Ikony męskiego stylu: Gianni Fontana

Meski_styl_Gianni_05

Oto jeden z najbardziej wyrazistych stylowo Włochów. Nie pierwszej młodości, niewysoki, z siwą brodą, w nieodłącznych lenonkach i kapeluszu, w perfekcyjnie skomponowanej stylizacji. Ekspert od trendów, znawca historii mody włoskiej, bywalec najważniejszych wydarzeń modowych i stały element modowego pejzażu Italii. Panie i panowie! Gianni Fontana!!!!!!!!

Meski_styl_Gianni_06

Gianni Fontana działa w branży modowej od ponad 30 lat. Nie tworzy kolekcji, ani nimi nie handluje, za to uczy innych jak to skutecznie robić. Jest konsultantem i doradcą, a także wykładowcą i szefem Mediolańskiej Akademii Stylu. W sierpniu 2014 roku był gościem imprezy o nazwie Fashionable East w Białymstoku, gdzie miał wykład na temat przemian w modzie męskiej na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Jest miłym i kontaktowym człowiekiem i interesującym rozmówcą. Miałem okazję go poznać podczas czerwcowych targów Pitti Uomo.

Meski_styl_Gianni_14

Gianni Fontana podczas wykładu na Fashionable East w Białymstoku

Meski_styl_Gianni_30

Spotkanie na Pitti Uomo 2015.

Styl Gianniego to typowo włoska mieszanka elegancji i luzu, eksplozja kolorów i wzorów oraz stylistyczne eksperymenty na granicy prowokacji. Najlepiej się czuje w zestawieniach casualowych, a trzeba zaznaczyć, że jest mistrzem w doborze składników. Stawia na wyraziste dodatki: krawaty, kapelusze, poszetki, skarpetki i jak ognia unika monochromatyczności. Lubi dwurzędowe marynarki i płaszcze, ale nie jest ich niewolnikiem. Ciekawy jest krój spodni Gianniego, ale jest to zapewne wymuszone jego krępą budową. Mianowicie spodnie są dość szerokie w udach i zwężane od kolan w dół. Jednak nogawki u dołu nie są tak ekstremalnie wąskie, jak to często bywa u Włochów. A i ich długość też jest bardziej zbliżona do polskich, niż do włoskich standardów. Daje się to zauważyć na zdjęciu powyżej.

Pisząc o stylu Giannego Fontany nie sposób nie wspomnieć o kapeluszach. Jest on niezrównanym mistrzem w ich doborze, a jego ulubionym modelem jest trilby. Ale nie stroni też od fedor czy homburgów, a nawet pork pie. W stylizacjach letnich, gdy ma na głowie panamę, prawie na pewno będzie to fedora. Gianni wymienia dwie marki kapelusznicze, po których produkty sięga najchętniej: Borsalino i SuperDuper.

Gianni, zapytany w jednym z wywiadów o przepis na stylowy męski ubiór, mówi: ‘Nie należy narzucać zasad czy reguł. Każdy człowiek powinien się ubierać tak jak mu jest wygodnie, dbając jedynie o schludność. Jeśli ktoś nie jest pewien swojego stylu to powinien się trzymać zasady: lepiej mniej niż więcej. Słowo “sprezzatura”, niezbyt precyzyjnie tłumaczone jako “nonszalancja”, oznacza emanację swojej osobowości poprzez ubiór. I to jest istota stylowego wyglądu mężczyzny’. I dodaje: ‘Warto inwestować w jakość, bo ona zawsze się sprawdza. Nie muszą to być rzeczy nowe i drogie. Sam mam wiele rzeczy kupionych w secondhandach i często z nich korzystam’.

Meski_styl_Gianni_07 Meski_styl_Gianni_08 Meski_styl_Gianni_09 Meski_styl_Gianni_10 Meski_styl_Gianni_11 Meski_styl_Gianni_12 Meski_styl_Gianni_13 Meski_styl_Gianni_15 Meski_styl_Gianni_16 Meski_styl_Gianni_17 Meski_styl_Gianni_18 Meski_styl_Gianni_19 Meski_styl_Gianni_20

GWD meets Gianni Fontana

GWD https://www.facebook.com/GWD

Meski_styl_Gianni_22

We wpisie wykorzystałem zdjęcia ze stron: bialystok.wyborcza.pl/ blog.thestylebuff.com/ echeveau.com/ exleitmotiv.com/ fashionclue.net/ finaest.com/ flickr.com/ gentlemanchemistry.com/ gentlemansgazette.com/ jchoi1797photography.wordpress.com/ junkietv.co.kr/ lvivfashionweek.com/ mademoiselle-marie.fr/ menswearstyle.co.uk/ omgood.co.kr/ sprezzaturaeleganza.com/ styledumonde.com/ suitsandthecityft.tumblr.com/ tapiture.com/ gentlemensweardaily.com/

12 komentarzy

 1. Krzysztof 27/09/2015
  • Jan Adamski 27/09/2015
   • Krzysztof 27/09/2015
 2. Maciej 27/09/2015
  • Jan Adamski 27/09/2015
 3. Krzysztof 28/09/2015
  • Jan Adamski 28/09/2015
 4. Krzysztof 29/09/2015
  • Jan Adamski 29/09/2015
 5. Blog Ozonee 30/09/2015
 6. nakrycia głowy 10/10/2015

Dodaj komentarz