Ikony męskiego stylu: Beppe Modenese

Meski_styl_Beppe_Modenese_03

Beppe Modenese (rocznik 1927) to jedna z najważniejszych postaci włoskiego świata mody. Jest powszechnie szanowany i uznawany za ojca sukcesu włoskiego stylu na arenie międzynarodowej. To on, w znacznej mierze, przyczynił się do awansu Mediolanu do elitarnego grona światowych stolic mody. Jest honorowym prezesem włoskiej izby mody Camera Dell Moda, która zrzesza ponad 200 firm i jest organizatorem m.in. słynnego Milan Fashion Week. W roku 2013 ukazała się jego autobiograficzna książka ‘Minister of Elegance’.

Meski_styl_Beppe_Modenese_05

Gdybym miał najkrócej określić styl Beppe Modenese, to użyłbym dwóch zdań: (1) jest zawsze klasycznie elegancki i (2) niemal nigdy nie nosi białych koszul. Takie postawienie sprawy to zamierzona prowokacja z mojej strony; wszak każdy wie, że podstawowym i niezbędnym elementem klasycznej, męskiej elegancji, jest biała koszula. I trzeba być dopiero kimś takim jak Signor Beppe, żeby ta sprzeczność dała się pogodzić.

Meski_styl_Beppe_Modenese_08

Żywiołem Beppe Modenese są garnitury, przeważnie dwurzędowe. Nosi je ze swobodą i nonszalancją właściwą Włochom, chociaż ta nonszalancja nie wykracza poza pewne ramy. Np. nie natknąłem się na żadne jego zdjęcie, na którym miałby rozpiętą marynarkę dwurzędową. A i marynarki jednorzędowe są rozpięte tylko wtedy gdy siedzi, albo wtedy gdy garnitur jest trzyczęściowy. Charakterystyczną cechą garniturów Beppe Modenese są szerokie spodnie. To jeden z wyróżników jego stylu; spodnie wyglądają dość staroświecko, ale przy jego wieku i posturze chyba nie może być inaczej. Intryguje też ich długość, która jest zupełnie nie-włoska, ale to z kolei jest cecha idąca w parze z szerokością nogawek: przy tej ich szerokości, spodnie nie mogą być krótsze. Więc nogawki (najczęściej z mankietami) opierają się na bucie tworząc ową mityczną, jedną fałdę. Wydaje się, że ortodoksyjni wyznawcy jednej fałdy, powinni być usatysfakcjonowani, muszą jednak pamiętać, że ten efekt jest możliwy w przypadku nogawek o szerokości większej niż 22 cm. Ale u pana Modenese zdarza się niestety, że tych fałd robi się więcej, co nie wygląda dobrze: spodnie są wtedy po prostu za długie. Widać to wyraźnie na zdjęciu w brązowym garniturze. Z tym garniturem jest zresztą coś nie tak: ramiona marynarki są za szerokie, kozerka jest położona nienaturalnie nisko, kieszenie marynarki są obwisłe. Czyli zdarza się nawet najlepszym.

Meski_styl_Beppe_Modenese_06 Meski_styl_Beppe_Modenese_09 Meski_styl_Beppe_Modenese_16

Bardzo rzucającym się w oczy elementem stylizacji Beppe Modenese, są czerwone skarpetki. Nosi je zawsze, ilekroć ma na nogach brązowe buty. Gdy zdarza mu się założyć buty czarne (raczej rzadko), wówczas porzuca czerwone skarpetki i zakłada czarne. Signor Beppe ma też wyraźną słabość do garniturów w prążki. Zresztą w jednym z wywiadów, zapytany o podstawowe elementy ubioru jakie elegancki mężczyzna powinien mieć w szafie, wymienił dwa: ciemnoszary garnitur w prążki i tweedową marynarkę. Jeśli chodzi o buty, to jego ulubionym typem są monki z jedną klamrą. Oczywiście, jak każdy Włoch, lubi także loafersy. A kolejna charakterystyczna cecha jego stylu to fakt, że przedkłada buty zamszowe nad te ze skóry licowej.

Meski_styl_Beppe_Modenese_07 Meski_styl_Beppe_Modenese_17 Meski_styl_Beppe_Modenese_12

Beppe Modenese, pomimo, że prawie zawsze ma na sobie garnitur, jest mistrzem stylu smart-casualowego. Efekt ten uzyskuje dzięki kolorowym koszulom w jasnych barwach i z delikatnym wzorem, a także krawatom, które dobiera po mistrzowsku i zawiązuje węzłem prostym. Często są to knity lub gładkie krawaty wełniane. Natomiast jego krawaty jedwabne mają przeważnie dyskretny wzór. Widać wyraźną tendencję do przyciągania uwagi obserwatora, kolorem i fakturą materiału krawata, a nie jego wzorem. Zaobserwowałem jeszcze jedną charakterystyczną cechę ubiorów bohatera dzisiejszego wpisu. Mianowicie jego koszule zawsze mają francuskie mankiety na spinki. O ile w przypadku koszul białych, te na spinki są częstym widokiem, o tyle w przypadku koszul kolorowych jest to cecha dość rzadko występująca. Dodam jeszcze, że zarówno garnitury, jak i koszule są szyte na miarę.

Meski_styl_Beppe_Modenese_15 Meski_styl_Beppe_Modenese_11Meski_styl_Beppe_Modenese_18aMeski_styl_Beppe_Modenese_13 Meski_styl_Beppe_Modenese_10

We wpisie wykorzystałem zdjęcia ze stron: burgerbird.wordpress.com/ fashiontrenddigest.com/ hypemeanseverything.com/ vogue.it/ italianindustrialist.tumblr.com/ laragosta.tumblr.com/ lesgrandsducs.com/ milanesespecialselection.com/ mistermort.com/ thesartorialist.com/ web-spot.it/ zimbio.com/

10 komentarzy

 1. spokojny 15/02/2016
 2. Tomek N. 15/02/2016
 3. Marek Adamski 15/02/2016
 4. Nebelwerfer 15/02/2016
 5. Marcus L. Lucullus 17/02/2016
  • Jan Adamski 17/02/2016
   • Marcus S. Lucullus 17/02/2016
 6. Mad 17/02/2016
 7. Paweł 19/02/2016
 8. Paweł 19/02/2016

Dodaj komentarz