Atak ministerstwa skarbu – chwilowo odparty

54961

Okazuje się, że zmuszanie przez Rząd, rentownych państwowych półek do finansowania nierentownych państwowych spółek – napotyka na opór tych pierwszych. Przypomnę, że wymyślona w ministerstwie skarbu koncepcja utopienia miliardów złotych ze środków państwowych spółek energetycznych, w państwowych spółkach węglowych, jest nielegalna w świetle obowiązującego w Polsce prawa. Zarządy spółek energetycznych, które podejmą decyzję o „zainwestowaniu” w Nową Kompanię Węglową, narażają się na odpowiedzialność karną za działanie na szkodę spółek, którymi kierują. Z drugiej strony minister skarbu, który oczekuje od nich takiej właśnie decyzji, może je w każdej chwili odwołać, powołując na ich miejsce takie zarządy, które w trymiga wykonają polecenie. Wydawało mi się więc oczywiste, że zarządy PGE, Energi czy Enei pokornie obejmą akcje Nowej KW, opłacając je gotówką. W tym celu zaciągną kredyty, które pogrążą ich własne firmy, ale spełnią oczekiwania Rządu.

No i okazuje się, że nie jest to takie oczywiste. Taki wniosek można wyciągnąć, gdy czyta się relację portalu wnp.pl z konferencji prasowej Wojciecha Kowalczyka – wiceministra skarbu państwa, która miała miejsce wczoraj (29.07) w Dąbrowie Górniczej. Pan minister powiedział mianowicie: ’Proces poszukiwania inwestorów branżowych na kapitał w Nowej KW jest mocno zaawansowany. Do końca sierpnia – takie jest moje zadanie postawione przez panią premier – ma powstać ma Nowa KW’. Czyli nic nie jest jeszcze ustalone! To zaskakuje. A tłumaczenie powyższej wypowiedzi z nowomowy na normalny język wygląda mniej więcej tak: zmuszenie różnych rentownych spółek do wyasygnowania środków dla Nowej KW okazało się nadspodziewanie trudne. Dziś jeszcze nie wiadomo, kto będzie pechowcem na którego spadnie ten ciężar. Wszyscy się bronią.

Na razie atak ministerstwa skarbu został odparty. Do końca sierpnia nie zostało już wiele czasu. Za mało, żeby odwołać niepokorne zarządy i powołać na ich miejsce – nowe. Ciekawe jak to się skończy. Nie omieszkam o tym napisać.

2 komentarze

  1. Piotr M. 30/07/2015
    • Jan Adamski 30/07/2015

Dodaj komentarz