Jak się nie ubierać na bal

z_17

Rok temu opublikowałem wpis Niech żyje bal!, w którym poddałem krytyce niestosowne ubiory naszych celebrytów na XVI Charytatywnym Balu Dziennikarzy. Każdy bal jest imprezą o charakterze formalnym i obowiązuje na nim strój wieczorowy. Jednak bal balowi nierówny. Są bale, które mają renomę ważnych wydarzeń, ugruntowaną wieloletnią tradycją. Na takich balach obowiązkowym strojem mężczyzny powinien być smoking. Nawet wtedy, gdy w zaproszeniu nie ma wymogu black tie. Zaś smoking nie umożliwia żadnych wariacji; obowiązkowe są do niego: biała koszula z krytą plisą lub guzikami jubilerskimi, jedwabna, wiązana muszka w kolorze klap marynarki, biała poszetka i czarne eskarpiny, oksfordy lub lotniki. Charytatywny bal dziennikarzy jest taką właśnie imprezą o dużej randze, potwierdzonej wieloletnią tradycją. Ubiór mężczyzn uczestniczących w takim wydarzeniu świadczy nie tylko o ich znajomości reguł elegancji, świadczy także o ich osobistej kulturze. Rok temu, na XVI Balu Dziennikarzy, było źle. W tym roku, na 17 edycji imprezy, która miała miejsce kilka dni temu, było jeszcze gorzej. Część panów – członków jakby nie było elity – wykazała się brakiem kultury, przychodząc na bal w dżinsach, podkoszulkach, bluzach, dziennych garniturach czy byle jakich butach. Nawet panowie w marynarkach – które przy dużej dawce dobrej woli można by nazwać smokingowymi – zestawili je z pozostałymi składnikami, które wołały o pomstę do nieba. Postanowiłem, że nie będę się nad nimi znęcał wytykając im błędy i niestosowności. Dlatego ukryłem ich twarze. I postanowiłem wykorzystać jako wzór tego, jak się nie ubierać na bal.

z_18

To wydaje się dość oczywiste, a jednak muszę tutaj przypomnieć: na bal nie należy się ubierać tak, jak na grilla! Panom widocznym na zdjęciu powyżej pragnę wyjaśnić, że są to dwie imprezy o całkowicie różnym charakterze, na które zakłada się zupełnie różne przyodziewki. Przy okazji warto jeszcze dodać, że nawet kupując ubrania na grilla, nie ma żadnej potrzeby dobierać rozmiarów o dwa numery większych; rękawy nie muszą zasłaniać całych dłoni, a dżinsy nie muszą się zwijać w harmonijkę nad butami.

scena z: Rafał Sonik, fot. Podlewski/AKPA

Postawienie na marynarkę smokingową jest słuszne, trzeba jednak wiedzieć, że powinna ona być uszyta z wysokogatunkowej wełny bez połysku, a nie z błyszczącego poliestru. Klapy, owszem powinny mieć połysk, ale powinien to być naturalny i dyskretny połysk jedwabiu, a nie ordynarny połysk plastykowej folii. Z marynarką smokingową najlepiej się zgrają spodnie smokingowe uszyte z tego samego materiału co marynarka i przyozdobione jedwabnym lampasem. Założenie chinosów to wstyd i obciach. Podobnie jak założenie zamszowych sztybletów oraz paradowanie w rozchełstanej koszuli. Że już nie wspomnę o naszywaniu bannerów reklamowych! Ciekawe czy wynagrodzenie za jego eksponowanie warte było wstydu, którego zapewne musiał się najeść pan ze zdjęcia.

z_20

Biała koszula jest podstawowym i nieodzownym składnikiem eleganckiego ubioru mężczyzny. Rodzimi “kreatorzy mody” usiłują nam wmówić, że jest inaczej. Nie wierzcie im! Wyglądają śmiesznie, wręcz groteskowo. Do tego te szaliczki, apaszki, skórzane spodnie, szyblety i mokasyny. Gdyby ochrona stanęła na wysokości zadania, ci panowie nie powinni byli zostać wpuszczeni do środka.

z_21

To miał być biały smoking. W naszej strefie klimatycznej, zimą, biały smoking nie jest właściwym ubiorem na bal. (patrz: Biały smoking) Ale nie jest to biały smoking. Zabrakło białego jedwabiu i trzeba było użyć czarnego: wyszło jak wyszło. Widać jednak, że krawiec miał wyrzuty sumienia, bo postanowił zrekompensować tę wpadkę – nie oszczędzając na materiale na spodnie. Mógł je uszyć właściwej długości, ale z dobroci serca, dołożył jeszcze z 5 cm. A co tam.

z_22

To nie jest błąd w montażu. Uważam, że ten widok wart jest trzykrotnego powtórzenia! Ku przestrodze! Marynarka to chyba największy koszmarek, jaki w życiu widziałem: o brzydkim, prostym kroju, za krótka, ale za to z za długimi rękawami, z wąziutkim kołnierzem szalowym pokrytym jedwabiem (?). Czyżby to była marynarka smokingowa? Z guzikami z błyszczącego plastyku i kieszenią – biletówką? W dodatku jaki nowatorski sposób zapinania! Rozpięta koszula z czarnymi guzikami dopełnia dramatu. Wydrukujcie to zdjęcie i rozdawajcie znajomym. Żeby, broń Boże, nikt się tak nigdy nie ubrał.

z_23

Zamawiając smoking trzeba baczyć, czy aby krawiec nie nadużywa alkoholu. Bo może się zdarzyć, że lampas od spodni naszyje na marynarkę. Wtedy ma się dylemat: szyć nowy, czy udawać, że nic się nie stało. Pan widoczny na zdjęciu już trzeci rok udaje, że nic się nie stało. Jednak warto zapamiętać: tak nie należy się ubierać na bal.

z_24

Jest takie powiedzenie o wyborze pomiędzy dżumą a cholerą. Czy lepiej przyjść na bal w rozchełstanej koszuli, czy w takim krawacie, jak widoczny na prawym zdjęciu? Warto też zwrócić uwagę na nienaturalnie nisko położoną kozerkę u pierwszego pana i za długie rękawy marynarki – u drugiego. Tak też nie należy się ubierać na bal.

A na koniec trochę optymizmu. Na XVII Balu Charytatywnym Dziennikarzy kilku panów było ubranych poprawnie, a niektórzy wręcz perfekcyjnie. Czy to nie dziwne, że osoby mniej znane ubierają się dobrze, a te ze świecznika – źle. Na logikę powinno być odwrotnie. Ale również wśród tzw. celebrytów trafiają się mężczyźni znający zasady poprawnego ubioru i stosujący się do nich. Nie usiłują na siłę szokować pozostając przy klasycznej elegancji. Spójrzmy jak ubrany był Marcin Prokop: w klasyczny granatowy smoking z marynarką jednorzędową z szerokimi klapami ostrymi. Rękawy marynarki mają prawidłową długość, podobnie jak nogawki spodni. Koszula smokingowa (a nie frakowa jak się często zdarza) jest zapinana na guziki jubilerskie, w brustaszy tkwi biała poszetka. Są wprawdzie drobne mankamenty, ale są naprawdę drobne i nie warto o nich wspominać. W każdym razie nie muszę zamazywać twarzy. Może się też podobać smoking Krzysztofa Ibisza, aczkolwiek i tu nie zabrakło mankamentów.

z_25

We wpisie wykorzystałem zdjęcia ze stron: warszawa.naszemiasto.pl/ se.pl/ lula.pl/ elle.pl/ jastrzab.pl/

23 komentarze

 1. Piotr 26/01/2016
 2. Marcin 26/01/2016
  • majki 26/01/2016
   • qq 26/01/2016
 3. czesioszpachelka 26/01/2016
 4. mati 26/01/2016
 5. Bartosz 26/01/2016
 6. Dorota 26/01/2016
 7. Piotr 26/01/2016
 8. Mateusz 26/01/2016
  • Jan Adamski 26/01/2016
 9. Marek Adamski 26/01/2016
 10. taxus 26/01/2016
 11. Marek Adamski 26/01/2016
 12. Bartosz 28/01/2016
  • Jan Adamski 28/01/2016
   • Bartosz 28/01/2016
 13. PaniPonura 01/02/2016
 14. Nebelwerfer 06/02/2016

Dodaj komentarz