Jeleń na rykowisku

Jelen_0

Młodsi czytelnicy zapewne nie wiedzą jaki podtekst kryje się w tytule wpisu. Być może nie wiedzą też, że rykowiskiem nazywa się okres godowy jeleni, a także miejsce gdzie odbywają się gody. Gody jeleni szlachetnych zaczynają się w połowie września i trwają przez około 4 tygodnie. Byki wydają wtedy potężne basowe odgłosy, do których dobrze pasują nazwy: ryki, ryczenie. Z bliżej nieznanego mi powodu, ryczący jeleń (najczęściej na tle gór) stał się ulubionym motywem domorosłych malarzy, którzy swoje dzieła sprzedawali kiedyś na bazarach. Był na nie spory popyt i pamiętam, że w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku, często można je było spotkać w domach, szczególnie we wsiach i małych miasteczkach. Poziom artystyczny obrazów ryczących jeleni nie był niestety wysoki. A mówiąc wprost – były to na ogół paskudne gnioty. Stąd jeleń na rykowisku stał się symbolem kiczu i złego smaku. To jest właśnie ten podtekst o jakim wspomniałem na wstępie.

Jelen_3

Jelen_1a

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Jelen_5

Gdy ktoś już nabył dzieło sztuki w postaci jelenia na rykowisku, to chciał mu nadać jak najbardziej efektowną oprawę. Na ramach na ogół nie oszczędzano.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jelen_7

Jelen_6

Jelenie pojawiały się nie tylko na obrazach. Potencjał piękna tkwiący w rykowiskach wykorzystywali chętnie producenci innych przedmiotów.

Jelen_9

Jelen_10

Akurat w obydwu powyższych dziełach można dostrzec element, który bardzo często towarzyszył ryczącym jeleniom i to na pierwszym planie. Tym elementem była malowniczo poskręcana, uschnięta gałąź. Jednak nie zawsze obrazy przedstawiające jelenie na rykowisku były przykładem kiczu i obciachu. Zdarzały się obrazy, którym trudno było cokolwiek zarzucić pod względem warsztatowym. Na koniec zamieszczam dwa przykłady takich obrazów. Na dodatek w ramach, które same w sobie są warte uwagi.

Jelen_11

Jelen_12

5 komentarzy

  1. Storm 18/06/2015
  2. nie mam nazwy 07/09/2017
    • Jan Adamski 07/09/2017
  3. nie mam nazwy 08/09/2017
  4. nie mam nazwy 08/09/2017

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.