Strategia mody, strategia stylu

rich-man-2

Każdy, kto przykłada wagę do swojego ubioru i podchodzi do tej kwestii poważnie, realizuje – świadomie lub nie – jedną z dwóch strategii: strategię mody albo strategię stylu. Podkreśliłem poważne podejście do tematu bowiem jest jeszcze nieduża grupa, która wyłamuje się z tego podziału, chociaż niewątpliwie przykłada dużą wagę do ubioru. Do grupy tej należą ci, którzy chcą za wszelką cenę zaszokować i zwrócić na siebie uwagę. Niektórzy nazywają ich błaznami, ale ja nie byłbym aż tak surowy w ich ocenie. Myślę, że mają problemy ze swoją osobowością i koniecznie potrzebują być ciągle w centrum uwagi. A ponieważ znacznie łatwiej jest przykuć uwagę zachowaniami negatywnymi, to do nich sięgają. Oczywiście jest też liczna grupa osób, które nie przykładają żadnej wagi do swojego ubioru (a nawet ogólniej: do swojego wyglądu), ale  nimi nie zamierzam się zajmować.

rich-man-2

Realizowanie strategii mody polega na uważnym śledzeniu wszelkich modowych nowinek i szybkim dostosowywaniu się do nich. Strategia stylu polega na wypracowaniu własnego stylu, który niekoniecznie jest zgodny z najnowszymi trendami. Uważny czytelnik zapewne zauważy, że większość ludzi dbających o ubiór stosuje na co dzień mieszankę tych dwóch strategii. Będzie to trafne spostrzeżenie, przy czym ta mieszanka, u różnych ludzi, będzie miała różną zawartość poszczególnych strategii składowych. Można więc będzie mówić co najwyżej, że ktoś jest bliższy realizacji strategii mody, a ktoś inny – bliższy strategii stylu.

rich-man-2

Ciekawe, że dla wielu osób postronnych, zrozumienie strategii stylu jest dość trudne. Dla zilustrowania tej tezy posłużę się przykładem. Zdarza się, że spotykam się z negatywną oceną mojego ubioru. To znaczy mój ubiór nie podoba się określonej osobie, do czego ma ona oczywiście pełne prawo. Słyszę np.: masz za krótkie spodnie! Zadaję wówczas pytanie jakie kryteria zastosował mój interlokutor dokonując takiej oceny. Ponieważ przeważnie nie uzyskuję na to zadowalającej odpowiedzi, podpowiadam mu, że zastosował kryterium swojego wyobrażenia o właściwej długości spodni. I muszę mu wówczas przyznać rację: w stosunku do jego wyobrażenia o właściwej długości spodni – moje spodnie są zbyt krótkie. Bo nie dostosowywałem ich długości do jego wyobrażeń. Zrobiłem tak, jak uważałem za słuszne w świetle stylu jaki sobie przyjąłem. Ale osoba postronna raczej nie myśli kategoriami w rodzaju: ‘facet ma spodnie krótsze od moich; ciekawe co się za tym kryje, czyżby moje były za długie?’. Najczęściej zakłada swoją nieomylność i myśli tak: ‘facet ma spodnie krótsze od moich; ależ źle to wygląda!’.

rich-man-2

Jako reprezentanta bliskiego strategii mody wybrałem Davida Beckhama. Jest on słusznie uważany za jednego z lepiej ubranych mężczyzn. Nie wiem na ile jego stylizacje są jego pomysłu, a na ile są mu podsuwane przez speców od ubierania się. W gruncie rzeczy nie ma to większego znaczenia; liczy się efekt końcowy a ten jest zadowalający. Jednak trudno jest mi dopatrzyć się jakichś charakterystycznych cech jego stylu. Jest to po prostu dobrze i modnie ubrany mężczyzna.

Moda_meska_strategia_01 Moda_meska_strategia_02 Moda_meska_strategia_03 Moda_meska_strategia_04

rich-man-2

Doskonałym przykładem nurtu zbliżonego do strategii stylu wydał mi się Fabio Attanasio – urodzony w Neapolu a mieszkający w Mediolanie, autor doskonałego bloga The Bespoke Dudes. Przez wielu uważany za jednego z najlepiej ubranych Włochów, jest postacią znaną i wpływową we włoskim świecie mody. Jego wyczucie stylu, dbałość o detale i przede wszystkim klasa – są godne podziwu. Autorami poniższych zdjęć są: Ludovico Berté i Edoardo Moruzzi.

Moda_meska_strategia_05 Moda_meska_strategia_06 Moda_meska_strategia_07 Moda_meska_strategia_08

8 komentarzy

  1. jax 31/05/2015
  2. Daisy K 31/05/2015
  3. Brzeski 02/06/2015
  4. Kazek 02/06/2015
  5. Marcus L. Lucullus 03/06/2015
    • Jan Adamski 03/06/2015
  6. Juliusz 14/06/2017
    • Jan Adamski 14/06/2017

Dodaj komentarz