Największe firmy świata

forbes-690x459

Amerykański tygodnik FORBES znany jest m.in. z tego, że opracowuje i publikuje różnego rodzaju rankingi: największych, najbogatszych, najpotężniejszych itp. Jednym z najciekawszych jest coroczny ranking największych firm świata. Właśnie został opublikowany ranking największych firm a.d. 2015. Można się oczywiście spierać, co do znaczenia słów: największa firma, bowiem nie ma jednoznacznych kryteriów. Forbes stworzył skalę, w której uwzględniane są: aktywa, przychody, zyski, i wartość rynkowa spółek akcyjnych z całego świata, ale wyłącznie tych, które są notowane na giełdach. Lista jest imponująca, bowiem umieszczono na niej aż 2 tysiące firm. Znalazło się tam też kilka firm z Polski.

750x-1

Cztery pierwsze miejsca zajmują chińskie banki a na ich czele znajduje się: Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). W sumie na liście są aż 232 chińskie firmy, co daje Chinom drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych, które umieściły 579 firm. Trzecia jest Japonia z 218 firmami, czwarta Wielka Brytania z 59 spółkami, a piąta Korea Południowa, która zepchnęła z tej pozycji Francję. Europa jako całość umieściła na liście 486 podmiotów, ale to znacznie mniej niż Azja (691) i Ameryka Północna (645). Charakterystyczne jest to, że pozycja Europy jest z roku na rok coraz gorsza. W rankingu 2014 europejskich spółek było na liście 506.

Buffet_1

Zaraz za chińskimi bankami uplasował się wehikuł inwestycyjny Warrena Buffeta: Berkshire Hathaway, a po nim JPMorgan Chase. Całą pierwszą dziesiątkę okupują firmy z dwóch krajów: Chin i Stanów zjednoczonych. Pierwsza polska firma uplasowała się dopiero na 743 miejscu i jest to PKO BP. W sumie w rankingu znalazło się sześć spółek z Polski. Oprócz PKO BP jeszcze: PGE (778), PZU (855), PGNiG (887), PKN Orlen (1217) oraz KGHM (1302). W porównaniu z rankingiem sprzed roku wypadły dwie: Tauron i Grupa Lotos. Natomiast PKO BP spadło z pozycji 580. Tak więc Polska, podobnie jak cała Europa, odnotowuje regres. Jeśli w najbliższych latach Europa nie wycofa się z absurdalnej polityki klimatycznej, ten regres nie tylko będzie postępował, ale z roku na rok będzie coraz szybszy. Na tle krajów naszego regionu Polska nie wypada źle. Rumunii, Ukrainie czy Chorwacji nie udało się wprowadzić do rankingu żadnej firmy, Węgry umieściły trzy, a Czechy jedną.

PKO

Informację o rankingu podaję raczej jako ciekawostkę, niż jako przywołanie zdarzenia o wielkim znaczeniu. Ranking Forbesa jest jednym z wielu tego typu; warto o nim wiedzieć, ale nie należy przykładać do niego nadmiernej wagi.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.