyzn w Polsce nie przykłada należytej wagi do obuwia. To poważny błąd, który rzutuje na cały wizerunek. Nie można popełnić tego błędu przy przeistaczaniu się w postać diabła. Na szczęście rozwiązanie jest banalnie proste: idealnym obuwiem dla diabła będą mrówkojady. Buty te (ciągle jeszcze popularne w niektórych środowiskach) okres świetności mają już za sobą. Nadal jednak można je nabyć w wielu sklepach obuwniczych, szczególnie na prowincji. Ceny są zachęcające, bo zaczynają się od 39,90 zł.

Moda_meska_kolednicy_15

.

ŚMIERĆ

Moda_meska_kolednicy_16

Ta ważna wśród kolędników, postać, jest stosunkowo łatwa do wykreowania. Wystarczy owinąć się białym prześcieradłem. Oczywiście stylowy mężczyzna użyje prześcieradła z bawełny lub lnu, a nie z mikrofibry lub poliestru. Spora część mężczyzn, szczególnie tych, którzy nie stosują się do moich zaleceń zawartych tutaj, nie będzie musiał używać masek. Najczęściej jednak maski będą jednak potrzebne. Przykłady poniżej.

Moda_meska_kolednicy_17

.

 TUROŃ

Moda_meska_kolednicy_18

Żeby stworzyć postać Turonia, trzeba sobie zadać trochę trudu związanego z wykonaniem lub zakupem głowy, z obowiązkowo kłapiącą paszczą. Reszta jest już prosta; trzeba tylko pamiętać o zapewnieniu sobie możliwości konsumowania poczęstunków, szczególnie tych płynnych, wychylanych z małych szklanych naczyń zwanych kieliszkami.

.

ANIOŁ

Moda_meska_kolednicy_19

Rolę Anioła najlepiej jest powierzyć osobie płci żeńskiej. Jeśli jednak będzie się w nią musiał wcielić mężczyzna, to należy pamiętać, że brodaci i wąsaci nie będą się dobrze prezentować. Elementem dominującym w ubiorze anioła są skrzydła, które koniecznie muszą być białe. Ponieważ interesuję się trochę ornitologią wiem, że skrzydła nie wystarczą do tego, żeby latać: potrzebny jest jeszcze ogon. Mimo to nie zalecam tworzenia aniołów z ogonami. Należy raczej oprzeć się na tradycji, niż na prawach aerodynamiki. Tym bardziej, że po kolędującym aniele nikt nie będzie się spodziewał latania. Wystarczy, żeby twardo stąpał po ziemi.

.

ŻYD

Moda_meska_kolednicy_27

Powiem wprost: tradycja tradycją, ale z tej postaci lepiej będzie zrezygnować. Jeśli jednak ktoś się uprze, to zalecam podejście alegoryczne, nawet jeśli będą to alegorie mało przejrzyste. Z kolorów najwłaściwszym wyborem będzie czerń, zaś błękit należy całkowicie wykluczyć. Podejście do brody – odwrotne niż przy kreowaniu postaci anioła.

.

Skoro udało się stworzyć stylowe postacie kolędników, to pozostaje życzyć udanego kolędowania!

Moda_meska_kolednicy_28

Moda_meska_kolednicy_05

Moda_meska_kolednicy_20

Moda_meska_kolednicy_21

Moda_meska_kolednicy_22

Moda_meska_kolednicy_23

10 komentarzy

 1. Spokojny 12/01/2015
  • Jan Adamski 14/01/2015
 2. PaniPonura 10/02/2015
  • Jan Adamski 10/02/2015
   • Dariusz Kazimierczak 28/12/2015
 3. Anna 14/12/2018
  • Jan Adamski 15/12/2018
 4. AnnaPiatkowska 24/12/2018
  • Jan Adamski 24/12/2018

Dodaj komentarz