Rasistowskie apteki

Man holding hand over face, plaster on hand

Sprawa jest niezwykle poważna. Największa szwedzka sieć aptek – Apoteket – została oskarżona o rasizm. Okazało się bowiem, że sieć ta sprzedaje plastry opatrunkowe jedynie w kolorze beżowym. Każdy pewnie zdaje sobie sprawę na jakie stresy i cierpienia jest narażony człowiek o ciemnym kolorze skóry, który musi sobie przykleić beżowy plaster. Żeby uprzedzić lawinę pozwów o odszkodowania, sieć Apoteket zadziałała błyskawicznie: wydała oświadczenie, w którym przeprasza pokrzywdzone osoby i zobowiązuje do wprowadzenia plastrów w ciemnych kolorach tak szybko, jak to będzie możliwe. Nie wiadomo jednak, czy to wystarczy. Nie ma bowiem wątpliwości, że w przypadku pozwów o odszkodowania, szwedzkie sądy, znane ze swojej poprawności politycznej, takie odszkodowania by przyznawały. To mogłoby doprowadzić do poważnych problemów finansowych sieci, a nawet do jej bankructwa.

murzyn_1

Poniżanie człowieka o innym niż biały kolorze skóry jest podłe i haniebne. Szczególnie niegodziwe są wyrafinowane formy poniżania, które ukryte są pod płaszczykiem normalności. Zbyt łatwo godzimy się z tą normalnością, zamiast głośno protestować. Apteki mają wiele na sumieniu. Przecież większość tabletek jest w kolorze białym! To wstyd i hańba! Żadnym usprawiedliwieniem nie jest fakt, że tabletki węgla są czarne, raphacholinu brązowe, a witaminy C żółte. Ogrom zaniedbań w dziedzinie tabletek jest niewyobrażalnie duży.

murzyn_1

Bardzo wstydliwą sprawą jest także kolor papieru toaletowego. Papier toaletowy jest związany z czynnościami niezwykle intymnymi, więc dyskusja na jego temat może być krępująca. Ale czas spojrzeć prawdzie w oczy. Ludzie o ciemnym kolorze skóry, którzy jak mniemam przeżywają poważne stresy używając białego papieru toaletowego, powinni wyzbyć się wstydu i postawić sprawę jasno. Na pewno uzyskają poparcie wielu organizacji, które walczą z rasizmem i ksenofobią.

murzyn_1

A czy fakt, że krowa daje mleko w kolorze białym nie jest przypadkiem aluzją do wyższości rasy białej? To trzeba zdecydowanie zmienić! Muszę tu zauważyć, że problem jest nienowy. Pamiętam elementarz sprzed 50 lat, w którym był wierszyk o ‘Murzynku Bambo’. Otóż ten rezolutny młody człowiek uciekał na drzewo, gdy mama chciała go zmusić do wypicia szklanki mleka. Białego mleka!

murzyn_1

Afera wokół rasistowskich praktyk szwedzkich aptek wybuchła wskutek nagłośnienia sprawy przez blogerkę – ciemnoskórą Szwedkę Paulę Dahlberg. Jak widać siła oddziaływania blogów jest duża. Zatem, jako bloger, apeluję o stanowczą walkę z rasizmem. Jako wyraz dobrej woli ludzi o białym kolorze skóry, proponuję stopniową eliminację koloru białego i zastępowanie go czarnym lub brązowym. Mam świadomość skali wyzwania. Uważam np., że poważnym problemem będzie kolor śniegu. Ale wiem jednocześnie, że walka z białym kolorem śniegu może być doskonałym uzupełnieniem walki z dwutlenkiem węgla (podobna niezbędność i podobna skuteczność). Są gotowe struktury organizacyjne, są pieniądze z ONZ i od poprawnych politycznie rządów. Zatem do dzieła!

5 komentarzy

  1. LadyM. 16/08/2015
  2. Patryk 16/08/2015
  3. Dariusz Kazimierczak 16/08/2015
  4. taxus 28/05/2017

Dodaj komentarz