Inwigilacja mobilna. Polska światowym liderem!

Firma Apple opublikowała bardzo ciekawy raport o wnioskach z jakimi zwracają się do niej służby i instytucje rządowe z różnych krajów świata, o udostępnienie poufnych danych o użytkownikach urządzeń mobilnych. Raport dotyczy pierwszego półrocza 2015 roku i pokazuje apetyt na inwigilację obywateli ze strony instytucji rządowych i wymiaru sprawiedliwości. Raport Apple pokazuje tę kwestię w różnych aspektach, ale najciekawsze są dane o liczbie urządzeń, jakie służby z różnych krajów chciały kontrolować. I tutaj mam dwie informacje: jedną dobrą drugą złą.

Informacja dobra jest taka, że apetyty na inwigilację obywateli przez rządy nie są wcale duże, w skali całego świata. Łącznie Apple otrzymało zapytania dotyczące nieco ponad 360 tysięcy urządzeń. To naprawdę niewiele. Np. rząd Stanów Zjednoczonych zwrócił się o udostępnienie danych właścicieli 9.717 urządzeń, a rząd Chin chciał inwigilować 4.398 urządzeń. Rządy gigantów takich jak Indie czy Brazylia zwróciły się o dane odpowiednio: 45 i 437 urządzeń. Od tych danych wyraźnie odstają kraje europejskie: Niemcy były skłonne inwigilować 21.809 urządzeń, a Francja 16.099.

Informacja zła jest taka, że absolutnym światowym liderem inwigilacji jest Polska. Polskie instytucje rządowe zwróciły się do Apple o dane dotyczące 241.509 urządzeń mobilnych (sic!). Przy czym Polska jest jedynym krajem uwzględnionym w raporcie, przy którym Apple zdecydował się na podanie odnośnika z wyjaśnieniem, że polskie zapytania pochodziły od Urzędów Celnych i Urzędów Skarbowych. Nie jest to wprawdzie wyjaśnione w raporcie, ale można się domyślać, że w przypadku innych krajów chodziło raczej o względy bezpieczeństwa, zagrożenie terroryzmem itp.

To brzmi niezwykle złowieszczo: polskie władze zapytały Apple o dwa razy większą liczbę urządzeń mobilnych swoich obywateli niż wszystkie pozostałe kraje świata razem wzięte. Polska: 241.509, pozostałe kraje: 121.285. Oto skala naszego upadku. Dzieje się to ponad ćwierć wieku po obaleniu totalitarnego systemu, który inwigilację obywateli miał zaprogramowaną w swoich założeniach. Przypomnę młodszym czytelnikom, że system ten został obalony w imię wolności.

Iphone_1

2 komentarze

  1. LadyM. 02/10/2015
    • Jan Adamski 02/10/2015

Dodaj komentarz