Groźne niebezpieczeństwo: smog świetlny!

ryc4a

Czy słyszeliście o smogu świetlnym? Nie? Do dzisiaj ja też nie słyszałem. Ale natknąłem się na informację o spotkaniu ministrów środowiska Polski i Czech – Jana Szyszki i Richarda Brabeca – i już wiem, że smog świetlny to nie przelewki. Czeski minister jest w najwyższym stopniu zaniepokojony smogiem świetlnym, który powstaje w kompleksie szklarni w okolicach Bogatyni. A to przecież tuż przy czeskiej granicy. Taki smog nie zatrzyma się na granicy, tylko będzie oddziaływał na środowisko naszego południowego sąsiada. Skruszony minister Szyszko obiecał, że ewentualne nowe inwestycje szklarniowe w Bogatyni będą konsultowane z naszymi sąsiadami, aby nie dopuścić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się smogu świetlnego. Jak to bywa w dyplomacji, nie dopowiedział, z którymi z naszych sąsiadów te decyzje będą konsultowane. Bo jeśli np. z Białorusinami, to jest duże prawdopodobieństwo, że niebezpieczeństwo smogu świetlnego powstającego w okolicach Bogatyni, po prostu zlekceważą.

Jeśli myślicie, że robię sobie jaja i wymyśliłem ten cały smog świetlny, to jesteście w błędzie. Jeśli wpisać do Googla frazę: smog świetlny, to otrzymamy 10.700 wyników wyszukiwania. Dla poliglotów jest np. opcja anglojęzyczna: light smog, która daje ponad 16 milionów wyników. Wystarczy kliknąć pierwszy z brzegu, żeby się dowiedzieć, że ‘zwiększenie naturalnej ilości światła w środowisku nocnym, spowodowane przez stosowanie sztucznego światła, stanowi rzeczywiste zanieczyszczenie, zwane smogiem świetlnym’. Obecnie rozróżnia się kilka rodzajów smogu świetlnego, a cztery z nich są najbardziej odczuwalne i często ze sobą ściśle powiązane: (1) łuna miejskiego nieba, (2) światło niepożądane/ zabłąkane, (3) blask/ oślepienie/ przewymiarowanie światła i (4) zakłócenie świetlne/ symfonia świateł. Już z tego krótkiego przeglądu widać, jak wielkie niebezpieczeństwo zagraża naszej planecie. Jeśli są jeszcze jacyś sceptycy, to poniższe zestawienie zdjęć powinno ich ostatecznie przekonać.

7_04

Gdyby mimo wszystko ktoś miał wątpliwości, czy smog świetlny jest tak dużym zagrożeniem, to wyjaśniam, że: ‘zagraża właściwemu postrzeganiu wszechświata, który nas otacza i na który jedynym oknem jest rozgwieżdżone niebo. Powoduje zanik podstawowego elementu kultury, tak humanistycznej, jak i naukowej, oraz niszczy ważną część krajobrazu’. W tej sytuacji nie dziwi, że zarówno rządy wielu krajów, jak i ONZ wyasygnowały znaczne środki na badania nad smogiem świetlnym, oraz, że problem ten jest przedmiotem negocjacji dyplomatycznych. Jak choćby podczas spotkania polskiego i czeskiego ministra środowiska.

One Response

  1. Dariusz Kazimierczak 20/02/2016

Dodaj komentarz