Sweter z kaszmiru

Kaszmir_00d

Kaszmir nieodparcie kojarzy się z luksusem i wysoką ceną. Ta najszlachetniejsza z wełen, wyrabiana jest z sierści kóz kaszmirskich, które żyją wyłącznie w Himalajach. Wskutek wyjątkowo niskich temperatur jakie panują zimą na tych terenach, kozy kaszmirskie wykształciły specjalny rodzaj sierści chroniącej przed zimnem. Z tej właśnie sierści wykonuje się przędzę kaszmirową. Kozy nie są strzyżone, tak jak owce, lecz wyczesywane. Ilość sierści uzyskana w ten sposób jest niewielka: do 150 gramów od jednej kozy. Wszystko to musi powodować, że cena kaszmiru jest wysoka, ale jego miękkość i delikatność, komfort noszenia, właściwości termoizolacyjne i wreszcie piękno, są nieporównywalnie doskonalsze od innych rodzajów tkanin. Dlatego słowo kaszmir ma w sobie jakąś magię, która przyciąga i fascynuje. Każdy chciałby mieć luksusowy sweter z kaszmiru, lecz nie każdego na niego stać.

Kaszmir_01aKaszmir_15

Kaszmir_02Kaszmir_03Kaszmir_12

Kaszmir_04

.

Magia słowa kaszmir powoduje, że pojawia się na rynku wiele produktów, które nazywają się kaszmirowymi, ale jakością znacznie ustępują tym tradycyjnym i autentycznym. Dzieje się tak dlatego, że:

 1. Na rynek trafia coraz więcej ‘kaszmiru’ z Chin, którego przędza powstaje wprawdzie z sierści kóz kaszmirskich, ale jest wyczesywana nie z brzucha młodych kóz (tak powinno być w przypadku kaszmiru najwyższej jakości), ale z grzbietu starszych zwierząt. Takiej sierści można pozyskać więcej, ale jest znacznie gorszej jakości; jest krótsza, łamliwa i ma większą grubość.
 2. Chiński ‘kaszmir’ jest tkany metodami przemysłowymi na automatycznych maszynach (tradycyjny jest tkany ręcznie), ma mniejszą spoistość, przez co zużywa się go mniej na produkcję konkretnych wyrobów.
 3. Zdarzają się tkaniny oznakowane 100% kaszmir, które w rzeczywistości zawierają dodatki wełny owczej lub nawet włókien sztucznych.

Kaszmir_05Kaszmir_16Kaszmir_14Kaszmir_06

.

Sklep internetowy Mahogany.pl, przy współpracy z którym powstał ten wpis, oferuje wyroby ze znakomitej jakości kaszmiru tkanego ręcznie w Nepalu. I to nie koniec dobrych wiadomości. Kolejna jest taka, że ceny wyrobów oferowanych przez Mahogany.pl są wyraźnie niższe niż ceny podobnych jakościowo wyrobów oferowanych przez renomowane marki (np. Loro Piana). Tajemnica relatywnie niskich cen tkwi zapewne w organizacji procesu sprzedaży (wyłącznie przez Internet) oraz skali przedsięwzięcia (co umożliwia stosowanie niskich marż). Trzeba bowiem wiedzieć, że sklep ma 16 wersji językowych i gwarantuje dostawę do każdego kraju Europy w ciągu kilku dni. Także wielkość oferty przyprawia o zawrót głowy. Np. oferta męskich swetrów liczy 74 modele, a każdy model jest oferowany w 7 rozmiarach i w bardzo wielu kolorach (np. model Gaspard – w 31 kolorach). Jeśli pomnożyć liczbę oferowanych modeli swetrów męskich przez rozmiary i kolory, to otrzymamy nieprawdopodobną liczbę: 2.996. Tyle różnych swetrów męskich oferuje Mahogany.pl. A oprócz tego są jeszcze swetry damskie, szale, dodatki, a także różne wyroby z innych niż kaszmir, wełen. Imponujące!

Kaszmir_07

Kaszmir_08

Sklep Mahogany.pl oferuje swetry różnej grubości, definiując grubość przy pomocy słowa ‘warstwy’. Mamy więc swetry 2-warstwowe, 4-warstwowe itd. aż do 12-warstwowych. Określenie to jest nieprecyzyjne i wymaga wyjaśnienia. Dokonano tutaj prostego zabiegu przetłumaczenia angielskiego słowa ply, które ma wiele znaczeń, między innymi: warstwa. Ale akurat nie o to znaczenie słowa ply tutaj chodzi. Bo ply to także: zwój, fałda, pasmo. W przypadku swetrów chodzi o rodzaj przędzy zastosowanej do tkania. Może ona być pojedyncza, albo może się składać z kilku złączonych nitek: dwóch, czterech itd. aż do dwunastu. Więc zamiast mówić, że sweter jest 4-warstwowy, należałoby powiedzieć, że jest utkany z poczwórnej przędzy kaszmirowej. Oczywiście swetry z przędzy wielokrotnej są grubsze (więc też lepiej chroniące przed chłodem), ale też droższe.

Poniżej prezentuję jeden ze swetrów z oferty Mahogany.pl: kardigan model Aaron. Jest on dość cienki, więc sprawdza się zarówno samodzielnie, jak i noszony pod marynarką.

Kaszmir_025

Kaszmir_018

Kaszmir_020

Warto dodać, że swetry z Mahogany.pl mają dołączony motek przędzy oraz książeczkę zawierającą informacje o zastosowanym kaszmirze oraz przepis jego prania. Tekst w książeczce jest w kilku językach, niestety zabrakło polskiego. Ale dołączone drobiazgi podnoszą wrażenie obcowania z wyrobami luksusowymi. Przyglądając się przędzy na zdjęciu poniżej, można zauważyć, że jest ona skręcona z dwóch nitek. W nomenklaturze sklepu oznacza to, że sweter jest ‘dwuwarstwowy’; ja wolę nazywać go utkanym z podwójnej przędzy.

Kaszmir_021

Kaszmir_022

.

Napisałem, że słowo kaszmir ma w sobie magię i jest to prawda. Ale jest słowo, które ma magię jeszcze większą. Tym słowem jest: paszmina. Czymże więc jest paszmina? Odpowiedź jest zaskakująca: paszmina to kaszmir. No zaraz, zaraz, po co dwa słowa na określenie tego samego i dlaczego to drugie ma niby większą magię niż pierwsze? Nie ma w tym nic nielogicznego. Bowiem po pierwsze paszmina to kaszmir absolutnie najwyższej jakości, pozyskiwany wyłącznie z sierści wyczesywanej z brzuchów młodych kóz, po drugie jest to materiał do wyrobu wyłącznie chust i szali i po trzecie paszmina może mieć niewielki dodatek jedwabiu (i najczęściej ma). Nie ma czegoś takiego jak sweter z paszminy, bo jeśli nawet ten sam materiał, spełniający wszelkie kryteria jakościowe paszminy, przeznaczy się na sweter, to nie nazwie się go paszminą, lecz po prostu – kaszmirem. A jeśli użyje się do wyrobu szala, to będziemy mieli szal z paszminy lub szal paszminowy. Szal paszminowy to absolutne cudo; jest miękki przyjemnie ciepły i niewiarygodnie cienki. Złożony lub skręcony w wiele warstw, daje w efekcie efekt grubej, puszystej tkaniny. Jest cudowny!

Piękne szale z paszminy ma w swojej ofercie sklep Mahogany.pl (tutaj). Szale z paszminy mają przeważnie jeszcze jedną cechę charakterystyczną. Są nią frędzle, które są ręcznie zaplatane i wiązane i które dodają szalom specjalnego uroku. Ceny paszminowych szali potrafią być astronomiczne, dlatego zwracam uwagę na ceny w Mahogany.pl: kwoty jakie trzeba wydać nie są małe, ale jeśli wziąć pod uwagę stosunek jakości do ceny, to są trudne do pobicia! Pokazane na zdjęciach poniżej szale (model Diamant) sklep oferuje w… 76 kolorach. Dostępnych od ręki!

Kaszmir_09Kaszmir_10

Ja wybrałem model Adèle, który w ofercie sklepu występuje jako damski. Być może dlatego, że ma wymiary wielkiej chusty: 100 cm x 280 cm. Ale dzięki tym wymiarom można się nim dokładnie okutać i wtedy żadne zimno nie jest straszne.

Kaszmir_013

Kaszmir_014

Kaszmir_016

Nie tylko ja lubię paszminowe szale:

Kaszmir_026

Jak wspomniałem powyżej, jedną z cech paszminy jest jej delikatność i cienkość. Mówi się, że dobry szal z paszminy można przewlec przez obrączkę. Miałem wątpliwości, czy taki test można zastosować do szala, który ma metr szerokości. Okazało się jednak, że to żadna przeszkoda. Test przewlekania przez obrączkę przeszedł bez najmniejszego problemu. Ach, ta paszmina!

Kaszmir_017

13 komentarzy

 1. spokojny 04/02/2015
  • Jan Adamski 04/02/2015
 2. Luk 04/02/2015
 3. Mike 06/02/2015
  • Jan Adamski 06/02/2015
 4. Mateusz Marecki 11/02/2015
  • Jan Adamski 11/02/2015
 5. Gardomir 13/02/2015
  • Jan Adamski 13/02/2015
 6. patryk 18/11/2016
  • Jan Adamski 18/11/2016
 7. M 27/10/2018
  • Jan Adamski 28/10/2018

Dodaj komentarz