Kapelusze wracają!

To dobra wiadomość: męskie kapelusze wracają! Może jeszcze nie na polskie ulice, ale tendencja na świecie nie pozostawia już wątpliwości: stylowy mężczyzna nie może się dziś obyć bez kapelusza. Powrót kapeluszy odnotowałem już we wpisach o 86 i 87 edycji Pitti Uomo (tutaj i tutaj). Piszę to z satysfakcją i nadzieją na spopularyzowanie kapeluszy także w Polsce. W miarę swoich skromnych możliwości będę się starał do tego przyczyniać. Niniejszym wpisem rozpoczynam cykl o kapeluszach. Kolejne wpisy będą się ukazywały co kilka tygodni. Następny pt. ‘Kochajcie kapelusze’ opublikuję 8 lutego.

Moda_meska_kapelusz_03

Foto: feelfreeartz.blogspot.com

.

W pierwszej połowie ubiegłego wieku kapelusz był niezbędnym elementem męskiej garderoby; trudno było sobie wyobrazić pojawienie się na ulicy mężczyzny bez kapelusza. Jedynie wśród niższych warstw, i to tylko w ubiorach codziennych, dopuszczalne było inne nakrycie głowy, najczęściej kaszkiet. Na poniższym zdjęciu, z początku XX wieku, widnieje ponad 250 mężczyzn, z czego tylko 0koło 20 – w kaszkietach i jeden bez nakrycia głowy. Pozostali noszą kapelusze. Na kolejnym zdjęciu nawet nie próbowałem liczyć uczestników zgromadzenia, ale przewaga kapeluszy jest chyba jeszcze bardziej przytłaczająca. Ale, co ciekawe, na bliskim planie naliczyłem aż 18 osobników z odkrytą głową. Kolejna ciekawostka jest taka, ze na pierwszym zdjęciu wszystkie kapelusze to albo fedory, albo homburgi, natomiast na zdjęciu drugim widzimy niemal wyłącznie kanotiery. O rodzajach kapeluszy – w dalszej części wpisu.

Moda_meska_kapelusz_04

Foto: imgur.com

Moda_meska_kapelusz_05

Foto: melbourneer.com

.

Co się zatem stało, że kapelusze zniknęły niemal zupełnie. Spotkałem się z opinią, że zabójcą kapeluszy był John Fitzgerald Kennedy – prezydent USA w latach 1961 – 1963. Nie nosił on kapeluszy gdyż uważał, że źle w nich wygląda. Amerykanie, w większości zauroczeni swoim 35-tym prezydentem, zaczęli jakoby wtedy porzucać kapelusze. Ja mam jednak inną teorię: uważam, że kapelusze zabił rozwój masowej motoryzacji. Bo po pierwsze kapelusz bardzo przeszkadzał w samochodzie (a najczęściej się nie mieścił i trzeba go było zdejmować), a po drugie przestał być tak naprawdę potrzebny, gdy odcinki pokonywane pieszo stawały się coraz krótsze.

We wpisie o najbardziej stylowych dodatkach modnego mężczyzny umieściłem kapelusz na pozycji nr 3 (po poszetce i muszce). Uważam, że noszenie kapelusza świadczy o klasie noszącego. Wprawdzie to tylko nakrycie głowy, ale nie ulega wątpliwości, że najbardziej stylowe, najelegantsze i po prostu – najpiękniejsze.

Moda_meska_kapelusz_06

Gregory Peck. Foto: blog.netrobe.com

Moda_meska_kapelusz_07

Alain Delon. Foto: simpleandchicblog.com

Moda_meska_kapelusz_08

Johny Depp. Foto: celebrityfanweb.com

Moda_meska_kapelusz_31

Pitti Uomo 2015. Foto: gq.com.mx

Moda_meska_kapelusz_32

Pitti Uomo 2015. Foto: gq.com.mx

Moda_meska_kapelusz_33

Pitti Uomo 2015. Foto: gq.com.mx

Moda_meska_kapelusz_34

Pitti Uomo 2015. Foto: gq.com.mx

Moda_meska_kapelusz_09

Foto: thebespokedudes.com

Moda_meska_kapelusz_14

Foto: finaest.com

 

We wpisie o kapeluszach nie może oczywiście zabraknąć informacji o rodzajach kapeluszy. Oto najważniejsze z nich:

FEDORA

Najpowszechniejszy typ kapelusza wymyślony na początku XX wieku. Charakteryzuje się wklęsłą fałdą wzdłuż główki oraz dwiema symetrycznymi fałdami w przedniej części główki. Tylna część ronda jest lekko wywinięta ku górze, a przednia ku dołowi. Niektórzy mówią na fedorę: borsalino. Jest to błąd, bowiem Borsalino to nazwa włoskiej firmy kapeluszniczej – znanej na całym świecie. To zupełnie tak, jak na sportowe buty – sneakersy, mówi się adidasy. Kapelusz fedora nosiło bardzo wiele znanych postaci, ale najbardziej utkwił w pamięci jako nakrycie głowy Indiany Jonesa.

03a_fedora

.

TRILBY

Trilby to w zasadzie fedora, tyle tylko, że z węższym rondem i nieco niższą główka. Często też przednia część ronda jest mocniej wywinięta ku dołowi niż ma to miejsce w Fedorze. Kapelusze tego typu były też częściej wykonywane z innych niż filc materiałów, np. z tweedu. Znanym miłośnikiem trilby był Frank Sinatra, a współcześnie widzimy go często na głowie Justina Timberlaka. Sean Connery w Ostatniej krucjacie nosił tweedowy trilby z rondem nienaturalnie odgiętym ku dołowi. Taki zabieg miał dodać postaci komizmu. I rzeczywiście dodał.

Moda_meska_kapelusz_28

.

HOMBURG

Znany już w XIX wieku, ale spopularyzowany w latach 20-tych XX wieku. Ma główkę z wklęsłą fałdą, ale nie ma (w odróżnieniu od fedory) fałd w przedniej części główki. Niezbyt szerokie rondo jest wywinięte do góry na całym obwodzie i obszyte taśmą. Z upodobaniem nosił go król Edward VII, ale w Polsce zapamiętamy go jako nakrycie głowy Stanisława Anioła – gospodarza domu przy Alternatywy 4.

01a_homburg

.

MELONIK

Noszony od połowy XIX wieku. Niewielkie rondo jest wywinięte do góry i obszyte taśmą. Główka jest wypukła, podobna do owocu melona – stąd nazwa. Postacią, która najbardziej kojarzy się z melonikiem, jest Charlie Chaplin. Melonik, jeszcze do niedawna, był obowiązkowym nakryciem głowy urzędników londyńskiego City. Obecnie najczęściej można go spotkać w Boliwii, gdzie jest powszechnie noszony… przez kobiety.

03a_melonik

.

KANOTIER

Pojawił się w drugiej połowie XIX wieku i początkowo był noszony zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Dopiero w XX wieku stał się typowo męskim nakryciem głowy. Ten słomkowy kapelusz charakteryzuje się niską, płaską główką i niedużym rondem. Najbardziej znaną postacią, która go nosiła był francuski piosenkarz Maurice Chevalier. Kanotiery (najczęściej przepasane czerwoną wstążką) to tradycyjne nakrycie głowy weneckich gondolierów. Zresztą angielska nazwa tego kapelusza to boater (boat – łódka).

04b_kanotier

.

PANAMA

Panama nie jest odrębnym rodzajem kapelusza; specyficzny jest tylko materiał z jakiego jest wykonany. Tym materiałem są liście rośliny podobnej do palmy, zwanej fachowo łyczkowcem dłoniastym, która rośnie wyłącznie w Ameryce Południowej i Środkowej. Wbrew nazwie, panama pochodzi z Ekwadoru. Kapelusze wyplata się ręcznie, a ich jakość jest uzależniona od gęstości splotów. Potrafią osiągać astronomiczne ceny dochodzące do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Panama może występować jako każdy z wymienionych powyżej rodzajów kapelusza, jednak najczęściej występuje jako fedora.

06_panama

.

Na koniec mała zabawa. Ułożyłem ranking największych kapeluszowych ikon wszechczasów. Pomieszałem w nim postaci autentyczne z fikcyjnymi, ale jak zabawa, to zabawa!

Miejsce 1: Indiana Jones

Moda_meska_kapelusz_18

.

Miejsce 2: Frank Sinatra

Moda_meska_kapelusz_22

.

Miejsce 3: Michael Jackson

Moda_meska_kapelusz_23

.

Miejsce 4: Winston Churchill

Winston Churchill

.

Miejsce 5: Charlie Chaplin

Moda_meska_kapelusz_30

.

Miejsce 6: Stanisław Anioł

Moda_meska_kapelusz_26

.

Miejsce 7: Johny Depp

Moda_meska_kapelusz_25

.

Miejsce 8: Marlboro Man

Moda_meska_kapelusz_27

21 komentarzy

 1. Wojtek 23/01/2015
  • Jan Adamski 23/01/2015
 2. Storm 26/01/2015
  • Jan Adamski 26/01/2015
   • Marcin 13/03/2018
 3. Mateusz Marecki 28/01/2015
  • Jan Adamski 28/01/2015
 4. LT 07/02/2015
  • Jan Adamski 08/02/2015
 5. taxus 01/11/2015
  • Jan Adamski 01/11/2015
   • taxus 02/11/2015
    • Jan Adamski 02/11/2015
   • Dżej 23/12/2015
 6. P.B. 01/02/2016
  • Jan Adamski 01/02/2016
   • P.B. 02/02/2016
    • Jan Adamski 02/02/2016
 7. Miłosz 02/02/2016
 8. seo plugin 25/09/2016
 9. Zgredzik 10/12/2016

Dodaj komentarz