Polacy a moda – ciekawe badania

Crowd4

Bardzo ciekawe badania na temat stosunku Polaków do mody, a ogólniej – do kwestii wyglądu i ubioru, zostały przeprowadzone przez Mobile Institute na zlecenie Allegro. Bardzo obszerny raport (z całością można się zapoznać tutaj) nosi tytuł: ‘Polska strojna. Zainteresowania modą i zakupy modowe Polaków’ i omawia wyniki tych badań, a ponadto prezentuje wypowiedzi różnych osób, zarówno zawodowo związanych z modą, jak i zwykłych użytkowników odzieży. Wyniki badań niekiedy potwierdzają to, co każdy z nas wie, ale czasami są bardzo zaskakujące. Postanowiłem przedstawić tu mały rzut oka na niektóre z nich.

Wystarczy spojrzeć na bardzo efektowną grafikę poniżej, żeby zrozumieć dlaczego ludzie na ulicach naszych miast wyglądają szaro i ponuro. Oto ulubione kolory Polaków. Dane na wykresie dotyczą obu płci. W przypadku mężczyzn – miłość do koloru czarnego jest jeszcze większa; jako ulubiony wskazało go 57% respondentów. Dane nie sumują się do 100%, gdyż można było wskazać więcej niż jeden kolor.

Raport_01

Taki, a nie inny wygląd polskiej ulicy, tłumaczy też kolejna grafika. Okazuje się, że tylko połowa mężczyzn uważa, że wygląd na co dzień jest ważny. Wśród kobiet ten odsetek jest znacznie większy, co jest zgodne z ogólnym odczuciem. Jednak dane dotyczące męskiej części populacji są dość przygnębiające.

Raport_02

To przywiązywanie wagi do wyglądu pozostaje w dość ścisłej korelacji z zainteresowaniem modą, które deklaruje 49% procent mężczyzn, a aż 35% twierdzi, że śledzi to, co się dzieje w sferze mody. Jak łatwo się domyślić, zainteresowanie modą i śledzenie trendów modowych jest znacznie większe wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Ale – i tutaj pierwsza niespodzianka badania – nie we wszystkich grupach wiekowych. Otóż w grupach wiekowych 15 – 18 lat oraz powyżej 64 lat – mężczyźni śledzą modowe trendy pilniej niż kobiety.

Raport_03

Raport_04

Drugie zaskoczenie wynikami badań dotyczy zainteresowania modą w zależności od miejsca zamieszkania. Okazuje się, że modą najbardziej są zainteresowani mieszkańcy wsi! I o ile nie ma wielkich różnic w zainteresowaniu modą w miastach małych i dużych, o tyle wieś wyraźnie odskakuje od reszty.

Raport_05

Ciekawe jest spojrzenie na to, jakie elementy ubioru Polki i Polacy uważają za najważniejsze i świadczące o dobrym stylu. W dodatku bardzo intrygująca jest duża rozbieżność w opiniach kobiet i mężczyzn w niektórych kwestiach. Np. ogólny, całościowy wygląd wskazało dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Z kolei ocena roli koszuli była dokładnie odwrotna: prawie dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet uznało ją za ważną dla oceny stylu. Czerwone słupki oznaczają opinie kobiet, zaś czarne – mężczyzn.

Raport_06

I na koniec bardzo ciekawe spojrzenie na to, co Polki i Polacy uważają za najbardziej obciachowe. Przysłowiowe skarpetki do sandałów wywołują podobny niesmak u obydwu płci, ale w innych kategoriach wyniki są bardziej rozbieżne i bardzo ciekawe. Np. znaczny odsetek zarówno kobiet, jak i mężczyzn uważa, że zakładanie sneakersów (nazywanych w badaniu ‘adidasami’) do garnituru jest w złym tonie. Ja podzielam ich opinię, ale pamiętajmy, że wielu sartorialistów zrobiło z takiego połączenia swój znak rozpoznawczy.

Raport_07

88_Pitti_Uomo_43a

Hirofumi_Kurino_09

5 komentarzy

  1. Kewin 19/12/2015
  2. Ana 19/12/2015
    • Jan Adamski 19/12/2015
  3. Zbyszek 19/12/2015
  4. Marek Adamski 19/12/2015

Dodaj komentarz