Espadryle – stylowe buty na lato

a_7

Niecały rok temu opublikowałem wpis o najbardziej stylowych dodatkach modnego mężczyzny. Jednym z wymienionych tam dodatków były espadryle – lekkie, letnie buty z podeszwą wykonaną ze… sznurka. Dziś chciałbym poświęcić im nieco więcej uwagi, gdyż uważam je za idealne buty na wakacje. Są przewiewne, wygodne, nietuzinkowe i stylowe. I mają w sobie coś jeszcze, co jest trudne do zdefiniowania; własny charakter, a może nawet… duszę. Tak! Bo prawdziwe espadryle są ręcznie robione w Katalonii i wkładając je na nogi wkładamy równocześnie tamten niepowtarzalny klimat swobody i radości. A patrząc na sprawę bardziej przyziemnie: jeśli na wakacje zabierzemy ze sobą espadryle, to będziemy mogli wreszcie wyrzucić ohydne plastykowe klapki. I nigdy już do nich nie wracać (no może z wyjątkiem wyjścia na basen).

Jeśli moje stwierdzenie o duszy espadryli wydało ci się, czytelniku, nieco zbyt górnolotne, to obejrzyj proszę poniższe filmiki, które pokazują proces ich powstawania.

a_7

Historia espadryli sięga niepamiętnych czasów. Początkowo były obuwiem biedoty, ale szybko zdobywały popularność dzięki swoim zaletom i przydatności w klimacie śródziemnomorskim. W XIV wieku były podstawowym obuwiem hiszpańskich marynarzy, żołnierzy i… księży. Z Hiszpanii rozprzestrzeniły się na inne kraje Europy, a później także Ameryki Południowej. Na prawdziwe salony wyniósł je Yves Saint Laurent, który w latach 60-tych ubiegłego wieku, dodał do nich obcas i wprowadził do damskich kolekcji. A kiedy zaczęły się pojawiać w hollywoodzkich filmach, na nogach odtwórców głównych ról – stały się prawdziwym przebojem. Chyba największą rolę w popularyzacji męskich espadryli odegrał Don Johnson – odtwórca głównej roli w kultowym serialu Miami Vice (w Polsce wyświetlany pod tytułem Policjanci z Miami).

Moda_meska_espadryle_05

a_7

Dzisiaj espadrylami bywa nazywana cała masa butów espadrylopodobnych, warto więc podkreślić najważniejsze wyróżniki oryginałów. Podstawowym – jest podeszwa wykonana ze sznura plecionego z włókien roślinnych, najczęściej z juty lub konopi. Taka naturalna, oddychająca podeszwa stanowi też podstawową zaletę espadryli, nie należy się więc dać nabrać na podeszwy wykonane z ‘zamienników’ które są ‘trwalsze i bardziej estetyczne’. Dziś do takiej sznurkowej podeszwy dokleja się lub wprasowuje warstwę gumy lub tworzywa (co widać na pierwszym filmiku). To oczywiście podnosi żywotność espadryli, ale moim zdaniem warto pokusić się o znalezienie espadryli bez żadnej dodatkowej podeszwy. Będą one wprawdzie nietrwałe, ale czy to ma jakiekolwiek znaczenie? Przecież nie kupujemy espadryli na lata, lecz na jeden sezon.

Moda_meska_espadryle_06

a_7

Drugim wyróżnikiem oryginalnych espadryli jest ręcznie przyszyta górna część buta (trochę się wzdragam przed nazwaniem jej cholewką – jakoś mi ta nazwa zupełnie nie pasuje do espadryli), wykonana z lnu lub bawełny. I ponownie zalecam omijanie szerokim łukiem wszelkich sztucznych włókien: całe espadryle mają być naturalne! Takie najprawdziwsze espadryle (te z duszą) będą miały na noskach wzmocnienia w postaci dodatkowego szycia.

Moda_meska_espadryle_08

Moda_meska_espadryle_10

a_7

Espadryle są obuwiem bardzo stylowym, ale też specyficznym i mało u nas popularnym. Dlatego pewnie większość mężczyzn wybiera na wakacje sandały lub sneakersy. Ja namawiam do espadryli – butów z duszą. A do czego będą pasować? Do strojów plażowych, do szortów, chinosów, dżinsów, wszelkich ubiorów lnianych i bawełnianych, szczególnie w jasnych kolorach, a nawet… do garniturów. Jeśli będą to lniane lub bawełniane, letnie garnitury, a pogoda będzie słoneczna, to espadryle nie będą się kłócić nawet z krawatem. O czym przekonuje Luca Rubinacci na poniższym zdjęciu. I uwaga na koniec: do espadryli nie zakładamy skarpet!

Moda_meska_espadryle_16

Moda_meska_espadryle_11 Moda_meska_espadryle_04 Moda_meska_espadryle_03

Moda_meska_espadryle_13 Moda_meska_espadryle_14 Moda_meska_espadryle_15

We wpisie wykorzystałem zdjęcia ze stron: elblogdepatricia.com/ espadrilles.eu/ hanoiansnippets.wordpress.com/ theurbangent.com/ thoitrangso.vn/ ilovebastille.blogspot.com/ lbosquejo.blogspot.com/ marianorubinacci.com/ milaneseepecialselection.com/ modaparamacho.com.br/ monstermarketplace.com/

[banner id=”9907″]

19 komentarzy

 1. Marek Adamski 07/05/2015
  • qq 07/05/2015
  • Jan Adamski 07/05/2015
   • Szymon 06/05/2018
    • Jan Adamski 06/05/2018
 2. Luk 07/05/2015
  • Piechcek 14/08/2016
   • KarloS 14/08/2016
 3. tomek 12/05/2015
 4. mad 12/05/2015
 5. TB 15/05/2015
  • Jan Adamski 15/05/2015
  • Jan Adamski 15/05/2015
   • TB 16/05/2015
 6. KarloS 10/06/2015
 7. Filip 13/06/2016
 8. Ewa 09/09/2017

Dodaj komentarz