Najsłynniejsze rabunki świata

Wielkie rabunki powszednieją. Napad stulecia z 1963 roku rozpalał wyobraźnię mieszkańców połowy świata. Dziś obrabowanie 16 milionów ludzi, na mało kim robi wrażenie. Pomyślałem, że warto przypomnieć najsłynniejsze rabunki świata: te dawniejsze i te całkiem niedawne. Poniższy przegląd jest całkowicie subiektywny, a kolejność przypadkowa. .

Rabunki_00

NAPAD STULECIA W WIELKIEJ BRYTANII

8 sierpnia 1963 roku, na moście kolejowym niedaleko miejscowości Mentmore w Wielkiej Brytanii, 15-osobowy gang, dowodzony przez Bruce’a Reynoldsa, zatrzymał pociąg i ukradł z wagonu pocztowego ponad 2,6 miliona funtów, co w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze daje ok. 40 mln funtów, czyli ok. 224 mln złotych. Napastnicy nie używali broni palnej, nikt nie zginął, ale uderzony w głowę pałką maszynista nigdy nie odzyskał zdrowia. Bruce Reynolds zdołał uciec za granicę, ale powrócił do Wielkiej Brytanii w roku 1968, został aresztowany i spędził w więzieniu 10 lat. Zmarł w roku 2013 w wieku 81 lat. Inni członkowie gangu zostali złapani wkrótce po napadzie i skazani na drakońskie wyroki (do 30 lat więzienia). To spowodowało, że sympatie opinii publicznej się odwróciły – gangsterzy stali się bohaterami. Gdy po roku Ronnie Biggs uciekł z więzienia stał się niemal bożyszczem. W 1974 roku został odnaleziony przez brytyjską policję w Brazylii, ale nie doszło do ekstradycji. W latach późniejszych Biggs dał o sobie znać nagrywając piosenki, m.in. z zespołem Sex Pistols. W 2001 roku dobrowolnie powrócił z rodziną do Wielkiej Brytanii i natychmiast został osadzony w więzieniu. 8 lat później został zwolniony ze względu na zły stan zdrowia. Pieniędzy z napadu nigdy nie udało się odzyskać.

Rabunki_02a

Rabunki_00

RABUNEK BANKU CENTRALNEGO IRAKU

18 marca 2003 roku, w przeddzień rozpoczęcia operacji wojskowej Stanów Zjednoczonych w Iraku, miliard dolarów zniknęło ze skarbca Banku Centralnego Iraku. Nie było jednak klasycznego napadu z maskami i bronią. Pieniądze zostały skradzione przez Kusajja Husajna, młodszego syna Saddama Husajna, który działał na polecenie dyktatora. Pieniądze zostały zapakowane do kilku ciężarówek i wywiezione w nieznanym kierunku. Kusajj został później zabity przez siły Stanów Zjednoczonych, jednak pieniądze nie zostały odnalezione. Prawdopodobnie zostały przerzucone do Syrii i tam przejęte przez nieznane osoby.

Rabunki_03

Rabunki_00

WYMIANA PIENIĘDZY W PRL

28 października 1950 roku ogłoszono ustawę o zmianie systemu pieniężnego, a już w dwa dni później nowy złoty wszedł do obiegu. Nowe banknoty były, w wielkiej tajemnicy, wydrukowane w Szwecji, Czechosłowacji i na Węgrzech. Wymiany dokonano w tempie błyskawicznym i już 8 listopada 1950 roku traciły ważność wszystkie pieniądze będące w obiegu przed dniem 30 października. Wymiana była jednocześnie denominacją i w tym tkwił główny haczyk. Pieniądze zdeponowane w bankach wymieniano 100 zł starych za 3 zł nowe, natomiast gotówkę: 100 zł stare za 1 zł nowy. Ponieważ w owym czasie prawie nikt z obywateli nie trzymał pieniędzy w banku, więc w jednej chwili obywatele zostali obrabowani z 2/3 swoich oszczędności. Jak łatwo się domyślić sprawcy tego rabunku nigdy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności.

Rabunki_07

Rabunki_00

NAPAD NA BRYTYJSKI BANK BLISKOWSCHODNI

20 stycznia 1976 roku grupa związana z Jaserem Arafatem w Organizacji Wyzwolenia Palestyny dokonała bestialskiego napadu na Brytyjski Bank Bliskowschodni działający w Bejrucie. Rabusie wykorzystali chaos jaki panował w Libanie pogrążonym w wojnie domowej i posłużyli się brutalną siłą: wysadzili w powietrze część budynku i w ten sposób uzyskali dostęp do banku. Korzystając z pomocy korsykańskich włamywaczy, grupa dostała się do skarbca z którego skradła sztabki złota, gotówkę, klejnoty oraz akcje warte dzisiaj około 210 milionów dolarów.

Rabunki_04

Rabunki_00

RABUNEK DEPOZYTÓW NA CYPRZE

29 lipca 2013 roku rząd Cypru ogłosił, że rekwiruje 47,5% wszystkich pieniędzy ulokowanych w bankach, jeśli przekraczają one kwotę 100 tysięcy euro. Łączna kwota rabunku wyniosła około 4 miliardy euro. Była wymuszona przez tzw. Trojkę, czyli Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Szefowa MFW Christine Lagarde stwierdziła, że jest to sprawiedliwe rozwiązanie bo: ‘Z jednej strony koszt poniosą Europejczycy, z drugiej podatnicy Cypru oraz ci, którzy mieli duże, nieubezpieczone depozyty’. Ciekawe, czy pani Christine byłaby podobnego zdania, gdyby to ją ktoś ograbił z połowy oszczędności.

jup_napad_bank_640

Rabunki_00

NAPAD NA KNIGHTSBRIDGE SECURITY DEPOSIT

12 lipca 1987 roku, niejaki Valerio Viccei, Włoch ścigany w swoim kraju za liczne napady, przeprowadził brawurowy napad na Knightsbridge Security Deposit – parabank który przechowywał w skrytkach pieniądze, biżuterię i inne kosztowności należące do znanych osób. W dniu napadu Valerio wraz ze wspólnikiem weszli do banku z zamiarem wynajęcia skrytek. Szybko sterroryzowali strażników i przejęli kontrolę nad bankiem: nie wpuszczając klientów a tylko dodatkowych wspólników. Bez pośpiechu opróżnili skrytki: ich łupem padło prawdopodobnie 200 milionów dolarów. Członkowie gangu zostali aresztowani w miesiąc po napadzie, ale sam Viccei zbiegł do Ameryki Łacińskiej, by po pewnym czasie wrócić do Anglii… po samochód. Jak można się domyślić, policja już na niego czekała.

Rabunki_08

Rabunki_00

NACJONALIZACJA OFE

4 września 2014 roku rząd Donalda Tuska ogłosił, że rekwiruje 51,5% aktywów zgromadzonych przez obywateli w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych. 9 października 2014 roku opublikowany został projekt stosownej ustawy, która została przyjęta przez Sejm w dniu 6 grudnia 2013 roku. Obrabowanych zostało 16 milionów obywateli, a kwota rabunku wyniosła 153 miliardy złotych. Sprawcy tego rabunku nie musieli nawet uciekać do Brazylii czy Meksyku. Donald Tusk jest prezydentem Unii Europejskiej a Jacek Rostowski szefem zespołu doradców politycznych premier Ewy Kopacz.

rabunki

Dodaj komentarz