Skarpetki – dodatek niesłusznie lekceważony

Mało kto przywiązuje wagę do skarpetek. Jeśli już, to zadaje sobie pytanie jak dobrać skarpetki do spodni? I w większości poradników znajduje podpowiedź, że skarpetki powinny być w kolorze spodni, o ton ciemniejsze od nich. W mniejszości poradników znajduje natomiast poradę, że skarpetki powinny być o ton jaśniejsze od spodni. Więc, żeby sobie nie burzyć uporządkowanego obrazu świata, na wszelki wypadek, zakłada – czarne. Moja rada jest inna: skarpetki należy dobierać nie do spodni, lecz do nastroju! Nasycone kolory – są zalecane, wyszukane wzory – są mile widziane, szarości i czerń – są wyłącznie dla smutasów. Skarpetki to ważny dodatek do każdej męskiej stylizacji. To, obok poszetki, drugi z dodatków, który ‘stawia kropkę nad i’.

wolfandbadger.com

Foto: wolfandbadger.com

pinterest.com (3)

Foto: pinterest.com

moda_meska_skarpetki_12

Foto: pl.dawanda.com

 

Nikt chyba nie zaprzeczy, że dżentelmeni na zdjęciach powyżej wyglądają tyleż elegancko, co stylowo i z klasą. A proszę spojrzeć jak wygląda były prezydent USA – George Bush senior (kilka miesięcy temu skończył 90 lat), którego magazyn GQ nazwał najlepiej ubranym prezydentem wszechczasów.

moda_meska_skarpetki_05

Foto: newsfeed.time.com, twitchy.com

moda_meska_skarpetki_04

Zachodzę w głowę, czy ubierając się na spotkanie z Barackiem Obamą, George Bush pomylił skarpetki, czy był to celowy zabieg? Chyba jednak to pierwsze. Foto: sherazadedotme.wordpress.com, today.com

Mam nadzieję, że pokazane powyżej zdjęcia przekonały was do tego, że kolorowe skarpetki są fajne i warto je czasami zakładać. Jeśli tak, to czuję się w obowiązku odpowiedzieć na trzy pytania, które zapewne się nasuwają: do czego zakładać? jak dobierać? gdzie kupić?

.

Do czego zakładać?

Z wyjątkiem ciemnych formalnych garniturów na wieczorowe okazje – do wszystkiego! (więcej na ten temat: tutaj). A więc do dziennych, mniej formalnych garniturów, do zestawów koordynowanych, smart casualowych i casualowych, do chinosów, dżinsów i sztruksów łączonych zarówno z marynarkami, jak i swetrami oraz bluzami. Do letnich stylizacji z T-shirtami i koszulkami polo, oraz do zimowych – z kurtkami lub płaszczami.

moda_meska_skarpetki_08

Żeby zestaw zdjęć wyglądał ciekawiej, dwa zdjęcia zostały przenicowane, przez co brustasze wylądowały po prawej stronie. Wygląda to trochę zabawnie, ale w końcu chodzi tu o skarpetki, a nie o poszetki. Foto: janadamski.eu

moda_meska_skarpetki_09

Foto: pl.dawanda.com

.

Jak dobierać?

Przede wszystkim zdać się na własną intuicję! Rady jakich mogę udzielić są dwie, ale pierwsza z nich jest mało konkretna: otóż skarpetki powinny harmonizować z pozostałymi składnikami ubioru. Ale to nie znaczy, że muszą być w kolorze zbliżonym do reszty: w casualowych stylizacjach jest dobrze, jeśli wręcz kontrastują. Spójrzmy na poniższe zdjęcie mężczyzny siedzącego na murku florenckiej Fortezza da Basso. Pomarańczowy kolor jego skarpetek wprost bije po oczach. Czy harmonizuje z szarością garnituru, bielą koszuli i granatem knita i monków? Ależ tak. Szarość i pomarańcz ogólnie pasują do siebie, a te konkretne odcienie – pasują doskonale. Na zdjęciu nie widzimy poszetki, możemy się co najwyżej domyślać jaka jest: biała? pomarańczowa? granatowa? a może całkiem inna? Ciekawych odpowiedzi na to pytanie odsyłam do wpisu o poszetkach, który opublikuję 7 stycznia.

moda_meska_skarpetki_06

Foto: pinterest.com

Druga, bardziej konkretna rada, jak dobierać skarpetki jest taka: ich kolor (albo jeden z kolorów w przypadku skarpetek wielokolorowych) powinien być zbliżony do koloru występującego na innych składnikach ubioru. To sposób bezpieczny, ale nie należy się do niego zbytnio przywiązywać; czasami warto zaszaleć!

moda_meska_skarpetki_02

Przykłady kolorystycznego zgrania skarpetek. Tak może być, ale nie musi. Foto: janadamski.eu

moda_meska_skarpetki_10

A to rewelacyjna koncepcja, która zawsze się sprawdzi: dobranie koloru skarpetek do etykiety pitego piwa! Foto: richer-poorer.com

.

Gdzie kupić?

Gdy kilka lat temu postanowiłem postawić na kolorowe skarpety, miałem ogromne kłopoty z ich kupieniem. W grę wchodziły niemal wyłącznie amerykańskie sklepy internetowe, ale i tam wybór nie był duży. Dziś ten problem nie istnieje. Skarpety takie można kupić w większości sklepów z odzieżą męską, w setkach sklepów internetowych, a także na Allegro. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce ‘kolorowe skarpety męskie’, żeby otrzymać tysiące wyników. Oto kilka linków, z których można skorzystać: Happy Socks, Socks Shop, Bold Socks, Dawanda, Dapper Classics, Sokksy.

moda_meska_skarpetki_29

Foto: boldsocks.com

Wart odnotowania jest fakt, że pojawiają się pierwsi rodzimi producenci kolorowych skarpet przeznaczonych do męskich stylizacji. Np. firma Kabak produkuje w krótkich seriach dobrej jakości skarpety według własnych, ciekawych wzorów.

moda_meska_skarpetki_11

Foto: kabak.com.pl

 . Na zakończenie jeszcze trochę inspiracji.

moda_meska_skarpetki_16

Foto: i.dmarge.com

moda_meska_skarpetki_18

Foto: satyr.com

moda_meska_skarpetki_15

Foto: garmentbasara.files.wordpress.com

moda_meska_skarpetki_17

Foto: garmentbasara.files.wordpress.com

moda_meska_skarpetki_13

Foto: unabshedlyprep.com

moda_meska_skarpetki_27

Foto: businessweek.com

moda_meska_skarpetki_14

Foto: wsj.com, everydayobject.us, janadamski.eu

moda_meska_skarpetki_24

Foto: dapperclassics.com

moda_meska_skarpetki_25

Foto: dapperclassics.com

20 komentarzy

 1. Ola 04/01/2015
  • Jan Adamski 04/01/2015
 2. Grzesiek 04/01/2015
  • Jan Adamski 05/01/2015
 3. Trendowy 05/01/2015
  • Jan Adamski 05/01/2015
 4. Mad 05/01/2015
 5. Marcin 05/01/2015
  • Kris 05/01/2015
   • Jan Adamski 06/01/2015
 6. Storm 06/01/2015
  • Jan Adamski 06/01/2015
 7. LT 07/01/2015
  • Jan Adamski 07/01/2015
 8. Monika 08/02/2015
  • Jan Adamski 08/02/2015
 9. Bartek 04/01/2016
  • Jan Adamski 04/01/2016
 10. Albert 07/09/2016
 11. Magickrl 16/10/2016

Dodaj komentarz