Mało kto przywiązuje wagę do skarpetek. Jeśli już, to zadaje sobie pytanie jak dobrać skarpetki do spodni? I w większości poradników znajduje podpowiedź, że skarpetki powinny być w kolorze spodni, o ton ciemniejsze od nich. W mniejszości poradników znajduje natomiast poradę, że skarpetki powinny być o ton jaśniejsze od spodni. Więc, żeby sobie nie burzyć uporządkowanego obrazu świata, na wszelki wypadek, zakłada – czarne. Moja rada jest inna: skarpetki należy dobierać nie do spodni, lecz do nastroju! Nasycone kolory – są zalecane, wyszukane wzory – są mile widziane, szarości i czerń – są wyłącznie dla smutasów. Skarpetki to ważny dodatek do każdej męskiej stylizacji. To, obok poszetki, drugi z dodatków, który ‘stawia kropkę nad i’.
Nikt chyba nie zaprzeczy, że dżentelmeni na zdjęciach powyżej wyglądają tyleż elegancko, co stylowo i z klasą. A proszę spojrzeć jak wygląda były prezydent USA – George Bush senior (kilka miesięcy temu skończył 90 lat), którego magazyn GQ nazwał najlepiej ubranym prezydentem wszechczasów.

Zachodzę w głowę, czy ubierając się na spotkanie z Barackiem Obamą, George Bush pomylił skarpetki, czy był to celowy zabieg? Chyba jednak to pierwsze. Foto: sherazadedotme.wordpress.com, today.com
Mam nadzieję, że pokazane powyżej zdjęcia przekonały was do tego, że kolorowe skarpetki są fajne i warto je czasami zakładać. Jeśli tak, to czuję się w obowiązku odpowiedzieć na trzy pytania, które zapewne się nasuwają: do czego zakładać? jak dobierać? gdzie kupić?
.
Do czego zakładać?
Z wyjątkiem ciemnych formalnych garniturów na wieczorowe okazje – do wszystkiego! (więcej na ten temat: tutaj). A więc do dziennych, mniej formalnych garniturów, do zestawów koordynowanych, smart casualowych i casualowych, do chinosów, dżinsów i sztruksów łączonych zarówno z marynarkami, jak i swetrami oraz bluzami. Do letnich stylizacji z T-shirtami i koszulkami polo, oraz do zimowych – z kurtkami lub płaszczami.

Żeby zestaw zdjęć wyglądał ciekawiej, dwa zdjęcia zostały przenicowane, przez co brustasze wylądowały po prawej stronie. Wygląda to trochę zabawnie, ale w końcu chodzi tu o skarpetki, a nie o poszetki. Foto: janadamski.eu
.
Jak dobierać?
Przede wszystkim zdać się na własną intuicję! Rady jakich mogę udzielić są dwie, ale pierwsza z nich jest mało konkretna: otóż skarpetki powinny harmonizować z pozostałymi składnikami ubioru. Ale to nie znaczy, że muszą być w kolorze zbliżonym do reszty: w casualowych stylizacjach jest dobrze, jeśli wręcz kontrastują. Spójrzmy na poniższe zdjęcie mężczyzny siedzącego na murku florenckiej Fortezza da Basso. Pomarańczowy kolor jego skarpetek wprost bije po oczach. Czy harmonizuje z szarością garnituru, bielą koszuli i granatem knita i monków? Ależ tak. Szarość i pomarańcz ogólnie pasują do siebie, a te konkretne odcienie – pasują doskonale. Na zdjęciu nie widzimy poszetki, możemy się co najwyżej domyślać jaka jest: biała? pomarańczowa? granatowa? a może całkiem inna? Ciekawych odpowiedzi na to pytanie odsyłam do wpisu o poszetkach, który opublikuję 7 stycznia.
Druga, bardziej konkretna rada, jak dobierać skarpetki jest taka: ich kolor (albo jeden z kolorów w przypadku skarpetek wielokolorowych) powinien być zbliżony do koloru występującego na innych składnikach ubioru. To sposób bezpieczny, ale nie należy się do niego zbytnio przywiązywać; czasami warto zaszaleć!

A to rewelacyjna koncepcja, która zawsze się sprawdzi: dobranie koloru skarpetek do etykiety pitego piwa! Foto: richer-poorer.com
.
Gdzie kupić?
Gdy kilka lat temu postanowiłem postawić na kolorowe skarpety, miałem ogromne kłopoty z ich kupieniem. W grę wchodziły niemal wyłącznie amerykańskie sklepy internetowe, ale i tam wybór nie był duży. Dziś ten problem nie istnieje. Skarpety takie można kupić w większości sklepów z odzieżą męską, w setkach sklepów internetowych, a także na Allegro. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce ‘kolorowe skarpety męskie’, żeby otrzymać tysiące wyników. Oto kilka linków, z których można skorzystać: Happy Socks, Socks Shop, Bold Socks, Dawanda, Dapper Classics, Sokksy.
Wart odnotowania jest fakt, że pojawiają się pierwsi rodzimi producenci kolorowych skarpet przeznaczonych do męskich stylizacji. Np. firma Kabak produkuje w krótkich seriach dobrej jakości skarpety według własnych, ciekawych wzorów.
. Na zakończenie jeszcze trochę inspiracji.
Super 🙂 Ja lubię kolorowe skarpetki i przyznaję, że często wywołują uśmiech na twarzach!
Witaj w klubie miłośników kolorowych skarpetek.
Panie Janie, kapitalny wpis! Pańskie fioletowe skarpetki w kwiaty są niesamowite, podobnie jak większość występujących na fotografiach.
Również jestem entuzjastą kolorowych skarpetek, niestety moim zdaniem w Polsce są one nadal trochę-mało dostępne (choć rzeczywiście sytuacja się poprawia). Inny problem niestety wiąże się z ich ceną (np 25 zł), która zwłaszcza dla studenta jest dość wysoka. No ale na szczęście można je kompletować stopniowo, podobnie jak całą garderobę 🙂
Przy okazji chciałbym zapytać, o skład skarpetek. Większość spośród tych ogólnodostępnych-kolorowych, ma około 17% poliamidu? Czy Pańskim zdaniem taka domieszka jest akceptowalna?
Skarpetki wykonane z czystego włókna naturalnego (bawełny, jedwabiu) są niepraktyczne. Po pierwsze są mniej elastyczne (więc mają tendencję do zsuwania się), a po drugie szybko ulegają przetarciu. Dlatego dość powszechnie stosuje się domieszki włókien syntetycznych. Nie należy się tym przejmować, jeśli domieszka nie jest duża. Ma wtedy znikomy wpływ na “oddychalność” skarpetki, a polepsza trwałość i elastyczność.
Na cenę skarpetek (oprócz jakości włókien) ma wpływ długość serii. Niestety kolorowe męskie skarpetki są na ogół produkowane w krótkich seriach, więc ich cena nie może być bardzo niska. Ale ceny oferowane przez firmę Sokksy uważam, za wyjątkowo atrakcyjne.
Bardzo, bardzo ciekawy wpis. Przyznam, że nie spodziewałem się, iż można się tak rozpisać na temat męskich skarpetek. Na razie nie mam odwagi cywilnej aby takie założyć, natomiast widzę, że czas eksperymentów z tą bielizną można uznać za rozpoczęty.
Zachęcam do eksperymentowania, bo frajda jest z tego podwójna. Raz, że się wymyśla ciekawe zestawienia stylizacji i ma się satysfakcję z ich oryginalności, a dwa, że obserwuje się reakcję otoczenia. Z mojego doświadczenia wynika, że ta reakcja jest zawsze pozytywna: od zaciekawienia aż do podziwu.
Ja również lubię kolorowe skarpetki. Wpis mnie tak zmobilizował że kupiłem sobie dwie nowe pary :). Gdzie kupować: czasem w tk maxx można kupić w paczce całkiem fajne skarpetki i jest to dość opłacalne. Oprócz tego, zdaje mi się, że w sklepach sieci Springfield jest stała promocja: 3 pary za 2 (jedna para kosztuje normalnie 30 zł, więc korzystając z tej promocji jest to nawet korzystne). Mają tam interesujące wzory – jeden minus, dominują zgaszone kolory. Pozdrawiam.
Jest jeszcze jedna firma z ciekawymi skarpetkami:
https://nanushki.com/
Dokładnie, popieram i z tego co mi wiadomo, to nie Kabak a właśnie Nanushki spotkałem jako pierwszą markę skarpetkową w Polsce (już jakieś 2 lata temu).
Panie Janie, mega szacunek za artykuł, od razu pojawia się uśmiech na twarzy, że jest więcej maniaków kolorowych skarpet – nie jestem sam 🙂 Super inspiracja do stylizacji, masa zdjęć – fajnie się czyta i ogląda.
Dziękuję za miłe słowa i zapraszam do częstych odwiedzin i komentowania.
Tak jest 🙂 Podłączam się do komentujących! Trzeba propagować takie POZYTYWNE rozwiązania w modzie i nie tylko. Kolorowe skarpetki to jest to 🙂 i chociaż czasem dziwnie patrzą na mnie w pracy, to jakoś ZUPEŁNIE mi to nie przeszkadza bo uważam że takie skarpetki są BARDZO męskie i fajne 🙂 Pozdrawiam Panie Janie i szacunek za propagowanie takich właśnie rozwiązań !
To dla mnie budujące, że jest wielu zwolenników kolorowych skarpetek. Jesteśmy na razie w mniejszości, ale przyszłość przed nami!
Strasznie podoba mi sie ten wpis gdyz stoi na wysokim poziomie, podparty swietnymi zdjeciami i rzeczowo napisany.
Ciesze sie, ze nas szalencow skarpetkowych przybywa. Ja to nawet sie fajnie czuje gdy sam jeden sposrod wszystkich mezczyzn w pomieszczeniu mam tak szalona bielizne na sobie 🙂
Jedno pytanie Panie Janie, skarpetki na Panskich wlasnych zdjeciach sa idelanie podciagniete, bez efektu harmonijki. Czy uzywa Pan moze podwiazek do skarpet?
Sam je posiadam i czasami zakladam ale jakos nie mowie o tym otwarcie wsrod kumpli z obawy o brak zrozumienia.
Podwiązek nie noszę. Ale skarpetki są różne; jedne mają tendencję do opadania (tych staram się unikać) inne nie. Obecnie większość skarpetek dobrze trzyma się na nodze. Oczywiście pozując do zdjęcia staram się zadbać o różne szczegóły, w tym też podciągnięcie skarpetek. Nie zawsze udaje się o wszystkim pamiętać i czasami wychodzą różne wpadki.
Muszę ten post mojemu mężowi pokazać 😉
On tylko czarne i czarne, no, ewentualnie szare…. Takie kolorowe to się szybciej dobiera do pary po praniu, z czarnymi tylko problem…
Nie przyszedł mi do głowy argument z dobieraniem do pary po praniu. Dziękuję za podpowiedź.
Czy pomarańczowe skarpetki wraz z pomarańczową muchą nie będą zbyt ekstrawaganckie na studniówkę? Bardzo lubię pomarańczowy kolor, jednak nie chciałbym zbyt mocno naginać etykiety.
Jeśli uznać Studniówkę za bal o dużym stopniu formalności (a ja tak ją traktuję), to nie można odchodzić od stylu wieczorowego. Zarówno skarpetki, jak i krawat/muszka powinny być w ciemnych kolorach. Skarpetki granatowe w przypadku garnituru granatowego i czarne, w przypadku garnituru czarnego. Muszka może mieć delikatny wzorek, ale niezbyt rzucający się w oczy. Wszelka krzykliwość jest nie na miejscu. Polecam wpis: Jak się ubrać na Studniówkę.
Sprawdź soxstory, kolorowe skarpetki bardzo dobrej jakości.
Dobranie skarpet do koloru etykiety piwa – spadłem z krzesła 🙂
Ale coś w tym jest! 😁